şükela:  tümü | bugün
  • lisede marjinal takılan ama esasında sempatik bir arkadaşım vardı. sınıfa çizgi roman getirir sonra sıra altında falan unutup evine giderdi. öyle de rahat bir arkadaştı. ben de sıra altında unuttuğu çizgi romanları alır okurdum, sandman olsun efendime söyliyim constantine olsun... derken insan okumanın yeterli gelmediği bir noktaya geliyor bir süre sonra. bir de bakıyorsunuz ki bu marjinal arkadaş şahane çizim yapıyor. spawn çizgi romanlarına bakarak yaptığı muhteşem taklit çizimleri hayranlıkla incelerken aklınızda bir şimşek çakıyor!

"olum gel biz de çizgi roman yapalım!"

eh doğanızda yazmak varsa kısa sürede aklınızda onlarca hikaye fikri oradan oraya koşturuyor. bu fikirlerden bir tanesini bu arkadaşa açıyorum ve ona internetten edindiğim amerikan tarzı çizgi roman senaryosu yazma bilgisiyle senaryoyu yazmayı teklif ediyorum ve o da kabul ediyor. aşırı abuk senaryom okuduğumuz "american comics" olayından aşırı derede etkilenmiş bir deccal/isa hikayesi oluyordu. içinde kara büyü, mitoloji, gizli tarikatler, derin devlet vb her türlü klişe çizgi roman materyalini barındıran bir senaryo üstünde çalışmaya başlıyorum. hikayenin ana fikrini deccal ile mesih'in aynı vücutta kişilik bölünmesi yaşayan bir adamın suretinde dünyaya gelmesi oluşturuyor. ben bunu yaparken bir bakıyorum, arkadaşım dört sayfa çizim yapmış. "olum daha ben bişi yazmadım" derkene "ya dün ilham geldi çizdim diyor" ve hikayeye aklımda olmayan bir kısım ekliyorum. hehe.

sonra öss dir şudur budur giriyor araya ve bizim çizgi roman projesi tamamen yalan oluyor. ama kader bu ya biz bu adamla yine istanbul'da üniversite okurken bir araya geliyoruz. yine "hadi çizgi roman yapalım lan!" gazına gelip bu sefer zihin kontrolü ile ilgili klişe bir çizgi roman olayına kastırmaya başlıyoruz. karakter taslakları, acaba bu çizgi roman film olsa x karakterini kim oynardı muhabbetlrinin arasında yine bişiyler ortaya çıkıyor. ama sonra şunu farkediyoruz ki rezalet bi diyalog yazarıymışım. derken finaller yaz tatili şu bu araya giriyor ve o projede yalan oluyor.

bu arada çizer arkadaşım bilgisayar mühendisliğinin kendisine göre olmadığını düşünüyor. keşke güzel sanatlar okusaymışım diye hayıflanıyor. yazın ortasında biz yine gaza geliyoruz bu sefer fikir arkadaştan geliyo. "mubuto, uçakta geçen bir zombi öyküsü istiyorum ben" diyor. ve harıl harıl zombi hikayelerine, filmlerine bakmaya karar veriyoruz. birlikte zombi filmleri maratonu yapmaya karar veriyoruz ama nedense bunu hiç yapmıyoruz. burger kinglerde fikir teatileri yapıyoruz. derken yine aklıma bir fikir geliyor ve "olum uçak değil de zeplin yapalım şu mekanı ve tarihi bir olayı anlatalım; hindenburg zeplin kazasının aslında gizlenmiş bir zombi saldırısı olduğunu anlatan bir hikaye olsun" diyorum. arkadaşım da bu fikri çok seviyor ve birlikte zeplinle ilgili materyal toplamaya iç ve dış mekan çizimleri biriktirmeye, yolcu listelerine bakmaya başlıyoruz. dünyanın en eğlenceli işlerinden biri öykü geliştirmek ve bunun için malzeme toplamak.

sarp'la çizgi roman yapma denemelerimizin hepsi sonunda patladı. ortaya hiç ürün koyamadık. ama inanılmaz eğlendik ve bir ürüne dönüşmese bile bize bir şeyler kattı tüm bu çaba. kısaca çizgi roman yapmak çok leziz bir aksiyondur.

ha bu arada sarp sonradan bilgisayar mühendisliğini bırakıp mimar sinan güzel sanatlara girdi :)
  • bu aralar ilgilenmekte olduğum şey. yazmak, çizmek, çinilemek, renklendirmek, senaryo vs. her şey bir kişiye bakınca oldukça zorlu bir süreç oluyor. ama tüm zorluğuna rağmen olaya sevilen bir hobi gibi yaklaşınca da insan zorluklarına severek katlanıyor.
  • ben de bir çizgi roman üzerinde çalışıyorum. türk mitolojisi ile ilgili olan çizgi roman çalışmamı şu an için süresiz* rafa kaldırdım ki senaryo, eskiz ve birkaç sayfası bitmiş idi. bir gün bitireceğim ancak bu hangi gün olur, bilmiyorum.

bugünlerde ise, önceden insanken uğradıkları lanet nedeni ile sevimli, pofuduk birer varlığa dönüşen kahramanların, üzerlerindeki laneti kaldırmak adına, fantastik ve masalsı bir dünyaya yaptıkları maceraları anlatan çizgi romanı yazıp çiziyorum. şimdiden birkaç sayfası bitti, dolayısı ile çizmekten inanılmaz zevk alıyorum.

bu kahramanların aynı zamanda karikatürlerini yapıyorum, ilgili örnek bir sayfayı buradan görebilirsiniz

hali hazırda çalıştığım çizgi romanın eskizlerinden birkaç örnek için:

şato

süpürgeli cadının peşinden

aynı sayfadan yakın bir çekim

umarım hep beraber imza günü düzenlediğimiz günleri de görürüz hehehe.* *