şükela:  tümü | bugün
 • çizgili sırtlan (hyaena hyaena), bayağı sırtlan olarak da bilinir, sırtlangiller (hyaenidae) familyasına ait, familyanın diğer üyelerinden daha küçük olan bir sırtlan türü. yalnızca afrika'da bulunan diğer sırtlan türlerinden farklı olarak bu tür asya'da, hatta türkiye'de de bulunur.

  kaynak: (bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/çizgili_sırtlan)

  (bkz: ukte dolması)
 • bir tanesi bugün araba çarpması sonucu ölmüştür.
  link
 • kampçıların korkulu rüyalarından biri olup, anadolu'da geçmişte çokça bulunan ancak sayıları gittikçe azalıp, neslinin tükenme tehlikesi bulunan bir sırtlan türüdür.

  1993'de aydın kırsalında kamp yapan nedim taner doğan, çizgili sırtlanlar tarafından öldürüldüğü tahmin edilen kurbanlardan biridir. tek sırtlan mı yoksa birden fazla sayıda sırtlan mı asıl sorumlu olan, bilinmiyor.

  bilinen tek şey, geriye sadece kafa ve iskeletin kaldığı ve kamp çadırının, kıyafetlerin falan komple parçalandığı. tahminlere göre sırtlan, kendisini gece uykuda gafil yakalmış ve boyna ya da benzeri bir hayati damara öldürücü ısırığı indirmiş ve ardından da merhumu, geriye bir tek kafa ve iskelet kalacak düzeyde yemiştir.
 • bozkır, yarı çöl sahaları ve kayalık alanlarda yaşayan bir sırtlan türü. temel besinini hayvan ölüleri oluşturmaktadır.
 • nesli tükenmekte olup dünyada kırmızı listede yer almaktadır.
  ne var ki hatay'da bir çift çizgili sırtlana rastlanmıştır.
  http://www.hurriyet.com.tr/…a-goruntulendi-40672098
 • sayısı,son durumu gibi sorulara net cevap bulamadığım harika canlı. ülkemizde bulunmasına da ayrı bir mutluyum.
 • https://www.yenisafak.com/…klere-parcalatti-3466855

  --- spoiler ---

  adıyaman'da nesli tükenmekte olan ve korunması gereken hayvanlar kategorisinde ‘kırmızı listede’ yer alan çizgili sırtlanı çoban köpeklerine parçalatarak işkence etti.
  --- spoiler ---

  allah belanızı versin!
 • 14 gün önce 5 çizgili sırtlan yavrusunun coğrafi koşullar sebebiyle telef olduğu haberi gelmişti. kaynak

  daha bu üzücü haberi içselleştiremeden 5 adıyaman'lı kansızın bu nadide canlının nadide bir örneğini zevk alarak eziyet içinde öldürmesi haberi gelen canlıdır.

  bu kansızlıklarının karşılığında 5 kişinin aldığı toplam ceza ise 17.825tl kaynak

  bu hayvanın türkiye sınırları içerisinde herhangi şekilde avlanmasının cezası 15.000tl . bu cezanın beher sanığa verilmesi gerekirken kişi başı 3.565 tl ödül gibi ceza ile yırtmışlardır. bu 5 kansız ömür boyu sözde "av" maceralarını öve öve anlatacaklar.

  anadolu leoparından sonra çizgili sırtlanın da bu topraklardaki makus kaderi belli...