şükela:  tümü | bugün
 • cizilmi$ $ey..
 • (bkz: cizmek)
 • eti ciziye sahiplenme durumu
 • grafik kelimesinin türkçe'deki karşılığı.
 • (bkz: autocad)
 • genellikle kalemlerimle yapmaktan büyük keyif aldığım, ama o anki zamana ya da mekana göre özellikle de kafam güzelse, hiçbir çizim aracı kullanmadan sadece gözlerimle duvarda, zeminde ya da gökyüzünde, her ne kadar geçici de olsa yaratmayı çok ama çok sevdiğim bağımsız ve özgür çizgi toplulukları.

  çizim, çizmek ya da çizim yapmak gibi konu başlıklarında aslında saatlerce konuşabilir, satırlarca da yazabilirim ama şu an çizimle ilgili söylemek istediğim başka bir şey var.

  çizim yaparken kullandığım araç gereçlerle aramda bazı bağlar kuruyorum ve kendi duygularımı, o nesnelerin duygularıyla birleştirerek çiziyorum genelde.

  en basit şekilde ve örneklendirerek anlatmak istiyorum bu durumu. mesela bir şeyler çizmek istiyorum ve çizmek istediğim şeyden de iki adet çizmek istiyorum, sonunda tamamen aynı olmaları koşuluyla. diyelim ki ikisini de aynı eskiz kağıdına çizmek istedim, ama iki çizimde de farklı kalem kullandım. bu arada kalemler birbirinden şekil, tasarım ya da marka yönünden farklı olabilir ama tür ve özellik bakımından aynı kalemler olsun. yani iki farklı kalem olmasına rağmen ikisinin de ucundan aynı eşdeğer çizgiler fışkıracak. çizeceğim şey de mesela görece basit ve minimal bir çizim olsun, oldukça detaysız. çizimlerimi yapıyorum ve elimde birbirinin tıpatıp aynısı olan iki adet çizim var. kime gösterirsem göstereyim, kimsenin herhangi bir fark göremeyeceği ve bu ikisi kesinlikle aynı diyebileceği çizimler. ama benim için asla aynı olmuyorlar.

  bu iki çizim için söylüyorum; yaptığım çizimlerde kullandığım iki farklı kalemden hangisini daha çok seviyorsam, benim için onu kullanarak yaptığım çizim daha güzel oluyor. aynı olmalarına rağmen bana kesinlikle aynıymış gibi görünmeyen, iki aynı çizim. aynılar, ama aynı zamanda da farklılar. kendi içlerinde ironikler aynı zamanda. ya da belki de farklı bir zamanda. birbirinden farklı iki kalemimi sevme katsayımdaki farklılık, hangi çizimi daha çok sevip sevmeyeceğimi belirliyor.

  bu daha az sevdiğim kalemle yaptığım çizimi beğenmediğim anlamına gelmiyor elbette ama daha çok sevdiğim kalemle yaptığım çizim bana daha canlı, daha güzel ve daha yaratıcı geliyor. üstelik benden başka herkese göre bu iki çizim tamamen aynı olmasına rağmen. kalemle, defterle, kağıtla, renkle ya da boyayla duygusal bağlar kurmak, onları daha iyi kullanmamı, daha iyi görmemi ve daha iyi anlamamı sağlıyor.

  örnekler çoğaltılabilir, hem de deliler gibi.

  ya da örnekler çoğalabilir, hem de bakteriler gibi. (en sevdiğim mikroorganizma bakteri olduğu için bu örneği verdim. diğer mikroorganizmalarla bir alıp veremediğim yok, en azından şimdilik)

  son olarak;

  çizgiler zaman zaman çok fazla güçlüdür ve bazen, aşık olunacak çizimler oluşturabilirler.

  c'mere '16
 • hayatta yapmaktan en çok zevk aldığım şeylerden biri. uzun zamandır çizim yapmıyordum. bugün kalem aldım ve spordan geldikten sonra çizmeye başlayacağım. bunu bir rutin haline getirmeyi düşünüyorum. yorgun halde eve gelince saatlerimi bir kağıt ve kalem kullanarak harcamak istiyorum. ruhu arındırıyor çizmek.