şükela:  tümü | bugün
  • cizilmi$ $ey..
  • (bkz: cizmek)
  • eti ciziye sahiplenme durumu
  • grafik kelimesinin türkçe'deki karşılığı.
  • (bkz: autocad)
  • dünyanın en güzel aktivitesidir çizmek mutsuz olduğun zamanlarda kafanı dağıtmak istediğin anlarda sana bütün dertlerini unutturur
    eğer yeteneğin de varsa ve zevk de alıyorsan ortaya harika işler çıkar
    kendimi bildim bileli hep çizerdim ilkokulda sınıf arkadaşlarım tarafından bu bakımda çok popülerdim onların anneler günü hediyelerini hazırlardım şiirlerini süslerdim ama arkadaşlarımın beni bu konuda çok yorması nedeniyle lisede bu özelliğimi pek göstermedim genelde sınıfta değil evde çizim yapmayı severdim ama eskisi kadarda sık çizmezdim
    üniversite sınavı döneminde pek çizim yapmadım hatta hiç yapmadım da diyebilirdim çizidiğim şeyler genelde hülyalara daldığımda derste defterin yada testlerin kenarına çizdiğim şeylerdi
    ve çizememek çok içimde kalmıştı üniversite sınavımdan kurtulur kurtulmaz da o yaz tatilimi çizime adadım ve mesleğimi de bu doğrultuda seçtim ama ilerleyen zamanlarda mesleğimde çizimin önemsiz old düşünmeye başladım fakat 2. sınıfta sketch yapabilmek beni kurtardı sonra insan figürlerinden ziyade elektirikli aletlerin de çiziminin zevkli old düşünmeye başladım
    üniversite hazırlık yılında çizime olan merakım animeleri keşfetmeme neden oldu ve bu keşif benim çizim hayatımı çok etkiledi realistik figürler den ziyade artık daha manga stili çizmeye başladım ve yaptığım sketchlere de bu yansıdı hocalar el çizimimle baya dalga geçti ve realistik bulmadıklarını söyledi ama beğendilerde

animelere olan ilgim arttıkça karakter tasarımına olan ilgim de arttı sanırım görsel hafızam gelişmiş olacak ki artık imgesel olarak karakter tasarlayabiliyorum ve bundan ciddi anlamda hoşlanıyorum
    kısaca hayatta iddalı olduğum tek bir şey varsa o da çizmek
    çiziyorum diye karşıma geçen insanların benden daha yetenekli old görmedim ama benden yetenekli bana birşeyler katabilecek bir insan olursa da ona kapım sonuna kadar açık
  • genellikle kalemlerimle yapmaktan büyük keyif aldığım, ama o anki zamana ya da mekana göre özellikle de kafam güzelse, hiçbir çizim aracı kullanmadan sadece gözlerimle duvarda, zeminde ya da gökyüzünde, her ne kadar geçici de olsa yaratmayı çok ama çok sevdiğim bağımsız ve özgür çizgi toplulukları.

çizim, çizmek ya da çizim yapmak gibi konu başlıklarında aslında saatlerce konuşabilir, satırlarca da yazabilirim ama şu an çizimle ilgili söylemek istediğim başka bir şey var.

çizim yaparken kullandığım araç gereçlerle aramda bazı bağlar kuruyorum ve kendi duygularımı, o nesnelerin duygularıyla birleştirerek çiziyorum genelde.

en basit şekilde ve örneklendirerek anlatmak istiyorum bu durumu. mesela bir şeyler çizmek istiyorum ve çizmek istediğim şeyden de iki adet çizmek istiyorum, sonunda tamamen aynı olmaları koşuluyla. diyelim ki ikisini de aynı eskiz kağıdına çizmek istedim, ama iki çizimde de farklı kalem kullandım. bu arada kalemler birbirinden şekil, tasarım ya da marka yönünden farklı olabilir ama tür ve özellik bakımından aynı kalemler olsun. yani iki farklı kalem olmasına rağmen ikisinin de ucundan aynı eşdeğer çizgiler fışkıracak. çizeceğim şey de mesela görece basit ve minimal bir çizim olsun, oldukça detaysız. çizimlerimi yapıyorum ve elimde birbirinin tıpatıp aynısı olan iki adet çizim var. kime gösterirsem göstereyim, kimsenin herhangi bir fark göremeyeceği ve bu ikisi kesinlikle aynı diyebileceği çizimler. ama benim için asla aynı olmuyorlar.

bu iki çizim için söylüyorum; yaptığım çizimlerde kullandığım iki farklı kalemden hangisini daha çok seviyorsam, benim için onu kullanarak yaptığım çizim daha güzel oluyor. aynı olmalarına rağmen bana kesinlikle aynıymış gibi görünmeyen, iki aynı çizim. aynılar, ama aynı zamanda da farklılar. kendi içlerinde ironikler aynı zamanda. ya da belki de farklı bir zamanda. birbirinden farklı iki kalemimi sevme katsayımdaki farklılık, hangi çizimi daha çok sevip sevmeyeceğimi belirliyor.

bu daha az sevdiğim kalemle yaptığım çizimi beğenmediğim anlamına gelmiyor elbette ama daha çok sevdiğim kalemle yaptığım çizim bana daha canlı, daha güzel ve daha yaratıcı geliyor. üstelik benden başka herkese göre bu iki çizim tamamen aynı olmasına rağmen. kalemle, defterle, kağıtla, renkle ya da boyayla duygusal bağlar kurmak, onları daha iyi kullanmamı, daha iyi görmemi ve daha iyi anlamamı sağlıyor.

örnekler çoğaltılabilir, hem de deliler gibi.

ya da örnekler çoğalabilir, hem de bakteriler gibi. (en sevdiğim mikroorganizma bakteri olduğu için bu örneği verdim. diğer mikroorganizmalarla bir alıp veremediğim yok, en azından şimdilik)

son olarak;

çizgiler zaman zaman çok fazla güçlüdür ve bazen, aşık olunacak çizimler oluşturabilirler.

c'mere '16
  • hayatta yapmaktan en çok zevk aldığım şeylerden biri. uzun zamandır çizim yapmıyordum. bugün kalem aldım ve spordan geldikten sonra çizmeye başlayacağım. bunu bir rutin haline getirmeyi düşünüyorum. yorgun halde eve gelince saatlerimi bir kağıt ve kalem kullanarak harcamak istiyorum. ruhu arındırıyor çizmek.
  • "muhteşem bir daire çizimi, aklında özel ya da gizli bir amacı olan herkesin kullandığı çok eski sihirli bir araçtır. kişi bu şekilde kendisini dışarıdan tehdit eden ve bir sır sebebiyle soyutlanmış olan herkese saldırabilecek "ruhun tehlikelerine" karşı korur. aynı yöntem eski çağlardan beri her şeyden uzakta kutsal ve dokunulmaz bir yer oluşturmak için kullanılmıştır." carl gustav jung - rüyalar