şükela:  tümü | bugün
 • iyi bir çizer olabilmek için sistemli çalışmak bol pratik yapmak gerekir.. güzel bir başlangıç yapmak için gerekli olan materyaller şöyledir;

  - istekli olmak..
  - vazgeçmemek, sürekli denemek..
  - düzenli çalışmak, her gün pratik yapmak..
  - yapabileceğinize inanmak..
  - resim konusunda sürekli okumak, kendinizi geliştirmek..
 • herhangi bir kabiliyeti geliştirme yöntemleriyle aynı olan yöntemlerdir. bahsedilen unsurlara uyarsanız olimpik yüzmede de başarılı olursunuz tel kırmada da.

  (bkz: spesifik olmamak)
 • çizmekten başka çaresi yoktur. bir de çizdiğiniz şeye uzaktan bakarsanız yanlışlarınızı daha net görürsünüz.
 • çizime detaydan başlayın. ilk önce ne tarz çizimler yapmak istiyorsunuz buna karar verin.

  çizimin püf noktalarından biri zamandır. hemen her şeyi çizmeliyim tarzında değil de zamana yayarak çizmeye çalışılmalısınız.

  usta çizerler referans alınarak taklit edilebilir. zamanla kendi tarzınız oluşur. çizim konusunda ünlü sanatçıların alayı bu işe birilerini ya da karakterleri referans alarak başlıyor.

  spor yapıyormuş gibi her gün çizim yapılması gerekiyor. el kasları önemli. spor salonu yerine bi' eskiz defteri işinizi görecektir. kalemler de dambıl niyetine.

  çizim alıştırmaları yapıyorken neyi görmekten hoşlanıyorsanız onları çizmeye başlayın. bu sevdiğiniz bir süperkahraman olabilir, ya da süper seksili bir hatun kişisi olabilir hiç olmadı ciguli olabilir. siz neyi seviyorsanız onu çizerek pratik yapın.

  tarzınızı belirledikten sonra youtube'da her çizim tarzına göre eğitici videolar var. açın, bulun, izleyin. bu işe biraz bedel ödeyin. bedel ödeyin ki daha çok sevesiniz.

  son olarak; bu işin kilit noktası pratik yapmak arkadaşlar.

  karikatür çizmek isteyen arkadaşlar lütfen artık götlü göbekli adamlar çizmeyin.
 • kardeşim (14), 3 yaşında anne özleminden (annem çalıştığı için kardeşime zaman ayıramıyordu) duvarlara annemle resimlerini yaparak başladı çizime. ama yine annemin teşviki ile hiç bırakmadı çizimi. 11 yaşında çizgifilm kurgularına başladı. youtube kanalı açıp orada çizgifilm, anime paylaşımları yaptı. güzel bir kitle edindi. bu onu daha çok şevklendirdi. bu sene güzel sanatlar lisesine ikincilikle girdi. konuyu bu kadar uzatmaya gerek yoktu, evet farkındayım. 11 yıldır onu izliyorum hayranlıkla. o çocuk ağzından olgun olgun çizim teknikleri dersi veriyor. ama ben hâlâ cin ali çiziyorum. olsundu. ortamlarda kardeşimle övünüyorum falan güzel oluyo. :')
 • gözyaşları ve bunalmışlık eşliğinde heyecanla tavsiye beklediğim yöntemlerdir.
  yoksa kalemi ve kendimi kesip, kırıp bırakıcam na şuraya az kaldı usta sözlükçizerleri.
 • karakalem, eskiz, etüd, desen...
  nasıl ki alfabe öğrenmeden okuma yazma öğrenemezsek, çizim ve resim de karakalem temeli olmadan olmaz.

  çok çalışmak. daha çok çalışmak.
  soyut şeylerle motive olamayan biri iseniz* somut bi hedef koymak önünüze.
  misal: şu okula giricem, su yarışmayı kazanicam, şurada sergi acicam, ulusal gazeteye röportaj vericem vs gibi...
 • etrafındaki basit objeleri çizerek başlayıp onları detaylandırmak sonrasında onlardan değişik kompozisyonlar oluşturmak işe yarar bir yöntemdir. bol bol pratik yapmak lazım.
 • fobiyi yenmenin çözümü nasıl üstüne gitmekse,hobininki de aynı.
  %1 yetenek,%99 alinteri diye boşuna demiyorlar.
 • imgesel çizimler konusunda kendini geliştirmek isteyenlere benim naçizane üç önerim şu şekilde:

  1)temel perspektif bilgisi.
  bunu genel olarak tek kaçışlı, çift kaçışlı, üç kaçışlı perspektif olarak ayırabiliriz. internetten çok rahat şekilde örnek çalışmaları ve videoları izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

  2)insan anatomisinin üç boyutu hakkında temel bilgi.
  insan anatomisi yapısı gereği bakış açısına göre değişken bir görüntü gösteriyor. bir kolun, bir bacağın, bir burnun önden ve arkadan görüntüsü haliyle aynı değil. bunların da kendi içerisinde bilmeniz gereken birkaç küçük kuralı elbetteki vardır. erkek göğsü daha yukarıda yer alırken kadın göğsü daha aşağıda yer alır. erkek omzu geniş, kalçaları dardır; kadın omzu dar, kalçaları geniştir. erkeğin beli kalın, kadınınki daha incedir gibi. çoğu çizeri en çok zorlayan da bana kalırsa anatomidir.

  3) sürekli çizim çalışması yapmak.
  çizim çalışmalarını hızlı eskizler halinde yapmanız, tekniğinizi geliştirir, görsel hafızanızı kuvvetlendirir. öyle ki bir yerden sonra çizerken düşünmek zorunda kalmazsınız, eliniz adeta beyninizden bağımsız olarak çizgileri kağıda yerleştirir.