şükela:  tümü | bugün
  • 3 mayista okula giderken, bir kopegin isirmasi sonucu kuduz olan 10 yasindaki arafat caglar in, cizre devlet hastanesinin ihmali sonucu 3 haziranda yasamini yitirmesi olayidir.

daha once de adi bir cok vukuatla anilan devlet hastanesinde ihmaller sebebiyle bir cani daha kaybettik.

olayda, kuduz gibi ciddi bir bulasici hastaligin on tanisina ragmen asilama ve dogru tedavi uygulanmayarak, hasta taburcu edilmistir.

dolayisiyla bu olumde en buyuk sorumluluk hastaneninken, kuduz sokak kopeklerini asilamayan belediyenin de kusuru mevcut. yetkili mercilerin hesap vermesi icin kamuoyu olmasi gerekir.
    bu olay herkesin basina gelebilirdi. dolayisiyla herkesten destek bekliyorum.
    https://www.artigercek.com/…kmayacagiz?t=1528184767]
  • "acil serviste ilk müdahalede kuduz olma şüphesi ile hastaya kuduz aşısı, tetanoz aşısı, yara yeri yıkama (yara dikiş yapılması) ve antibiyoterapi yapıldığı..."

kayitlara gore hastahane yapmasi gereken tedavi yolunu izlemis, kuduz hayvan isirmasinda yara temizligi ve kuduz asisi yapilir. zaten yapilabilecek baska da birsey yoktur. zannediyorum yuzunden yaralandigi icin yapilan asi bagisiklik baslatamadan virus merkezi sinir sistemine ulasti. ne yazik ki isirilan yer merkezi sinir sistemine yakin olunca asi ile bile kurtarmak mumkun olmayabiliyor. zaten hasta 14 gun sonra durumu kotuleserek hastahaneye kaldirildi, yani hastalik ilk belirtilerini neredeyse 10 gunde verdi. ayrica bu durumda hasta 19 gun boyunca hayatta tutuldu, zaten kuduz ilk belirtileri verdikten sonra cok kisa surede oldurur muhtemelen milwaukee protokol'u uygulandi ancak oda cok etkili bir tedavi degil.
  • kategori 3 yaralanması olan çocuğa antikor uygulanmamış sadece aşı yapılmış, ayrıca antikor uygulamadan sütüre etmek kontrendikedir.

yarayı nasıl yıkadıklarını merak ediyorum umarım sadece batikon sürüp dikmemişlerdir.

olay soruşturmayı hak ediyor.

üstteki arkadaş eksik bilgi sahibidir, kuduz saha rehberini incelese iyi olur.
  • uzun bir süredir görülmeyen vaka, doğruysa ihmalden (bişey olmaz kafası ile) gitmiştir. üzüldüm.