şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cizre birinci hudut tabur komutanlığı içerisinde bulunan, dicle nehri kıyısındaki ktm. bu ktm'nin koğuşu, mem ü zin efsanesinin geçtiği tarihi binalardan birisinin içerisinde yer alır.

  cizre ktm, diyarbakır ktm'den yola çıkan doğu konvoylarından; silopi, şırnak gibi yönlere gitmekte olanların uğrak yeridir. özellikle kış aylarında, bölgede, hava 4 sularında karardığı ve hava kararınca konvoy güvenliğinin sağlanmasından endişe edildiği için, cizre ktm'nin konvoyları sabahleyin yola çıkar.
 • yaklaşık 75 yatak kapesitesine sahiptir ancak asker sevk zamanları bu koğuşun mevcudu 500'e kadar çıkar. misal ben burayı 250 kadar kişi ile paylaşmıştım şırnak'a olan intikalim sırasında. ayrıca dicle nehri kıyısında olması sebebiyle geceleri çok hoş çok panaromik bir manzarası vardır amma velakin komutanlar nehre yaklaşılmasına akıntının çok güçlü olması ve sniper olasılığı sebebi ile izin vermezler. ayrıca burası planlı bir uğrak merkezi olmadığından (konvoylar hava kararınca dalarlar içeri) yemekhanesi genelde hep hazırlıksız yakalanır ve aç geceler, günler zavallı ktm misafirlerine esktra bir tecrübe yaşatır.
 • agustos sicaginda silopideki birligime katilmak icin ugramak zorunda kaldigimiz ktm dir efendim. 50 derece sicakligin altinda 20 m2 lik yesillik bir alan bulup uzunca bir sure su aramistik. kantininde bizim gibi disaridan katilan askerlere su satilmamis, suyumuzu tastan cikarmistik. ktm nin bulundugu kislanin arka cephesi dicle nehrine bakmaktadir. guzel bir manzarasi mevcut olup sozu fazla uzatmamak gerekir.
 • (bkz: van ktm)
 • (bkz: şırnak ktm)
 • yaklaşık 3 sene sonra yatak çarşafları değişmiş, aslında depo olarak bile kullanılması sakıncalı olsa da sike sike kalmak zorunda olduğunuz bir yatakhanesi vardır. şu aralar nehrin kenarına işemek için bile inmek mümkün değildir. tugay denetlemesi sağ olsun normalde 1 ay kalmamız gerekirken hafta içi bölüklerimize dağılıp kurtulmayı umuyoruz. tabi cizre halkı biraz sakinleşirse.
 • şu aralar 1988/2a tertipleri misafir eden bu mekanda 1970/1 tertiplerin şafakları, kısa dörtlüklerle serzenişleri hala duvarlarda, taşlarda, ranzalarda okunabilir. orada kaldığım sıralar sık sık gözüm bu yazılara dalar, bunca adama ne oldu acep diye düşünmeden edemezdim. tıpkı suriye sınırındaki bir taşın üzerindeki 20 senelik yazıyı okurken olduğu gibi. gerçekten orijinal bir yer.
 • şu sıralarda 1988/4a tertiplerini misafir etmektedir bu ktm, şırnak ve civarı birliklere teslim olacak personelin, mardim ktm yerine buraya katılması tavsiye olunur(muş), en azından yemekleri daha güzel(miş).
 • evlerden ırak askeri kabul ve toplanma merkezi. hayatımda gördüğüm en pis yer. tamam sonuçta askerlik yapmaya gidiyorduk beklentiler minimum düzeydeydi ama burası cidden bambaşka bir yer.
  hani olur da buraya birkaç tane bilim adamı gönderilse, askerlerin mevcut koşullarda yaşama tutunmalarıyla ilgili bir çalışma ile nobel bile kazanabilirler.

  cizre 1. hudut tabur komutanlığı'nın göz bebeğidir(!) ölmeden önce muhakkak bir kere görülmesi şarttır.

  not: 85/1
 • şu anda yeni bina yapım çalışmaları nedenle konteyner içerisinde asker barındıran askeri nakil merkezidir.

  gidecekler için hayat kurtarıcı bazı tavsiyeler vereceğim.

  -yanınızda mutlaka temiz çarşaf, yastık ve kılıf, mevsime göre de battaniye alın. zira haftalarca yikanmayan ve üzerinde onlarca erin yattığı ter kokulu nevrsimleri kullanirsiniz.

  -3'lu priz getirin. powerbank veya telefonlarinizi şarj etmek için boş priz bulamayacaksiniz. android serbest.

  -tercihe göre sallama çay ve kettle getirin. kantinde bazen çok sıra oluyor.

  -tuvalet için sabun, ıslak mendil ve tuvalet kağıdı kesinlikle getirin.

  -hizmet veren bereket döner bulunmakta. yemek sıkıntısı cekmezsiniz. kantinde de herşey mevcut.