şükela:  tümü | bugün
 • temelde mercedes cla 200 benzinli araçlarda görülen kronik turbo wastegate arızasıdır. servise gidince 16bin tl’ye komple yeni turbo ve ona bağlı aksamlar takılacak derler.

  belirtiler:
  -çalıştıktan 5-10dk sonra güçten kesilme
  -güçten düştükten sonra 3000 deviri görememe ve 80km/s’e bile çok uzun sürede ulaşma
  -kontak kapatıp açınca düzelme, 5-10dk sonra tekrar nüksetme
  -güçten kesildikten sonra vites geçişlerinde saçmalama. çift kavramalı yağ gibi akan normalde 2000/2500 devir çevirince bağırtmadan vites atan şanzıman 6000 devirleri de görse kesiciye de girse vites atmıyor, sen elinle 7. vitese atsan da o yine 4e düşürüp bağırıyor.
  -güçten kesildikten sonra yokuşlarda hızın 40km/s’e kadar düşmesi

  tanı:
  -makina ile tanı: bu arıza araçta motor ikaz lambasını yakmaz. ama araç makinaya bağlandığında “zayıf turbo basıncı” ikazı gelir. (2. el cla 200 benzinli alacak arkadaşlar mutlaka makinaya bağlatıp bu ikaz var mı diye arasın).
  -elle tanı: bir elle wastegate girişini tutun diğer elle valfı dışarı çekin tekrar içeri kaçıyorsa sorun wastegatedir. wastegate içindeki diyafram zamanla yıprandığı için valfi sabit tutma özelliğini kaybediyor, yolda giderken ani yığılmasının sebebi de tam olarak bu, diyafram valfi sabit tutamadığı için valf içine kaçıyor ve araç güçten düşüyor.

  tedavi:
  wastegate arızası benzinli cla 200lerde kroniktir. usta özel servisler ve yedek parçacılar sorunu hemen anlayacaktır. parçanın kendisi 550tl civarı. işçilik hadi 300tl olsun 850tl içinde en fazla 1-2 saat içinde çözülebilecek bir arıza.

  sakın yetkili servislere 16bin tl filan bayılayım demeyin, mercedesin bu yaptığı tam bir hırsızlık. arızalı araç satıyor ve çok büyük meblalara bu arızayı gideririm diyor. aslında araçları toplatıp kendisi bedavaya tamir etmeli.