şükela:  tümü | bugün
 • 1922 doğumlu, jeokimya üzerine çalışmalar yapmış abd'li akademisyen. dünyanın yaşını tespit amaçlı çalışmalarıyla nam salmıştır. 1953 yılında, canyon diablo göktaşının kalıntıları üzerinde yaptığı incelemelerle dünya'nın yaşını 4.550 milyon yıl olarak belirlemiştir.
 • cosmos a space-time odyssey belgeselinin 7. bölümünde anlatılan, kurşun üzerine yaptığı araştırmalar ve kurşun zehirlenmesini önlemek için yaptığı kampanyalar ile insanlığa büyük katkılar yapan bilimadamı.
 • dünyanın yaşını, ifade edilen gibi (#18208784) 4,550 milyon yıl değil 4,55 milyar yıl olarak hesaplamıştır. mühendislik toleransını da +/- 70 milyon yıl olarak ortaya koymuştur. şu anda ise bu tolerans 20 milyon yıla kadar düşmüş durumdadır.
 • şu anda bütün dünyada kurşunsuz benzin diye bir kavramın olmasını sağlayan adam. ayrıca kanımızdaki kurşun miktarının azalmış olmasını da kendisine borçluyuz.
  büyük adamdır yani dünyayı değiştiren cinsten.
 • zirkonyum kristalleri içindeki kurşun miktarı üzerinden dünyanın yaşını hesaplamış büyük bilim insanı. yaşın hesaplanmasının ardından patterson kurşunla azıcık kafayı bozmuş. iyi ki de bozmuş. o yüzden derin okyanus sularındaki ve eski buzullardaki kurşun miktarını da hesaplayarak bunun sığ denizlerdeki ve toplumun maruz kaldığı miktardan çok daha az olduğunu fark etmiş. bu miktardaki kurşunun insan sağlığını ve çevreyi olumsuz etkileyeceğini projelerine verilen ödeneğin kesilmesi pahasına yıllarca dile getirmiş. özellikle o zamanlar kullanılan kurşunlu benzinin (tetraetil kurşun içeren; ki bu madde yağdan çözünürlüğü yüksek olduğu için sağlam deriden kolayca geçer ve vücutta birikip zehirlenmeye yol açar bu yüzden kurşundan çok daha tehlikelidir.) kirliliğinden bahsetmiş, üreticilerle çatışmış ve fikirleri sayesinde de önceki entryde de söylendiği gibi kurşunsuz benzin kavramının doğmasını sağlamış.
  bir bilim insanı nasıl olmalı sorusunun cevabı.
 • atom bombasının icat edildiği manhattan projesinde görev almış, dünyanın yaşını hesaplama amacıyla yaptıgı deneyler sırasında farkında olmadan temiz odayıda icat etmiş başarılı bilim insanı.
 • holivud molivud bi el atsin da bu adamin hayatini film yapsinlar

  bir basina bir bilim insani
 • kendisi amerikalı bir jeokimyacıdır. onu cosmos a space-time odyssey belgeseliyle tanımıştık. belgeseli izledikten sonra çok etkilendiğim bu insanın hayatını araştırmak istedim biraz.

  - 1995 yılında yapılmış bir röportaj. belgeselde anlatılan herşeyi birebir ağzından okumak mümkün. belgeseli izlerken sanki film gibi, senaryo gibiydi. oysa herşey gerçek. chicago üniversitesinde harrison brown'un kendisinden zirkon yaş ölçümleri istediği, denizlerdeki zorlu araştırmalarını, doğadaki kurşunun benzinden geldiğini yazdığı anda petrol şirketlerinden gelen araştırma bütçesinin bir anda kesildiğini ve belgeselde işlenen daha bir çok şeyi anlatıyor.

  - 1956 yılındaki dünyanın yaşıyla ilgili yazdığı
  makalesi. dünyanın değişik yerlerinden alınan göktaşları üzerindeki hesaplamaları ve uranyum-kurşun sistemiyle ilgili yazılarını okumak mümkün.

  - üniversitede beraber zirkon ölçümleri yapan arkadaşı george r. tilton tarafından yazılmış biyografisi

  - kendisi adına verilen bir ödül var. c.c. patterson award adındaki bu ödül her yıl çevre jeokimyası adına katkıda bulunanlara veriliyor. şuradaki haberde ödül almış bir profesör var. ödülün resmi de aşağıda.

  dünyanın yaşını bulmak, evet çok önemli birşey. ancak kurşunla süren 20 yıllık mücadelesi ve tüm baskılara rağmen zaferi insanlığa yapılmış en büyük katkılardan birisidir. maalesef belgeselden önce kendini tanımıyordum. ancak şu an, büyük bir saygı duyduğum bilim adamıdır.
 • cosmos un 7. bölümde kendisini duyduğum şahış. şöyle hakikat yolundan sapmayıp bunu toplumun genel refahını savunmakta kullanan, halkçı bilim adamlarını görünce gözlerim doluyor. içimi umut kaplıyor. fox kanalı nasıl böyle işlere izin veriyor anlamakta zorluk çekiyorum yoksa bildiğin atv nin amerikan versiyonu veya ülke içi demokrasi ve özgürlükle bağdaştırabilir miyiz bunu emin değilim fakat çok iyi bir iş çıkardıkları kesin.
hesabın var mı? giriş yap