şükela:  tümü | bugün
 • the alan parsons project'in vocallerinden biri.
  (bkz: dont hold back)
 • the great gig in the sky şarkısını söyleyen yüce sestir. zaten müzik başlı başına güzeldir ki böyle ilahi bir ses de insanı kendinden geçirtir. tüyler diken dikendir her saniyesinde şarkının. sadece vokalle duygu anlatılır mı? demek ki anlatılabiliyormuş. insana ihtiyacı olduğu şeyi veriyor sanki sesi. saatlerce dinlenebilir, her seferinde biraz daha tamamlar insan kendini.

  kelimeler gerçekten kifayetsiz, dinleyip diyardan diyara gezmek gerekir.
 • the great gig in the sky'daki performansı büyük ölçüde doğaçlamadır. ilginç bir not da kendisinin sonraki röportajlarda şarkıyı söylerken konusunun ölüm olduğunu bilmediğini belirtmiş olmasıdır.
 • kendisini roger waters'ın radio kaos albümünde home ve four minutes parçalarında da duymak mümkündür.
 • kadın gibi kadın. kahrı çekilir.
  ölmeden elini öpmek isterim.
 • sesi siyahi olsa da kendisi açık tenlidir

  https://www.youtube.com/watch?v=miw7xzslzom
 • the great gig in the sky'daki inanılmaz vokalinin hikayesi kısaca şöyle:

  alan parson, claire torry'ye "abbey studios'a gel, senlik bir iş var" demiş. kadın stüdyoya geldiğinde pink floyd tam takım oradaymış. "biz böyle bir parça yaptık, sonunda bir vokal olsun istiyoruz ama nasıl bir şey olması gerektiğini bilmiyoruz" demişler.

  claire torry birinci denemesinde "oh baby", "hey baby" gibi sözcüklerle doğaçlama yapmış. david gilmour sözcük kullanma, kendini bir enstrüman gibi düşün deyince kayda girmişler ve albümde duyduğumuz vokal, o ikinci kayıtta çıkmış. gilmour biraz daha geliştirmesini söylese de claire torry "bundan daha iyisi olmaz, zorlamayalım" özetli bir çıkışla kestirip atmış. müzisyenler de ısrar etmeyince aynen kullanılmış.
 • aslında the great gig in the sky şarkısına vokal yapmak hayal ettiği bi iş olmayan kadındır kendisi. bizim pembe floyd’ların şarkının vokalleri hakkında hiçbir fikri yokmuş. sonra stüdyo prodüktörü bi tanıdığını, yani clare torry’i çağırmış kayıt için. clare de ilk başta sıcak bakmamış teklife çünkü pek bi pink floyd hayranı değilmiş kendisi. ama ısrarlara dayanamayıp gelmiş ve işi halletmiş. kayıt aşamasındaki öykü yukarı entryde var zaten.

  işin pis tarafı: kadın 2004’te pink floyd’a dava açmış. şarkıya katkılarından dolayı kendisine yeterli kredinin verilmediğini öne sürerek. aslında vokallerin kendisi tarafından yapıldığı albüme not düşülmüştü ama bestekarlık hakkı da istiyormuş aynı zamanda. 2005’te ise dava, clare’in beste konusunda richard wright ile beraber hak alması ile bir süreliğine tatlıya bağlanmıştır. 2005’ten sonra basılan tüm the dark side of the moon kopyalarında clare’in adı da istediği gibi geçmeye başlamıştır.
 • the dark side of the moon albumunun solistlerinden kilit isimdir. the great gig in the sky parcasini ilahi sesiyle adeta bir sanat eserine cevirmistir.

  ruyamda gördüm. olmezse iyidir. gerci 71 olmus hatun...