şükela:  tümü | bugün
 • "women who run with the wolves" adlı eserin sahibi şair, psikanalist, şarkıcı..
 • "clarissa pinkola estés, (born 27 january 1945) is an american poet, psychoanalyst and post-trauma specialist who was raised in a now nearly vanished oral and ethnic traditions. she is a first-generation american who grew up in a rural village, population 600, near the great lakes. of mexican mestiza, and majority magyar and minority swabian tribal heritages, she comes from immigrant and refugee families who could not read or write, or who did so haltingly. much of her writing is influenced by her family people who were farmers, shepherds, hopsmeisters, wheelwrights, weavers, orchardists, tailors, cabinet makers, lacemakers, knitters, and horsemen and horsewomen from the old countries."

  (copy-paste: clarissapinkolaestes.com)

  (bkz: women who run with the wolves) *
 • "gülme, kadın cinselliğinin gizli tarafıdır; fizikseldir, temeldir, tutkuludur, hayat vericidir ve bu yüzden uyarıcıdır. jenital uyarılma gibi bir hedefi olmayan bir cinsellik türüdür. sadece o an için, bir sevincin cinselliğidir; özgürce uçan, yaşayıp ölen ve kendi enerjisiyle yeniden yaşayan hakiki ve şehevi bir sevgidir. kutsaldır çünkü fazlası ile iyileştiricidir. şehevidir çünkü bedeni ve onun duygularını uyandırır. cinseldir çünkü heyecan vericidir ve haz dalgalarına neden olur. tek boyutlu değildir; çünkü gülme, insanın kendisi kadar başkalarıyla da paylaştığı bir şeydir. bir kadının en vahşi cinselliğidir." demiştir...
 • bütün ''hazır olmamalar'', bütün ''zamana ihtiyacım varlar'' anlaşılabilir, ama sadece bir süre için. gerçek şu ki, asla bir ''tamamen hazır olma'' söz konusu değildir, asla bir gerçekten ''doğru zaman'' yoktur. bilinç dışına her inişte olduğu gibi, öyle bir zaman gelir ki, sadece en iyisi umularak burun sıkı sıkıya kapatılır ve en derin sulara atlanır.

  (bkz: kurtlarla koşan kadınlar)
 • şu cümlelerin sahibi kadın:

  --- spoiler ---

  hemen söyleyeyim, vahşi benliğin kapısına açılan kapılar az, ama değerlidir. derin bir yara iziniz varsa, o bir kapıdır; eski, çok eski bir öykünüz varsa, o da bir kapıdır. gökyüzünü ve suyu tahammül edemeyecek kadar çok seviyorsanız, o bir kapıdır. daha derin bir hayatı, eksiksiz bir hayatı, makul bir hayatı özlüyorsanız, o da bir kapıdır.

  kurtlarla koşan kadınlar (bkz: women who run with the wolves) s. 35.

  --- spoiler ---

  kitabın yarısının az ötesindeyim; ama en çok bu kısmı aklımdan çıkmadı. clarissa'cım, taa nerelerden yüreğimize dokunuyorsun. sıçrayan bir kurdun ihtişamı var yazdıklarında.