şükela:  tümü | bugün
 • izmir ahmetbeyli yolu üzerinde bulunan, kuşadası-gümüldür ayrımından birkaç* kilometre önce bulunan eski bir yerleşim merkezi
 • artemis ve apollon'un kehanet merkezlerinden bir tanesi. yıkıntılar arasındaki dev boyuttaki tanrı heykelleri çok gözalıcıdır. geçtiğimiz senelerde bu heykellerin kırık parçaları biraraya getirilmiş ve sitenin bir bölümünde metal yapılarla desteklenerek turizme, turiste vesaire sunulmuştur. önemli sunakları içinde barındıran bu antik site çok sapa bi yerde olmamasına karşın nedense pek bi ilgi görmemektedir. ephesus'un ihtişamının yanında sönük ve yıkık dökük kalmıştır niceleri gibi...
 • ahmetbeyli' de yaşayan nurhan hanım denetiminde kazı çalışmaları sürmekte olan ve mütemadi olarak sular altında kalıp ormana dönüşen ama keyifli kemerleri ile göz dolduran antik miraslarımızdan biri.
 • klaros kazı alanı izka tarafından desteklenmektedir.
 • hic iyi durumda degil. girisinde bekleyen bir gorevli dahi yok.
  hayret ediyorum, uc bin yillik bir alan, cok onemli bir kehanet merkezi, onu anlatan, hakkinda bilgi veren hicbir sey yok. hadi buna tamam demis olalim. bari birileri sahip ciksin. birisi orada beklesin. hayvanlar sicmasin orasina burasina.
  elini sallayanin girip, eserlere zarar verebilecegi bir yer olmasin.
 • kıçıkırık iki tane kamera var, onunla koruyorlar binlerce yıllık kenti... bir allahın kulu yok ilgilenen. bunun dışında halihazırda bulunan heykellerin hiçbiri orijinal değildir. orijinalleri çevre müzelerde sergileniyor imiş.
 • geçenlerde bu bilicilik merkezindeydim. sağa sola savrulmuş blok taşların arasında eşimle birlikte şarap içtim. belirtmek gerekiyor ki buranın hali içler acısı!

  girişinde bekçi kulübesi olduğunu düşündüğüm bir yer var ama içinde kimse yok. kapısı kilitli değil. camdan baktım, bilicilik merkezi ile aynı yaşta bir bilgisayar var. sanırım o da 2-3 güvenlik kamerasını kontrol ve kayıt için. ama bu bilgisayar çalışmıyordu tabi. çalışsa bile 1.2 gb sabit diski vardır.

  heykellerin hiç biri gerçek değil ama yine de kimi insanların ilgisini çekebilecek taşlar var. kamyon yanaştırıp yüklense kimse görmez. bu arada merkezin içinde koyunlar otluyor. bir de tuvaleti var ki, alta sıçmak daha hijyenik olur! aslında tuvalet gayet güzel, şaşırtıcı derecede modern ama su akmıyor. bu yüzden bok götürmüş.

  sponsorlar sağolsun, arkeolojiye çok önem veriyorlar! ama nedense kazının en önemli bölümleri bittikten sonra birden ilgiyi kesiyorlar!!!
 • bir zamanlar, sparta'da dünyaya gelen her yurttaşa işlenmek üzere verilen toprak parçası.
 • claros - nation - baradan koyu ve ahmetbeyli merkez şeklinde yürüyüş parkuru sırasında ziyaret ettiğim tarihi merkez. yazılanlardan anladığım kadarıyla eskisi gibi değil. ege üniversitesi çalışmalarıyla oldukça toparlanmış. içinde güvenlik alanı , küçük kafesi mevcut. giriş 5 tl. bu alanda elinizi attığınız yerden tarih fışkırıyor. yürüyüş sırasında oturduğunuz taştan , geçerken ayağınıza takılan taşa kadar bir şekilde insan eli değmiş maddeler olduğunu anlıyorsunuz. bu alanın bu kadar başı boş bırakılması gerçekten ilginç. içindeki küçük su birikintisinde çok sevimli kaplumbağalar mevcut.