• yıllarca travian oynadım ama bu oyundan bir bok anlamadım. askerleri toplayıp saldırıya gönderiyorum girdiğim yeri talan ediyorum ama netice zayiat "bütün askerler". lan nasıl hepsi zayi olur savaş bittiğinde çoğu ayaktaydı nereye gidiyor bunlar.
  • nisan'da başladığım oyunda şu anda 91 levelim. oyunu age of empires'a benzettiğim için severek oynuyorum. birkaç önemli noktayı vurgulamak gerekirse;

* köyünüze saldırılırsa herşeyinizi değil saldıranın seviyesine göre %10-%35 ganimet kaybedersiniz. atak yaparkende aynıdır, herşeyi değil birazını alırsınız.
    * en üst seviyelere gelene kadar köy binanızı dışarıda bırakın. böylece sadece köy binanızda gözü olan biri size 12 saat kalkan hediye eder.
    * bir üsttekine bağlı olarak en üst aşamaya gelene ve herşeyi tamamlayana kadar kupanın önemi yok. kupa değil altın ve iksir kasın. örneğin ben şimdiye kadar hiç 1900 kupayı geçmedim ama 7.5m isteyen yükseltmeleri zorlanmadan yapıyorum.
    * köy seviyenizi arttırmadan önce diğer herşeyinizi tamamen upgrade edin. seviye atladıkça birikecek ve daha zorlu olacak. üstelik seviye yükseldikçe rakip aramak daha masraflı olacak. yüksek seviyenin eziği değil düşük seviyenin sağlamı olmaya odaklanın.
    * diğer oyunların aksine klanın olağan üstü faydası yoktur. klan kalenize savunmada veya saldırıda kullanılacak asker verilir. tabi ki sizde klan arkadaşlarınıza bağış yaparsınız. sağlıklı büyüme için seviyenize yakın kişilerin olduğu klanları seçin.
    * kişi arama, isimle arama vs olmadığı için birine kafayı takıp farmlamak, eşe dosta haber salıp adamı oyundan soğutmak gibi şeyler olmuyor.

köyünüzü yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenler;
    * yukarıda da yazdım, köy binası dışarıda dursun. köy binası ile karargahınız arasına tuzakları yerleştirin. niyeti bozan olursa pahalıya patlasın.
    * kaynak depolarınızı duvarlar ile bölmelere ayırın. yanyana durmasınlar ama köyün dış sınırında da durmasınlar.
    * mortarları(havan topları) ortalara koyun, kenarda bir işe yaramaz.
    * büyücü kulelerini kaynakların arasına serpiştirin. en dış sıraya koymayın.
    * simertik dizin, böylece zayıf bir yer seçmekte zorlanırlar.

iyi eğlenceler :)
  • zamanında reklama abandıklarından olsa gerek, spamla özdeşleştiğinden; adı duyulunca daha mide bulantısına sebep olabilecek bir oyundu.

taaaa ki ben tanışana kadar. memlekete gittiğimde babamın elinde görüp merak ettim 52 yaşında adama kendini sevdiren oyunu. indirdim. meğer amcam, babam, amca oğlu ve iki hala oğlu ve babamın bir kaç esnaf arkadaşı klan kurmuş takılıyolarmış.

şimdi sabahları babamın; "oğlum köyüne saldırmışlar." diye uyandırmaları ve annemin; "oğlum bazen köyüne bakıyorum burdan, geçen gün yıkmışlardı çok üzüldüm." demesiyle iyice garip bir hal aldı herşey. aslında bende babamın köyünü yerle bir edilmiş halde bulduğumda gözlerimde yanan intikam ateşini farkedebiliyorum.

oyuna en büyük eleştirime gelince, savaşların sadece köyleri ziyaret ve baskın şeklinde olması bende çok büyük hayal kırıklığı yarattı. şöyle askerlerin sırayla serpiştirildiği bir muharebe çok iyi giderdi.
  • traviana benzemeyen oyun.
    muhtemelen burayı okuyorsan tüyo istiyorsun. al sana tüyonun kralı.

korumanı kafadan kaldırsanda bir halt olmaz. çünkü oyun anca aynı leveldeki adamları sana rakip olarak gösteriyor. senin leveldeki adamdan korkuyorsan bırak gitsin.

12-17 level arası sadece savunmaya yüklen. unutma bu dakikadan sonra saldırı alman kaçınılmaz.

oyunda ne kadar uzun kalırsan o kadar az saldırı alırsın. aman şu binanın yapılmasına daha 12 saat var diyip 12 saat girmemezlik yapma. öttürüyorlar.

hadi başarılar.

yıl ardından sonra gelen edit;
    lan ben bu oyunu ne kadar yanlış tanıtmışım :)
    8 ay oldu bırakalı. allah'a şükrediyorum. bakın oynayacaksanız da tüm deneyimlerimi yazıyorum.

oyun geneli öneriler;
    -öncelikle gem olayı var tabi. free gem kazanmanın birden fazla yolu var. freemyapps olsun bi dünya site var. oyunu sürekli oynamayı planlıyorsanız öncelikle buralarda appstore gift card kazanın. sonra 5 inşaatçı alın ki oyunun zevkine varın. ben zamanında yapmıştım.
    - bu oyunun kesinlikle hilesi yok. boşu boşuna hile aramayın. he bazen açıklar oluyor ama onlar da gem ile alakalı olmuyor. adamlar 1 milyar dolar kazandılar bu oyun sayesinde. hilesi olsa kazanabilirler miydi?
    -gemleri asla kullanma ve inşaatçı al!!!! (tekrar yazdım ki iyi anla diye)

savunma
    -savunmada ne halt edersen et o savunma aşılır arkadaşım. nacizane önerim şudur ki madenleri duvarla çevir, madenlere yakın yerlere sihirbaz kulesi koy. topları birbirinden bir miktar uzak tut. hepsi birbirini koruyacak vaziyette olsun. böylelikle asla tam yıkılmazsın.

saldırı
    oyunun başında biraz zorlanabilirsin ama şimdi şunu farkettim. kral varya. heh onu yapınca işler acayip kolay. oyunda tahminimce 30 milyona yakın ölü köy var. ölü köy demek kullanıcısının girmediği köy demek. bunların en yoğun aralıkla bulunduğu kupa aralığı 1250-1350 aralığı. güven bana en çok oradalar. o kupalarda 5 ayını geçirmiş biri olarak söylüyorum.

he en önemli konu o ziktiğimin köy merkezini mümkün olduğunca yükseltme. bak o köy merkezini 8 den yukarı yapınca (hadi son 10 güncellemesiyle 9 diyelim) babayı ganimet bulursun. ziktir et köy merkezin varsın 8 olsun. oyundan daha çok zevk alacaksın.
    köy merkezini yükseltme. köy merkezini savunmanı dibe dayayana kadar yükseltme. yükseltme aga yükseltme.

yine edit:
    xmodgame denen zımbırtı var. bu zımbırtı sayesinde fake ataklar yapabiliyorsunuz.
    diğer bir önemli konu da ağaçları toplama konusu.
    dekorasyondaki tüm bayrakları, çalı çırpı çiçek böceği alın. oyundaki bug bu. ne kadar dekorasyonun varsa o kadar çabuk ağaç çalı çırpı veriyor. verdiklerini de toplayın. günde en az 20 gem kazanırsınız.
  • içinde kaltak bi şifacı barındıran oyun.
    be kaltak karı seni devlerin peşine salıyorum, sen niye kenardaki iki okçu bozuntusuna gidiyosun!?
    telef oldu caanım devlerim, gitti bi sürü kupam. :(
    yaptığını beğendin mi kaltak karıı?!
  • dunyayi kurtaran adamlarin, dunyayi kurtarirken eksisozlukte şu oyun icin entry kasmaya vakti oluyorsa eger 20 yaşini geçmiş yani amiyane tabirle eşşek kadar olmuş ben ve benim gibi insanlarin da oynamaya vakti vardir.

derdi sizi niye gerdi ben onu anlamadim. gidin dunyayi kurtarmaya, atomu parçalamaya devam edin siz.
  • eyvallah güzel oyun, sürükleyici oyun, strateji oyunu da saldırmak için kullandığımız ama ölmeyen askerlerin bi daha geri gelmemesi ve zayi olması çok saçma. ölmemiş asker saldırı bitince yok oluyor. bi tek bana mı garip geliyor acaba? çok fazla iksir harcanmasına ve ordu kurma sürelerinin artmasına sebep oluyor, bu yönde bir güncelleme yapılsa çok güzel olabilir.
  • türk klanlarının gereksiz hırs yapan, garip tiplerle dolu olduğu oyun.

yok savaş esnasında herkes sırayla dalacakmış, yok liderden taktik almak zorunluymuş, illa 80 tane ejderle saldırmak gerekmiş, 3*'dan aşağı puan alınca ikinci şans vermeksizin savaştan ve hatta klandan çıkarılıyormuş.

işsiz misiniz olm siz? eğlencesine oynayın bir oyunu da. yüzlerce sert kural koyarak, o kurala uymayanlara söverek mi egonuzu tatmin ediyorsunuz? bunu yapan herifler de hep 30-40 yaşlarında. o kadar mı sıkıcı lan hayatınız?
  • eski bir travianer olarak hastası olduğum oyun. keşke daha önce keşfetseymişim. bir avuç askerle terör estiriyorum yine. çekik gözlülerle başım dertte. japon mu çinli mi ne boksa habire onlar saldırıyor bana ben de intikam butonuyla biniyorum ipnelerin tepesine. traviana bin basar benim kanaatime göre.
    + bir kere adam gelip köyün altını üstüne getiriyor ama giriş yapınca her şey eski haline geliyor lan gitti köy yıktılar aylar süren emeklerimi diye ağlamak yok. bir de güçlü bir saldırı yiyip köy götü başı dağıtınca 12 ile 16 saat kalkan veriyorlar yani malzemeleri de bir kişiye kaptırıyorsun başkası yağmalayamıyor sık sık oyuna giriyorsan. yalnız yanlış anlamadıysam saldırı alınca o esnada yürüyen inşaat varsa stop ediyor tekrar giriş yapana kadar.
    + online iken başkalarının saldırma şansı yok. sık online olanlar çok avantajlı.
    + global ve klan kanalları haricinde haberleşme kanalı yok bire bir mesaj olayı yok harika bir şey. niye saldırdın lan diye küfür yemiyorsun daha ne.
    + savaşları canlı canlı sesli soluklu izlemek nefis. aptal askerler yanlış yere yönelince sinirleniyor insan ama çok eğlenceli.
    + klandakilerden gelen destek askerleri saldırıda da kullanılabiliyor.
    + bir kişiye kafayı takıp bıktırana kadar saldırma şansı yok. ya sana saldırana saldırıyorsun ya da rastgele birini öneriyor sistem ki genelde denk kuvvetleri karşılaştırıyor gibi.

- inşaat sürelerinin 2.seviyeden sonra ebesinin damına fırlaması (3-5 güne çıkıyor mühim işler) kötü. gem almaya mecbur bırakmışlar gibi.
    - traviana nazaran gem denen nanenin pahalı olması kötü. gem traviandaki altına karşılık geliyor. çalı çırpı temizleyerek azar azar biriktirmek mümkün ama satın almaya kalkınca tuzlu gibi. e eşeği döven osuruğuna katlanır demişler tabi almak isteyen alır.

netice: online oyun oynamak iyi bir bok değil hiç başlamamak lazım ama oynayacaksan bunu oyna diyebilirim.

not: eksi sözlük klanına giriş için 1500 ödül şartı koyan zihniyeti kınıyorum.
  • kendi kurduğum klanı terk ettiğim oyun. vazgeçtim, uğraşamıcam klan neyim. onun yerine şimdi dedeyeri diye bir klana üye oldum ki her şey güzel o klanda gibi geldi bana...

ama oyunu kavrayamayanlara, yeni başlayanlara bir kaç taktik tavsiyem olacak.

öncelikle, oyunda taşlarınızı usta binası yapmak dışında asla ve asla harcamayın!!! oyunun basit bir mantığı var, altın ve iksir üret yahut yağmala, bu altın ve iksirle kendini geliştir. temelde iksir saldırı gücü, altın savunma gücü için gerekli. asker üretimi, asker kamp ve üretim binalarının gelişimi tamamen iksiri dayalıyken, savunma binaları, duvarlar, bombalar, tuzaklar ve şehre seviye atlatan ana bina ise altına dayalı gelişiyor. altının saldırıda kullanıldığı tek yer ise büyüler...

oyuna yeni başladığınızda, yapabilecek çok fazla şeyiniz yok. ustalarınızla mümkün mertebe tüm binaları geliştirmeye çalışacaksınız. geliştiğinizde ise, savunmanızı neyi korumak istediğinize göre kurabilirsiniz. ana binayı indiren düşman sizden kupa kazanır. isterse %10 hasar vermiş olsun. kupa kaybetmek istemiyorsanız, o zaman ana binayı koruyacaksınız. %50 hasar veren düşman yine kupa kazanır. ama kupanın sadece bir noktada önemi var bence. 1250 kupa toplamanın verdiği 450 taş. haricinde önemsiz. kaldı ki, kupa sayısı yüksekse, aynı kupa seviyesindeki düşmanlara saldırabilir ya da onlardan atak alırsınız. yani düşük kupa seviyesinde takılmak, daha mantıklı. tabi savaşlarda alacağınız ganimet de buna bağlı düşer.

biraz karışık oldu. özetleyim ben iyisi.

1. taşları harcamayın. sadece usta binalarına taş harcayın.
    2. ağaçları kesmek taş verir. bölgenizi temizleyin ki taş toplayın.
    3. 3.usta binası 500 taş iken 4.usta binası 1000 taş, 5.usta binası 2000 taş ister. 1500 taş satın alayım da birden 3 usta binası daha yapayım diye hayal kurmayın.
    4. oyunu zorlaştıran uzun inşaat süreleri. ve o sürelerde kazandıklarınızın yağmalanması. o yüzden çok ustanız olursa birini boşta tutabilir ve kazandıklarını duvar inşaatına, asker gelişimine, çevredeki ağacın taşın temizlenmesine harcayabilirsiniz. yağmalanacak paranız olmazsa aldığınız saldırı azalır.
    5. altın savunma, iksir saldırı demek. siyah iksir de olacak ilerde, onu sonra anlatacağım.
    6. ana binayı kaybeden kupa kaybeder.
    7. görevler taş verir. özellikle 1250 kupa görevi önemli. 450 taş veriyor.
    8. kupa görevini yapmadan, diğer görevlerle ve çevreyi temizleyerek bulduğunuz taşlarla 3. usta alınabilir. kupa görevini yaptığınızda ise 9 lira harcayıp 500 taş daha almadan 4. ustayı yapmak çok sabır ister.... olası değil pek.
    9. kupa seviyesini yüksekte tutmak, daha belalı ama daha paralı tiplerle uğraşmak demek. alçakta tutmak ise daha kolay tiplerle.
    10. her şeyi geliştirmek zorundasınız. hangisini önce yapacağınıza kendiniz karar verin.
    11. kale gibi tek sıra duvar çekip savunma kurdum diye kendinizi kandırmayın. yahut sırtınızı kenara yaslayıp düşman oradan gelemez diye hayal kurmayın. savunma dizaynında gamalı haç bence en mantıklısı. oyunda nickim bitişik halde lardenloughness girin bakın nasıl yapmışım. gerçi bir sonraki seviyede daha iyi olacak. şu an biraz eksik.
    12. silahları koruyun. silahları kaybederseniz, diğer binalarda düşer.
    13. savunma hava ve kara olarak dengeli olmalı. en baba havanları da koysanız, hava savunması zayıfsa, adam 5 tane balonla sizi dümdüz eder.
    14. kupa görevini yaptıktan sonra, sadece ganimete kasmak için sırf goblin üreterek kaynak binaları ve depoları duvar dışında olan paralı tiplere dalabilirsiniz. kupa kaybedersiniz ancak 5000 iksir harcayarak 50000 bin iksir ve altın kaldırabilirsiniz.
    15. klan önemli. güçlü oyuncuların olduğu klanlarda destek görebilirsiniz...

böyleyken böyle..
hesabın var mı? giriş yap