şükela:  tümü | bugün
 • notre dame de paris isimli romanda quasimodo'yu evlat edinmis,onu yetistirmis papaz.sert ve disiplinli 1 adam seklinde tasvir edilir.
 • kendini dine,bilgiye, çalışmaya ve simyaya adamış frollo; kitabın arzu nesnesi esmeralda'yı görünce adeta çarpılır. ancak kızın phoebus gibi çapkın ve ruhsuz bir adama aşık olması onu deli eder. quasimodo'nun tersine durumu kabullenemez ve tepkisini şiddetle gösterir. esmeralda'ya aşkını açıklaması belki de romanın en etkileyici bölümlerini oluşturur. benim olamazsa kimsenin olamasın düsturunu benimseyen frollo yine de her an kızı kurtarmaya heveslidir. frollo tüm olumsuz yönlerine rağmen quasimodo'yu sokakta bırakmayacak, kardeşi jehan'a hoşgörü gösterecek kadar yumuşak kalplidir. ayrıca romanda sezgileri ve anlayış kabiliyeti en fazla gelişmiş olan karakterdir, phoebus'ün esmeralda'ya duyduğu gelgeç hevesi ve çingene kızının çocuksu aşkını da anlar. esmeralda ise nasıl bir aşkla karşılaştığını anlayacak kapasitede değildir hep iter onu. neymiş; kız on altı adam otuz beş yaşındaymış, neymiş adam çirkinmiş ve papazmış. öyleyse bile ne olmuş yani?
 • victor hugo'nun en güzel romanının en karizmatik karakteridir. yıllarca din adamı kimliği altında kendini, tutkularını saklar.sakin görününümünün altında bütün duygularıyla çok fazladır aslında.aslında oldukça insani olan ama frollo'nun yaşamaktan mahrum olduğu tutkuları yüzünden ve de hugo'nun muhteşem karakter yaratma ve anlatma yetisinden olsa gerek, ondan nefret edebilmek pek zordur. phoebus gibi güzel biri mi yoksa frollo mu derlerse cevap elbette ki frollo olmalıdır.
 • notre dame de paris müzikalinde ya da kısacası notre dame'ın kamburu'nda esmeralda'ya aşık olup dinden imandan çıkan rahiptir kendisi.
 • daniel lavoienın müzikalde harika bi şekilde canlandırdığı karakter.
 • notre dame de paris' in rahip karakterinin adı.
 • o bir rahipdir ve bir kadını sevmektedir.
 • suphesiz esmeralda'yi en tutkulu bicimde sevmis ve bir o kadar aci cekmis karakterdir. notre dame de paris'i izlemeyen, okumayan birinin, belle'in frollo tarafindan soylenen asagidaki sozlerini okumasi bunu anlamak icin yeterli olacaktir..

  --- spoiler ---

  belle,there is a demon inside her who came from hell
  and he turned my eyes from god,oh,i fell
  he put this inside me i'm ashamed to tell
  without my god inside i'm just a burning shell

  the same of eve she has in her i know so well
  for want of her i know i'd give my soul to sell
  bell,this gypsy girl is there a soul beneath her skin
  and oh she bears the cross of all our human sin
  oh notre dame please let me go beyond god's love
  open the door of love inside esmeralda

  --- spoiler ---
 • yazılan gelmiş geçmiş en harika karakterlerden biri. bir kadını sevmek nasıl bir azaptır bir rahip için.. en çok acıyı o çekmiştir belki de, sevdiği ile arasına giren görüntüsü değil, nişanlısı değil, kendisidir..

  "gideceğin cehenneme ben de geleceğim
  ve cennetim olacak orası benim"

  aşkın başka bir tanımı olabilir mi? frollo muhteşem bir erkektir, güçlü, tutkulu, aşık..
 • esmeralda karşısında hissettikleri yaşlı bir adamın kendinden çok genç bir kıza aşık olması ve kızın safça adamın kendisine aşık olma ihtimalini düşünememesine benzer, buna bir de rahibin inanç ve yasakları eklenince adamın içindeki nefret kat kat artmaktadır...