şükela:  tümü | bugün soru sor
  • harika hayali limanlar cizen barok italyan ressam. 1600-1682 yillari arasinda yasamistir.

    http://en.wikipedia.org/…ile:claude_lorrain_008.jpg
  • (bkz: pitoresk)
  • altı çizilmeli ki tarihsel olmayan bir abimizdir kendisi. daha önce bahsedilen eserde görülen liman, insanlarıyla da birlikte, olması gereken etiyopya'dan çok yunanistan'dır; o gemi çapaları o dönemde ne gezer efenim, en iyi ihtimalle taş kullanıyorlardı onların yerine; o sol binadaki iyon düzeni de yoktu o zamanlar. o açıdan bakın yani. tabii bu bir hata değildir, bilerek öyle hayal etmiştir lorrain. yalnız çok güzel çizer manzaraları, renkler falan şahane, hani ben romantik bir insan değilimdir böyle resimlere dalan ama, insana yaşatıyor manzaraları, tam bir barok çocuğu.
  • yaptığı manzaralar zamanında öylesine beğenilirmiş ki bazı zenginler bu abimizin tablolarına benzetmek için arazilerinde peyzaj çalışmaları yaptırırlarmış.
  • claude lorrain (claude gellee veya le lorrain) italya'da aktif olan barok döneminin bir sanatçısıydı ve manzara resmindeki başarılarından ötürü hayranlık duyulan birisiydi. fransız ressam, matbaa ve sanat kuramcısıydı. 20. yüzyılın en ünlü sanatçılarından biri olan sanatçı, ilk modern soyut eserleri resmetmekle yükümlüydü. peyzajın önemi konusunda bu konuda lorrain hep ön plandaydı. romantik dönemde yaşamakta olduğu gibi, salvatore rosa'yla olduğu gibi, daha sonraki yüzyıllarda saygın olan bu manzaraları tasvir etmemişti. kaleler ve kasabalardan uzak olmayan bir pastoral dünya alanları ve vadileri çizdi.