• c'era una volta il west filminde harmonica'nin, neden elbisesini yirtip kalk su getir bana dedigini anlamadigim kadin oyuncu.
  • gelmiş geçmiş en güzel kadın olabilir. bilhassa 1964-1968 arası dünya çıldırmış olmalı.
  • 80'lerde sophia loren ve ursula andress gibi claudia'ya da hayranlik beslemeyi ogrenmistik. arka sayfa kizlarinin yasi geckin oyuncu bayanlardan secildigi donemlerdi. yas kemale erince fellini'nin 8 1/2 filmine denk geldik ve aslini astarini ogrenmis olduk. nasil twiggy londra ile ozdeslesdiyse claudia da st tropez'le, monte carlo ile ozdeslesti kafamizda. epey sonradan ogrendik ki bob dylan'in blonde on blonde'unun ilk baskilarinda bu egzotik hanfendinin fotograflari kullanilmis. simdi plak raflarinda sadece blam toplamalarindan birinin arka kapaginda sahibiz kendisine.
  • "aktris olmak için skandalların ve itirafların gerekli olduğuna asla inanmadım. kendimi ve hatta bedenimi filmlerimde asla açığa çıkarmadım. gizem çok önemlidir." diyen akdenizli, kadın.

http://www.tahinpekmez.org/?m=show&sa=453
  • once upon a time in the west'teki hali de en güzel halidir bu eski ama eskimeyen yıldızın. öyle görünebilmek günümüz estetik teknikleriyle dahi mümkün değil aaah ah.
  • anna karina ve monica vitti ile birlikte 60'lar ve sonrasının en sevdiğim oyuncularından biri. audrey hepburn ve delphine seyrig'i de çok severim ama karina, vitti ve cardinale'in yüzlerinden hiç silinmeyen hüzünlü bakışları sanırım onları farklı kılıyor. hemen hemen aynı yıllar içerisinde karina ile godard, vitti ile antonioni sinema tarihine yeni sayfalar yazmakla meşgulken, cardinale de vistonci, fellini ve leone gibi efsanelerle birlikte tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilecek filmlere varlığı ile değer katıyordu.

c'era una volta il west, il gattopardo, otto e mezzo ve italyan sineması'nın en nadide komedi örneklerinden kabul edilen i soliti ignoti'yi de dahil edebiliriz. hepsi birbirinden kıymetli yapımlar olmakla birlikte, ortak noktaları cardinale'in varlığıdır. vahşi batıdaki bir çölün ve hiçliğin ortasında bir başına direnmeye çalışan bir kadın; değişim sancılarıyla kıvranan 19. yüzyıl italya'sında düşüşteki aristokrasinin ve yükselişteki burjuvazinin pek nadide gözdesi; kendi içindeki açmazlarla boğuşan muhteşem guido'nun şu ikonik pozundaki o bakışı attığı kadındır. bir de the professionals'a ayrı bir parantez açmak gerekebilir. cardinale özelinde çok ilginç bir filmdir çünkü. filmin öyküsü tamamen cardinale üzerine kurulu olmasına rağmen iki saatlik filmin ilk bir saati sadece adını duyar fakat kendisini hiç görmeyiz. sonra filme dahil olup yaklaşık 20-25 dakikada aksanlı konuşması ve meşhur hüzünlü bakışları ile izleyiciyi anında teslim alır. sinemada claudia cardinale etkisini görmek için en uygun filmdir belki de.

ben genel kanının aksine c'era una volta il west değil de il gattopardo'daki performansının en iyi performansı olduğunu düşünürüm. yaklaşık bir saat süren efsanevi balo sekansındaki kıyafeti, makyajı, dansı ve gülümsemesi ile insanı adeta büyüler. burt lancaster ile birlikte icra ettikleri dans sahnesi ise unutulmazdır.
    buradan izlenebilir

kariyerinin en iyi yıllarında bile hollywood ile sözleşme yapmayı tercih etmemişti, şimdi son yıllarını biraz inceledim, hâlâ avrupa'nın kendi hâlindeki tunuslusu olmayı tercih ediyor. prensiplerinden ödün vermemiş. saygılar hanımefendi.
  • don't make waves (1967) filminin setinden:

tema++ görsel
    tema++ görsel
    tema++ görsel

claudia cardinale & tony curtis
  • ben de oyumu ondan kullanıyorum, tüm asırların, şahit olduğum kadarıyla, en kadın kadını. hem çok güzel kadındır hem de öyle görünüyor ki kadınlıkta da iyidir. mükemmel kadındır yani, daha mükemmelini hayal edemiyorum, tanrı yapmış işte. velhasıl kelam en mükemmel en en güzel kadındır, gerçekten dayanılmaz bir çekiciliği var, yüz yüze 30lu yaşlarında denk gelseydim nasıl hissederdim merak ediyorum.
  • birkaç ay önce tunus’ta bir sokak kafesinde otururken tekerlekli sandalyesiyle aniden önümde beliren ve çalan müzikle birlikte ayaklanarak dansa başlayan tunus doğumlu italyan oyuncu.

bu da böyle bir anımdır.

görsel
  • 1968 deki hali şöyle iken, günümüzdeki hali şöyledir.
    hayatin özeti aslinda bu. yorum sizin...
hesabın var mı? giriş yap