şükela:  tümü | bugün
 • venedik operasının kurucusu, nankör kadınlar bestesi, arianna gibi bir çok opera'yi bestelemiş olan sahis..
 • orfeo adlı eserinde kemanın kendine özgü çeşitli çalım tekniklerini (tremolo,pizzicato,glissando) tarihte ilk defa kullanan bestecidir.
 • opera'yı kendisinden önce daha ilkel bir biçimde ele alıp icra etmiş bestecilere göre çok daha ciddi bir biçimde ele alıp zenginleştirmiş ve fenomen olmuş bir sanat insanıdır.
 • babası doktordu. müzik çalı$maya ba$ladiginda dokuz, ilk eseri sacrea cantiunculoe tribus vocibus'u yazdiginda onbe$ ya$indaydi. türk ve slav müziğini tanımak icin gezilere katıldı. bizzat madrigal geleneğini kullanmiş son besteci olaraktan, modern operanın sekillenmesinde önemli görevi olmuştur. stile recitativo ve recitar cantando onun sahne müziğine kazandırıklarındandır.
 • monteverdi, claudio(1567-1643): italya'da cremona şehrinde doğmuştur. ilk müzik derslerini ingegneri adlı bir sanatçıdan almış, 1590'dan sonra mantua sarayında besteci ve kemancı olarak kalmış, 1602'den sonra aynı yerde orkestra şefi olmuştur. mantua dük'ü vincenzo'nun ölümü üzerine burayı terketmiş, venedik'e giderek ölünceye kadar markus kilisesi şapelini idare etmiştir. 1583-1590 yılları arasında yayımladığı madrigalleri çok ve tek sesli olmak üzere iki çeşittir. monteverdi özellikle opera sahasında büyük yenilikler yapmıştır. ilk operası jacopo peri'nin "dafne"sinden 12 yıl sonra yazılmış olan "orfeo"dur (1607). 1608'de ayrıca "ariadne" adlı bir eser daha bestelemiştir. orta yaşlarında yazdığı operalarından büyük bir kısmı kaybolmuştur. venedik'te ölmüştür.
 • barok dönemin öncü ismi claudio monteverdi, cremonese’de 1567 mayıs’ında doğmuş ve 29 kasım 1643’te venedik’te ölmüş, barok dönemin mükemmeliğe giden yolunda en fazla emeğe sahip bestecilerdendir. birçok tuşlu ve telli çalgının usta seslendiriciliğinin yanı sıra şarkı da söyleyebilen italyan sanatçı, her zaman besteciliğiyle müzik literatüründe yerini almıştır.

  monteverdi, 1601 yılında mantua’ya taşınmış ve dük vincenzo gonzaga’nın orkestra şefi olarak çalışmaya başlamıştır. bu dönemden önce olduğu gibi sonraları da; dramatik madrigallerden orkestral eserlere, bale müziklerinden operalara, dialoglardan şarkılara, müzikallerden kilise eserlerine kadar dönemin tüm müzikal stillerinde eserler yazmayı sürdürmüştür.

  monteverdi, 1613 yılında st. mark kilisesi’nin müzik direktörlüğüne getirildiği zaman ünü bütün avrupa’yı sarmış; ingiltere, almanya ve iskandinavya’dan gelen genç sanatçılar onun öğrencisi olmuş, müzik yayıncıları onun eserlerini ilk önce basabilmek için sıraya girmişlerdi. monteverdi,st. mark’ta 30 yıl çalışmış ve bu süre içerisinde koral eserlere ağırlık vermiştir. ancak dramatik müziğe olan ilgisini de hiçbir zaman kaybetmemiştir. aristokrat aileler, özel günlerinde monteverdi müziklerini çaldırmış, hemen hemen tüm kiliseler dini ayinlerde onun eserlerini kullanmışlardı. florentina dükünün ölüm yıldönümünden resmi gezilere kadar devlet erkanı da özel günlerinde monteverdi eserleri kullanırken, o bir yandan da oda müziği, beş orkestralık müzik gibi eserler yazmaya devam ediyordu.

  monteverdi, venedik’te son günlerini geçirirken, ünü, opera eserleriyle her zamankinden yüksek düzeylere çıkmıştı. eserleri, müthiş renkliliklerinin yanısıra sahnelendikleri yerlerde fantastik dekor ve kostümlerle gerçekleştirilmesi özelliklerinden dolayı ayrı bir değer taşır.
 • madrigal ın ustası olarak tanımlanır.
 • eski yunan orpheus ve eurydice arasindaki asktan esinlenilerek yaratilan ve ilk prömiyeri 1607 tarihinde yapilan "l'orfeo" ve ayrica "l'incoronazione di poppea" isimli gorkemli operalarin bestecisi
 • monteverdi 9 opera bestelemiştir. hatta sipariş aldığı ancak tamamlamadığı 3 operası daha mevcut. opera havasında ancak çok daha basit pek çok kısa sahne yapıtı da bulunuyor. tamamladığı 9 operadan altısı bugün kayıptır. elimizde tam metni olan operaları: orfeo, il ritorno d'ulisse in patria (1642) ve l'incoronazione di poppea (1642). bu son iki eser monteverdi zamanındaki venedik operası için yazılmış, ancak sonradan bütün italyan şehirlerinde aynı coşkuyla sergilenmiştir.
 • bach ile birlikte dinlemekten çok keyif aldığım besteci