• instagram hesabında tekrar galatasaray’da olduğu haberini paylaşmış efsane kaleci.

(bkz: harikasın taffarel)
  • kebapçıdan devam edecek olan eski usta file bekçisidir.
  • belki de galatasaray için sezonun, hatta önümüzdeki sezonun bile en önemli transferi olarak galatasaray’a geri dönmüş, hem muslera’yı yola sokacak, hem de takıma o pozitif enerjisini yansıtacak olan galatasaray efsanesi.
  • fatih terim in galatasarayımıza ilk transferi, efsane kaleci ve antrenör. onu tekrar takım bünyesinde görmek büyük bir onurdur nazarımda, hoşgeldin büyük insan!

adamdır.
  • hoşgeldin be tafo!
  • sempatik falan, efsane kalecilerimizden hakkını ödeyemeyiz de bir tane kaleci yetiştiremedi. anca komiklikler, şakalar.
  • calistirdigi kaleciler galatasaray'a gelmis en cop kalecilerdi.

sanirim, kronolojik olarak soyle...
    aykut ercetin
    eray
    cenk

bu 3unden hangi birini yetistirebilirsin ki aq? onlerinde muslera gibi insan ustu bir kaleci var ve bu adamlar bilerek ve isteyerek, kendilerini gelistirmek istemedi. tafo'da suc yok.

ha, tafo'nun kanatlari altina hakikaten potansiyelli bir genc verirsin; o zaman tartisiriz.

su an muslera'nin performans ve konsantrasyonunu tavanda tutmasi yeterli.
  • kültürümüz gereği sabırsız, heyecanlı, fevri, haddinden fazla duygusallıklar gösteren, dinginlik bulmakta güçlük çeken insanlarız.

mondragon ve muslera dışında iyi kaleci zaten gelmedi galatasaray'a. zaten türkiye'deki kaleciler içinde (bkz: harun tekin) dışında öyle dikkat çekecek bir kaleci de yok.

94'ten beri bilinçli şekilde futbol seyrediyorum. hani böyle tek tük performanslar dışında öyle istikrarlı, sağlam, güven veren bir yerli kaleci görmedim. ara ara iyi performanslar oldu ama kaideyi bozacak bir üretim yok.

başa dönersek kültürümüz kalecilik yapacak kişilikte insan yetiştirmek için elverişli bir kültür değil. hal böyle olunca iyi antrenörler dahi üretim yapamıyor.

taffarel kalecilik döneminde zamanında santforluk da yapmış bir sporcu olarak en bilinçli, sezgileri en açık kalecilerden biriydi. yani öyle atletizmi değil zekası ve bilgisiyle öne çıkan bir kaleciydi. antrenörlüğünde bir eksiklik olabileceği kanısında değilim şahsen.
  • tam adı cláudio andré mergen taffarel olan 1988-1998 yılları arasında 113 kez brezilya milli takımı forması giymiş, 1998-2001 yılları arasında galatasaray forması giymiş, bu formalarla dünya kupası, uefa kupası şampiyonlukları olan eskinin efsane kalecisi, şimdinin (2011 yılından beri faal olarak) kaleci antrenörüdür.

kendisinin hiç kaleci yetiştiremediğini söyleyen arkadaşlar muslera dışında yetenekli kaç kaleci ile çalıştığını da söylesinler lütfen. dün galatasaray'ın kupa maçında kalesini koruyan altyapıdan yetişme eray denen arkadaşın beyin nakli gerçekleşmeden iyi bir kaleci olması imkansız. değil taffarel mezarından kalkıp lev yashin ya da rahmetli turgay şeren de gelse bir şey değişmez.

edit: imla
hesabın var mı? giriş yap