şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kral claudius)
 • gaius, yani namıdeğer caligula'dan sonra roma imparatorlugu nun başına geçen imparator.

  efendim; caligula öyle bir aklıevveldi ki; öyle halk arasında bir nefret uyandırmıştı ki; onu öldürenler; hem çocuğunu hem de karısını öldürmüşlerdi. düşünebiliyor musunuz, caligula'nın amcası claudius perde arkasına saklanmıştı bu kinden payını almamak için.

  fakat saklandığı yerden çıkarılan claudius, ordugaha götürüldü ve burada imparator olarak selamlandı. kendisine bağlılık yemini edildi. augustus, pontifex maximus ile tribunicia potestas ünvan ve hakları verildi kendisine. böylelikle adı: tiberius claudius caesar augustus germanicus oldu.

  kendisine augustus ve tiberius tarafından fazlaca önemli görevler bahşedilmemişti. ancak caligula, amcasına iyi davranarak, i.s. 37 yılında onunla konsüllük görevini paylaşmıştı.

  ürkek ve çekingen ruh halinde bulunan bu adamın imparator olması ürkütücüdür. ve kendisini emniyet almak için, caligula'yı öldürenleri uzaklaştırdı. yeğeni caligula'nın heykellerini kaldırttı. ismini anıtlardan sildirdi. [roma'da düşene vurmak adettendir.] caligula tarafından sürgüne gönderilenler senatonun onayı ile geri çağrıldı.

  kanımca; tiberius'dan sonra, augustus'a en sadık kalan imparator; claudius'tur. zira; yenilik yapmaktan da geri durmamıştır. toplum üzerinde etkili yasalar çıkarmıştır. [augustus'un en büyük özelliği de budur zaten. ahlak yasaları cıkarmak!]

  claudius'la ilgili anlatılabilecek bir $ey de $udur; 3. karısı messalina kıskanç ve açgözlü biriydi. [genç seneca yı sürgüne yollayan da asıl bu kadındır.] imparatoru öldürüp yerine sevgilisiyle birlikte geçmek isteyen bu karı; planlar kurdu. imparator roma dısındayken, claudius'un sadık adamı narcissus durumu kavradı ve hem silius [messalina 'nın sevgilisi] hem de messalina'yı öldürttü.

  claudius; kendisine dogru düzgün bir eş bulamadı. 4. karısı agrippina daha belalı çıktı. önceki evliliğinden doğan nero'yu imparatorluğun başına getirmek için, claudius'u öldürmek istiyordu.

  nihayetinde mantar yemeğine [nasıl severim mantar yemeğini, köpek gibi severim.. bol salçalı olacak..] zehir katarak onu öldürdü.

  ve oğlu nero imparator oldu.
 • (bkz: claudianus)
 • doğumundan 14 yaşına kadar; tiberius claudius drusus
  14 yaşından tahta çıkışına kadar; tiberius claudius nero germanicus
  imparator olduğunda; tiberius claudius caesar augustus

  isimleriyle anılmış..
 • sağlık için yellenmenin teşvik edilmesi gibi tıbbi bir tavsiyede bulunmuş hükümdar.
 • hükümdarlık döneminde;

  "geleneksel paydosları kısaltarak mahkeme sürelerini uzatmıştır."

  "davacıların, mahkemeleri sürerken, sanıklar için zorunlu olduğu şekilde şehirde kalmalarını şart koşan bir yasa çıkarmıştır."

  "jüri üyeleri için asgarî yaş sınırı da daha tecrübeli jüriler oluşturmak için 25'e çıkartıldı."

  "rodos adasına halkının sadakatinden ötürü roma yönetiminden çıkarıp özgürlük verdi ve truva'yı vergiden muaf tuttu."

  "efendileri hasta kölelerini tiber adasındaki asklepios tapınağında ölüme terk eder, ardından da hayatta kalırlarsa onları geri isterlerdi. claudius bu tedavinin ardından iyileşen kölelerin azledilmesini buyurmuştu. dahası bu riski almayıp kölelerini öldüren köle sahipleri cinayetle suçlanıyordu."

  "yapımına caligula döneminde başlanan aqua claudia ve anio novus olmak üzere iki su yolu inşa ettirdi. bunların şehre girişi 52 yılında sağlandı ve iki su yolu meşhur porta maggiore'de buluşturuldu. ayrıca aqua virgo'yu onarttı."

  "italya ve eyaletler boyunca yollar ve kanallar inşa ettirdi. bunların içinde ren nehrini denize bağlayan bir kanal ve italya'dan almanya'ya uzanan bir yol vardı."

  "roma yakınlarında tiber üzerinde ostia'nın kuzeyindeki yeni limanı portus'a uzanan gemi seyrine elverişli bir kanal yaptırmıştı. liman iki dalgakıranlı ve ağzında deniz feneri ile yarım daire biçimindeydi. yapının roma'daki selleri azaltma özelliği de vardı."

  "sezon dışında mısır'a gitme riskini alan hububat tüccarlarının gemilerini sigortaladı.

  "denizcilere vatandaşlık ve evlilikleri ayarlayan bir yasa olan lex papia-poppaea'dan muafiyet gibi imtiyazlar verdi."

  "caligula'nın gıda üzerine koyduğu vergiyi feshetti ve kuraklık ve açlıktan muzdarip halkların vergisini düşürdü."
 • eğer söylendiği gibi gerçekten 1 ağustos doğumluysa aslan burcu erkeklerinin yüz karasıdır kendisi, bunu bilir bunu söylerim. zekasını, araştırma ve öğrenme sevdasını takdir ediyorum (kendisi imparator değil tarihçi olmak için doğmuştur) fakat bu nasıl kılıbıklıktır, nasıl eziklik, nasıl kodu mu oturtturamamaktır ey sevgili claudius! hayır sarayında yaşamış gibi kendimden emin konuşuyorum ama her şey ortada işte, kitaplarda yazıyor.. aslında gençliğindeki ezikliği de bunun kabahati değil; hafif aksak ve kekeme olduğu için babaannesi, anası, kız kardeşleri tarafından hep ezilmiş. ezildikçe kekelemesi de aksaması da artmış. bir tek imparator augustus ve büyük bir asker olan ağabeyi germanicus dinlemiş kendisini, koruyup kollamış. sonra onlar da terk-i diyar edince hepten yalnız kalmış.

  evlendirmişler, mutsuz olmuş. evlendirdikleri kadın da zayıf noktasını yakaladığında ezdikçe ezmiş zavallı claudius'u.. claudius'un çocukluğunda, bir kartal bahçelerinin üzerinden geçerken, yakaladığı bir kurt yavrusunu düşürmüş gagasından, bütün yaşıtları, "zeki ve yetenekli" kardeşleri, kuzenleri dururken o yaralı kurt yavrusu tam da claudius'un kucağına düşmüş. imparator olmasına imkansız gözüyle bakılan topal, kekeme, sözüm ona aptal claudius'un.. kahin bunun açık biçimde bir imparatorluk alameti olduğunu, tahta claudius'un geçeceğini söylemiş. gerçekten de o anda orada bulunan hiç kimse gelecekte imparator olamamış, ihale bizim garibana kalmış.

  sonra 40lı yaşlarını sürerken aşık olmuş genç ve güzel bir tazeye. günümüz psikiyatri literatüründeki bir sendroma adını verecek kadar seks düşkünü olan bu kadının adı valeria messalina'ymış. çocukları olmuş, messalina önceleri mutluymuş, sonradan nemfomani hastalığı ilerledikçe her önüne gelenle -anasının kocası dahil- düşüp kalkmaya başlamış, o kadar doyumsuzmuş ki bir ara fahişelik bile yapmış; hatta aşık olduğu bir komutanla evlenmiş. zavallı claudius'unsa ruhu bile duymamış. bütün roma messalina'nın namını, yeni evliliğini biliyormuş, fakat kimse cesaret edip de claudius'a söyleyemiyor, yeni boynuzlarının hayırlı olmasını dileyemiyormuş. öğrendiğinde inanmamış, sonraysa hayattaki belki de tek sert çıkışını yapıp messalina'yı öldürtmüş.

  messalina'dan sonra, ondan bile kötü, şeytana pabucunu ters giydirecek bir akrep burcu kadınıyla evlenmiş. bu kadın yeğeni genç agrippina'ymış. nero'nun da annesi olan, akrepten daha zehirli bu kadının tek amacı claudius'u zehirleyip nero'yu imparator yapmakmış. amacına da kısa sürede ulaşmış. çocukluğundan beri etrafında nelerin olup bittiğinin gayet iyi farkında olan (messalina istisna), ama olaylara müdahale etmeden uzaktan izleyen claudius bu kadının ne şeytanlıklar çevirdiğinin de ayırdındaymış ve hayatına son verecek o zehirli mantarı belki de bilerek ve isteyerek yemiş.

  bazı insanlar hükümdarlık yapmak için doğmamışlardır; onlar yalnızca okur, araştırır, öğrenir ve öğretir. sinsi olmak güç gelir onlara, entrikayı beceremezler. oldukları gibidirler. işte tarih claudius'u da böyle göstermiştir; mükemmel bir tarihçi ve yazar olabilecekken talihinin kendisine oynadığı bir oyun sonucu kendisini roma tahtında bulan, önce ailesinin, sonra cadı karılarının itip kaktığı iyi bir insandı bana kalırsa. zaten roma tahtının da en adil, barışçıl ve akılcı adamlarından biri olarak geçti tarihe. bu bakımdan iki agresif delinin (caligula - nero) hükümdarlıkları arasında bir geçiş ve nötralizasyon dönemi olarak görülebilir devri.

  başladığım gibi bitireyim bari, ne biçim aslan burcu erkeğisin lan sen claudius!
 • claudius kelime olarak kötürüm demektir..claudianların iyilerinden olan bu zayıf kişilik kartaca ve etrüsk dili ve kültürü üzerine çalışmalar yapmıştır..
 • garip bir kaderi olan roma imparatoru.

  yegeni imparator caligula'nin oldurulmesinden sonra ailesi ve yakin cevresi de kiyima ugramisti. claudius bu kiyimdan kacmak icin saraya siginmis ve saklanmisti. suikastciler sarayi bastilar ve titrer halde bir perdenin arkasina saklanmis claudius'u buldular. claudius'a amaclarinin intikam olmadigini ve imparator ailesine mensup oldugu icin imparator yaptilar. claudius olumu beklerken aniden imparator oluvermisti.

  roma'nin en naif imparatoru denilebilir. tarih, hukuk, felsefe, şiire ilgi duyardi. yemeklere cok duskun oldugu ve cok fazla sarap tukettigi hatta zehirlenmese bile sarap ve beslenme nedeniyle kotuye giden sagligi yuzunden olumu yakin oldugu soylenir.

  yanlis es secimleri hayatini oldukca kotu etkilemis, sonunu getirmistir.

  hatta valeria messalina'yi infaz ettirdikten sonra kisisel muhafizlarina 'bir daha evlenmeye kalkarsam, beni oldurun' bile demistir.

  ancak sozunu tutmamis, neron'un annesi genç agrippina ile evlenmistir.

  ve son esi tarafindan zehirlenerek oldurulmustur.
 • drusus ve küçük antonia'nın oğlu olarak galya'da lugdunum'da (bugünkü lyon) doğmuştur. italya dışında doğmuş ilk roma imparatorudur.
hesabın var mı? giriş yap