şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: rommel)
 • alman resmi tarihinde "20 temmuz direnişi" olarak anılan suikast değişik anti faşist örgütler ve demokratik tarihçiler tarafından farklı yorumlanıyor. suikastı düzenleyen subayların nazi terörüne son vermek üzere böyle bir girişimde bulunmadıkları belirtilirken, "suikast girişimine savaşın kaybedileceğinin kesinleştiği dönem karar verilmesi asıl neden üzerine yeterli veriyi içeriyor" görüşünü savunuyorlar. suikastın almanya'nın savaşın sonunda mağlub olarak ortaya çıkmasını engelleme amacıyla yapıldığı bildirilirken, "gerçek anti faşist direnişçiler almanya'da nazi mahkemelerinin verdikleri kararlar doğrultusunda halen 'çeteci', 'adi suçlu' veya 'vatan haini' olarak anılmaktadırlar" deniliyor. buna örnek olarak ise "scholl kardeşler" (beyaz gül) gibi değişik direnişçiler gösteriliyor.

  http://www.evrensel.de/2002/07/23.htm
 • prusya aristokrasisinden bir şahsiyettir kendisi. hitlere yapılan suikast de özünde ordu içinde önemli mevkilerde bulunan prusyalı aristokların darbesi olduğundan gri kuşakta kalan bir kişidir. başta hitler'i, destekleyen prusyalı aristoklar işler boka sarıp normandiya'da müttefikler köprü başı elde ettiklerinde ancak harekete geçmişlerdir. çok geç tabii
 • kursuna dizilmeden hemen önce, infaz komandosunun karsisinda, söyle bir söz bagirir kendisi: "es lebe unser heiliges deutschland!" (=yasasin kutsal almanyamiz!)
 • tunus'ta* makam aracının mayın tarlasına girip hasar alması, ardından müttefik uçaklarınca saldırıya uğraması sonucu ağır yaralanmış; sol gözünü, sağ kolunu* ve kısmen işitme duyusunu kaybetmiştir.
 • prusya askeri geleneğinden yetişmiş aristokrat suikastçı alman subayı.hitlere suikasti gerçekleştirmek için rastenburga gitmiş,hitlerin verdiği brifinglere katılma hakkı olduğundan suikastı toplantı sırasında yapmaya karar vermiştir.fakat ilk gittiği gün kurduğu bomba çalışmamış,diğer teşebbüsünde ise o toplantıya yetişemeden hitler salondan ayrılmıştır.son teşebbüsünde bombayı koyup çıkmış ancak talihsizlik eseri plan başarısızlığa uğramıştır.yargılanmamış ve kurşuna dizilmeden önce sanırsam "yaşasın kutsal almanya" diye bağırmıştır.
 • (bkz: stauffenberg)
 • bugun su goz bantlarini cekici buluyorsak, "vay be ne tasakli adam" diyorsak bir korsanlara iki bu arkadasa borcluyuz..

  ikinci dünya savasinin sonlarina dogru bu gidisattan rahatsiz olan genc subaylardan stauffenberg(yazinin sonuna kadar s. olarak anilacaktir.. ben de insanim zira) albay henning von tresckow tarafindan bu suikast hadisesine tahsis edilir.. oturup konusur bes alti üst düzey subay "ne yapalim ne delim su deliyi haklayalim" derler.. "ama oyle sikko bi ismi olmasin operasyonumuzun" önerisi o sirada kasette calan "der valkyrie" ile bertaraf edilir ve bu suikast operasyonu "operation valkyrie" olarak anilir ingilizler tarafindan..

  1944'te s. hizla terfiler alarak, hitler'in bizzat baskanlik ettigi toplantilara katilir.. istedigi an hitleri indirebilir o sira ama aklinda hitlerin sag ve sol kollari himmler ve groning i de öldürmek vardir.. o yüzden ittihatli olur hep.. 20 temmuz 1944 de hitlerin konferans odasinda uzaktan kumandali bir bomba ile hitleri öldürmek ister.. ama hitler 40 level bi necromancer olup, hasar emme özelliklerine sahip oldugu icin bir sekilde minik siyriklarla bu hadiseyi atlatir.. hitler patlamaya dayanikli oldugu halde sinirli bir insandir "tiz kellesi vurula" emrini hemen verir ama s. coktan topuklamistir.. ama sonra yakalanmistir ve idam edilmistir diger subaylarla birlikte..
 • öldürüldükleri yerde stauffenberg ve arkadaşları anısına bir müze oluşturulmuştur. müzenin girişinde şuna benzer bir şeyler yazar "almanlar burada 20 temmuz 1944'de nazi haksızlığını sona erdirmek amacıyla girişimde bulundular ve bunun için hayatlarını feda ettiler."

hesabın var mı? giriş yap