şükela:  tümü | bugün
 • asmodee'nin (dixit'in yapımcısı) iki kişilik taktik savaş oyunu.

  oyunculardan biri insanları, diğeri de iblisleri yöneterek kararlaştırılan senaryolardan birini oynuyor. kutu kartlar, zar ve minyatürlerin yanında birçok hazır senaryoyla beraber geliyor; oyuncular seçtikleri taraf doğrultusunda senaryodaki amaçlarını gerçekleştirmeye çalışıyor (insanlarınki genelde spesifik bir noktaya ulaşmak, bir noktayı korumak vb. iken iblislerinki de genelde insanları yok etmek).

  kutuda beş insan figürü var. oyunda atılan insiyatif zarlarıyla savaşçıların o tur için kuvvet/defans/hızları belli olur. bunun yanında karakterlerin kendilerine has kuvvetleri ve silahları, senaryoya özel dağıtılan kartlar sayesinde değişkenlik gösterir (burada en büyük çeşitliliğe grubun lideri konumudaki rahip karakteri sahip).

  yeraltında labirent gibi bir dehlizde ilerleyen insanlar önlerine bir sonraki karede ne geleceğini bilemiyor, iblisler de misafirperverliklerini attıkları kader zarlarıyla hazırladıkları süprizlerle gösteriyor. kutudan çıkan 11 troglodyte figürü figüranları oynarken tek parça iblis bir nevi boss işlevine sahip.

  hızlı kurulumu, senaryo çokluğu ve geniş ölçüde modifiye edilebilmesi oyunu defalarca oynanabilir kılan özellikleri. iki kişi için oldukça eğlenceli bir alternatif.

  sitesi: http://www.claustrophobia-theboardgame.com/en/