şükela:  tümü | bugün
 • agnes varda'nin muthis filmi, hem teknik acidan hem hikayesiyle hem de mukemmel karakteri cleo'yla bir basyapit. bir kadinin iki saati, guzel bir kadinin. bolca paris manzarasi butun yeni dalga filmlerinde oldugu gibi. izlenesi.
 • mango adli giyim markasinin 2004 sonbahar koleksiyonu tanitimi icin hazirlattigi kaalogda bu filmden calinan bir tema star s diary mevcuttur. eldivenlerin ve cleo'nun giysilerini azda olsa animsatabilecek giysilerin bulundugu bir koleksiyona bu temayi uyarlamak cok mantiklidir ama "re-interpreting cleo" gibi direk bir referans verilmeliydi.
 • filmin icindeki kisa filmde oyuncu olarak jean-luc godard'i gormek mumkundur.
 • --- spoiler ---

  film çok güzel. özellikle çekildiği döneme bakılırsa daha da güzel. cleo kendi deyimiyle de devamlı şımartılmış ama sevilmemiş bir hanım kızımız. bunu filmin bir çok sahnesinde hissediyoruz zaten. bir kaç küçük numarası var filmin. mesela cleo'nun hastalığını kimse ciddiye almazken, arabayla gezintiye çıktığı arkadaşı ciddiye alır ve hasta olduğunu söylerken karanlık tünel gibi bir yerden geçerler. biz sadece seslerini duyarız. ölüm kadar karanlık bir tünelde verir cleo ölüme götüreceğine inandığı hastalığının haberini. hem sonra filmin açılış sahnesinde falcının anlattıklarıyla bütün senaryoyu öğreniriz, sondaki iyimserlik dokunuşu hariç. ayrıca kendi adıma şöyle bir çıkarım da yapmak isterim; falcının cleo'nun hayatını anlattığı sahneler renklidir ama cleo'nun kendi hayatını yaşadığı bütün film siyah beyazdır. çünkü her ne kadar kötü olursa olsun bir başkası sizin hayatınızı anlatırken hayatınız çok renkli gözükür ama siz yaşarken gayet siyah beyazdır, naçizane.

  --- spoiler ---
 • puantiyeler, yavru kedicikler, sallanan sandalye ve salıncağın yan yana olduğu bir ev, şapkalar, batıl inançlar ve fallar... taksi şoförlüğü yapan ya da çıplaklığından utanmayan cesur kadınlar... o hüzünlü şarkılar... sonunda da cleopatra'nın antony'sini buluşu!
 • janice mouton, cinema journal'da cleo'nun değişimini "from feminine masquerade to flâneuse" diye anlatır. şehirde "görünmek" için yürüyen ve kendine erkeklerin gözünden bakan cleo için maskeli balo bitmiştir, artık şehirde kendi zevki için yürümenin tadına varmıştır.
 • bir kadının elinden çıktığı daha ilk sahnesinden belli olan güzelim film. şımarıkmış gibi, batıl inançları civarında yaşıyormuş gibi yapan ama aslında varlığı ve yalnızlığı için bir gerçeklik arayan bir kadın öyküsü. filmi tek bir ana karakter üzerine -üstelik derinlemesine tanıtılmayan bir karakter üzerine kuran agnes varda, doksan dakikada olanları izlememizi ve kolayca kendimizi cleo'nun yerine koymamızı istiyor.

  --- spoiler ---

  kadın pek otobüse binmemiştir. antoine 'otobüs daha sevimli' deyince kadın taksiden vazgeçer. uzun ve dışarıdan duyulan sesler ile dolu bir yolculuğun ardından otobüsten inerler. ve cleo'nun otobüsten atladığında ayakkabısı ayağından çıkar. o, hiç bir şey olmamışçasına hemen ayakkabısını giyer. gerçek dünyada hızla yürür.
  --- spoiler ---

  sinemanın bir tadı varsa, bu film acı bir şeker.
 • bir nevi kamera dersidir bu film.
  takip ve kaydırmalarıyla, nefis siyah beyaz sinematografisi ile çok lezzetli.
 • bir anda bitiveren film.

  --- spoiler ---

  filmin başlarında angela ve cleo taksiden indiğinde arkalarındaki duvarda un chien andalou filminin afişi var ve bir anda o filme kayabiliyor zihin. eve girdiklerinde cleo soyunup babydoll'üyle kalıyor ve üstüne beyaz, otrişli bir sabahlık giyiyor. bir süre sonra odasındaki salıncağa oturduğunda, arkasındaki duvara monte edilmiş melek kanatları ona aitmiş gibi duruyor. beyaz, tüylü sabahlığı ve duvardaki kanatlarla bir melek oluveriyor ve melek cleo, önden çekilen bu plan boyunca angela'ya önce hayatındaki insanlara, sonra da sevgilisine dair izlenimlerini -gerçekle birebir örtüşecek şekilde- anlatıyor burada:

  "...ona karşı kibarım. o beni ne zaman isterse hep vaktim oluyor. her zaman hazır bulunuyorum. ben erkekler için fazla iyiyim. ...asla iyi olup olmadığımı sormadı. eğer ölürsem üzülmeyecek bile. şaşkınlığa düşecek."

  --- spoiler ---
 • yeni dalga'nın büyükannesi agnes varda'nın meşhur filmi. altyazısını ayarlayabilecek arkadaşlar yeşillendirirse sevişebilirim yani sevinirim.