• büyüleri gökten inme olan, tanrıları için savaşan, tanrılarının gözünden düşünce sıçan amacalardır. adi bir dm cleric oynarken bu tanrı geyiğine tüm kararlarınıza karışabilir ona göre.
  • adnd'deki rahip formatinda buyulu guclere sahip averaj sava$cilardir.. keskin kenarli silahlar kullanamazlar ama mage'ler gibi de buyu ezberlemelerine gerek yoktur buyuleri allah vergisidir..
  • bir frp partisinde olmazsa olmaz elemandir, cunku iyilestirici ve koruyucu buyuler yapabilir. oynatmasi ilk basta monoton ve islevsiz gelebilir ama cok buyuk sorumlulugu vardir. onun icin frpde derler ki daima bir cleric dostun olsun o zaman olumu gormezsin.
  • mmorpg denilen hastalıkta, bu güruha mensup meczupların çoğu maldır. neden mi maldır? çünkü cleric olup melee attack yapanları var. neden? kill sayısı için.

şimdi arkadaş, sen malsın. neden? kill için cleric olmuşsun. hadi monk cleric ol, etrafında dolananlara hayrın olsun, eyvallah! ama sen clericsin be arkadaş. kimse senden kill beklemiyor. madem kill olayına merakın var, artificer ol, wizard ol yak humanoidleri ya da sorcerer ol parmakla milleti. "yok lan ben heal da istiyorum" dersen mis gibi paladin ve ranger seçenekleri var. hepsini geçtim, favoured soul var. var oğlu var yani. undead olmayan yerde senden kill bekleyen kim?

bana kalırsa nasırlaşmış oyuncular dışındakilerin seçmemesi gereken classtır. adam adventurer, cleric olmuş lan adsdfgfhhd. hero olmuş, az biraz güven gelmiş, cleric olmuş.

ha, bazı legendlar var, adventurerlardan beterler yemin ediyorum.

kaç nesil legendım, benim bile götüm yemiyor lan cleric olmaya.
  • ruhban sınıfı, d&d dünyasındaki uyduruk tanrıların takipçileri ve de kutsal savaşçıları. aynı zaman şifa dağıtan ve güçlü koruyucu büyü kullanıcılarıdır.
    clericlerin bir güzel özellikleri ise, ölüleri diriltebilmeleri (raise dead veya resurrection) ve ölüleri tepeleyebilmeleridir. normal bir karakter bunlarla savaşmak zorunda kalabilirken, cleric’in boynunda asılı olan ve tanrısını sembolise eden kutsal sembolu’nü tutarak onları geldiklere yollaması veya gitmeye zorlaması veya ikna etmesi hiç savaş yapmadan mümkündür.
  • süper eğlenceli, yaratıcı, esprili insan. kendisini festivallere akmasına ikna edemesem de, onun kız warhammercı deneylerini uygulamak üzere inatla beni arada dürtükleyeceğine ve en sonunda pes edeceğime eminim.
  • sabancı canavarı böyle kocamaaaaan bir adam.
  • dini lider, yol gösterici. priesttan biraz fazlası. bizdeki imamdır.

http://en.wikipedia.org/wiki/cleric
hesabın var mı? giriş yap