şükela:  tümü | bugün
 • renny harlin tarafından yönetilmiş slyvester stallone, john lithgow ve michael rooker'ın oynadığı bi dağlarda macera filmidir; teması özet olarak "sly dağlarda gezer." betimlenebilir.

  sly ve ahbapları sırıtık suratlarla full eğlence dağcılık aktivitelerinde bulunurlarken birden kemer gevşer, tıngır mıngır derken arkadaş sevgilisi ipe asılı kalır. sly hemen kaslarını mümkün mertebe sergileme şansı veren daracık ve mini kıyafetleriyle ip üstünde örümcek misali yardıma koşar. lâkin gücü yetemez, eldiven kızın elinden kayar ve arkadaş sevgilisi düşüp parça pinçik olar. bu olaydan sonra iki cevval arkadaşın üzerine husumet girer, sly bu dağ tepe muhabbetinden elini ayağını çekip kendini telsizde arkadaş aramaya verir.

  günlerden bir gün telsizde bi kanal yakalar, ortalıkta hacılanan bir para dawası dönmektedir. aynı zamanda iki genç de dağda kaybolmuştur. slyoğlan onları kurtarmak amacıyla yeniden dağlara dönende bu para muabbetine dahil olur. bir de bakar ki husumet içinde olduğu arkadaşı da mevzuun içindedir. sly bir müddet rambo 1 sekansları kovalasa da sonunda küstüğü arkadaşıyla güç birleştirmek zorunda kalır.

  film ünlü dublör simon crane'in bir sahne için bir milyon dolar alması ve totalde harcanan dublör ücretleri dolayısıyla tarihe geçmiştir. hatta öyle ki mesela mağara sahnesinde tüm mağara hazırlanmış, içeriye yarasalar doldurulmuş fakat bu sly'nan öbür kız son dakikada "ya biz korkuyoruz yarasadan" deyip kenara pısmışlar bu ufacık sahne bile özel efekt/dublör marifetiyle kotarılmıştır.

  açıkçası boktandır ama fena bi film değildir. renny harlin güzel manzaralar ve hızlı tempoyla filmi bayağı toplamıştır. etrafta yiyecek içecek çok şey varsa eğlenceyle halledilir, geyikli olur.
 • filmden ayucuk stallone'un tipinden ziyade, aslen bu arkada$lar daglara ciplak elle tirmanan, a$kim daglarda gezer modeli gezinen, hatta tek elle kayalara asilip oteki elle tra$ makinasi ile tra$ olan adamlardir. yarebbim o nasil koldur, kastir, tendondur dedirten adamlardir bunlar.
 • zamaninda hincal uluc'un cannes gibi bir yerde, 5 bin dolar vererek galasinda izledigi film, bir hayir kurumunun gecesi miymis neymis, arkadas da duyarli ya, dinc bilgin'in parasiyla yardim yapmis, film izlemis, koseye malzeme cikmis... hayir, degse bari... rocky olsa bari, hic degilse.
 • turkceye dagci olarak cevrilmistir, sacma sahnelerine ragmen yine de heyecanla izlenir, dag mag doga olayi ama kanli filmdir yine de. bu arada manzara cekimleri ise hakkaten cok guzeldir.
 • shadow gallery'nin carved in stone albümünün açılış şarkısıdır. ayrıca bu şarkının legacy albümünde cliffhanger 2 adında müzikal açıdan yaratıcılık harikası, isimlendirme açısından öküzlük göstergesi bir devamı vardır.
 • sylvester stallone'nin kaslarını bol bol gösterme fırsatı bulduğu bir filmdir, halbuki yaptıklarının çoğu insan kapasitesini aşar hissi uyandırmaktadır
 • çoğunlukla amerikan dizilerinde**** görülen, bir sezonun bitimine iki bölümlük bir episode'un ilk bölümünü koyarak en heyecanlı yerde "çota" şeklinde kesip "hadi altı ay bekleyin." denmesi olayıdır.

  diziyi sürekli takip edenleri çıldırtan bir durumdur.

  özellikle south park'ın ilk sezonunu bitiminde eric cartman'ın babasının kimliği açıklanacakken bu uygulama denenir. sp fanları delirmekte meraktan kendinden geçmektedir. şansa ikinci sezonun ilk günü 1 nisana denk gelir. south park kaldığı yerden devam eder...
  - and cartman's fatrher... will be announced next week april fools! zoooort*
  bu monologun ardından south park'ın gelmiş geçmiş en saçma bölümü olan terrence and phillip in asses of fire yayınlanır. gerçcek sp fanları bu bölüm ile kendidnden geçerken, meraktan delirmekte olan normal tv izleyicileri comedy central'ın telefonlarının ebesini üzmüştür.
 • (bkz: the mountain)
 • tırmanış sahneleri gerçek olan filmdir. ancak bu sahnelerde sly değil, dublörlüğünü yapan zamanın yetenekli kaya tırmanıcıları wolfgang gullich ve ron kauk rol almıştır.
 • anlatiyi ana karakterleri (ara: *gonist) sonraki "bolumde" cozulmek uzere zor durumda birakarak (ne diyeyim bilemedim artik) bitirme $ekli. gunumuzde genelde dizi filmlerde rastlanir.