şükela:  tümü | bugün
  • isveç'in en ünlü rock grubu sabaton'ın çanakkale destanını anlatan şarkısı. 30 nisan'da saat 22.00 sularında dream tv'den izlenebilecek imiş.
  • anlamlı şarkının klibi de şöyledir http://www.youtube.com/watch?v=ooce2y7ivf8
  • sabaton'un en guzel sarkilarindan biri. icerisinde "oh mothers wipe your tears your sons will rest a million years" gibi sozler gecer. bildigim kadariyla sozlerini yazan arkadas turkmus.
  • hiç refere edilmemiş ama bazı şarkılarında ağır savatage esintileri sezdim.
  • (bkz: #54294911)
  • bu şarkıda şöyle bir ibnelik sezdim: klibinde, şehitlerin isimlerinin göründüğü bir kısım var ve oradaki isimlerin hepsi yabancı. ismi cliffs of gallipoli, sözlerini türk yazmış ama adamlar klibinde sırf anzaklara çalışmış gibi. belki bizimle ilgili bir şey de vardır ama ben görmedim, bok atmak da istemiyorum şimdi.

hayır "niye sizin adınızı yazmışlar!!1!1" diyor değilim, bize okulda bile "anzaklar iyidir olum, onlardan nefret etmeyin" diye öğrettiler hep. gelgelelim, bu destan bize aitti. çanakkale savaşını çanakkale yapan bizim direnişimizdi. iki söz de bizim için söyleseniz ne olurdu yani? hem yanılmıyorsam sabaton başlığında bir arkadaş yazmıştı: başkalarına gelince ortalık şandan şereften glory'den geçilmiyor, gelibolu olunca analar ağlamasın çocuklarınız bir milyon yıl dinlenecek falan.

bakın winged hussars diye bir şarkısı var bu sabaton eşeklerinin. çok severim, öyle böyle değil. lehlerin bizi nasıl tokatladığını anlatıyor. öyle karizmatik ki... işte kanatlı hussarlar geliyor, bizim yeniçerileri paramparça ediyor falan. dinleyince vay anasını diyorsun, kurwa deyu deyu polonyalı olasın geliyor. biz destan yazınca "broken promises" oluyor, "they won't return home" oluyor. allah allah ya. adamlara bak.
  • bok gibi gruptan bok gibi şarkıdır. youtube yorumlarını okuması keyif versin diye yapılmış şarkıdır.
  • sarı ırka ait grubun yazdığı bir başka savaş şarkısı. diğerlerinde olduğu gibi bu da yanlı.
  • girişi bana feci halde savatage'in gutter ballet parçasının girişini hatırlatan şarkı. hatta ilerleyen bölümlerinde de o parçadan esinlenmeler var gibi sanki, bilemiyorum belki de girişini benzettiğimden dolayı bana öyle geliyor...
  • üsteki yazarlardan birinin yorumunun aksine çok da güzel şarkıdır.
    sabaton'un kalkıp da çanakkale için şarkı yapması bile benim için çok anlamlı ki çok sevdiğim bir rock grubudur.
    bana göre hak ettiği değeri bulamamıştır (bkz: underrated) ama konumuz bu değil tabi.