şükela:  tümü | bugün
 • orphanage - by time alone'dan bir şarkı.

  once there was a time
  when no man had ever touched the earth
  all that has been built was balanced
  and so was man's birth
  come with me
  and you 'll see

  you've been put here for a reason
  use your powers well
  keep respect for all
  because on my surface you will dwell

  when the morning comes
  we find our way in life
  her powers make the trees look green
  the sun will laugh to flowers in the sand
  i came through
  another night ...

  your disgrace for me
  has brought up shame on my behalf
  what we've seen so far
  feels like you're tearing up my scars

  on my recall
  i've shown you all
  you careless fools
  i make the rules

  the sun will laugh to flowers in the sand
  i came through
  another night ...
 • irlanda'nin batisinda, galway'in biraz guneyinde bulunan kayaliklar..
 • irlandanın en batısında dünyanın en sonundadır.

  http://www.cliffs-moher.com/index.php
 • dublin'den düzenlenen günübirlik turlar sayesinde görülebilecek yerdir. 200 metrenin üzerindeki yüksekliğinden mütevellit aşağıya bakıp denizi gördüğünüz ilk anda nefesiniz kesilir. attığınız taşın denize düşüşünü görmeniz çok zordur, o kadar ileriye atamaz, attığınız yeri görecek kadar yaklaşamazsınız. birkaç metre yakınında çimlere oturup bu manzarayı izlediğinizde bir anda uçsuz bucaksız düşüncelere dalarsınız. hayatınızda çok önemli bir mihenk taşı oluşturmaya aday bir yerdir. irlanda'ya gidildiyse bir şekilde mutlaka görülmelidir.

  ayrıca, u2 no line on the horizon album kapağındaki resim de buradan çekilmiştir.
 • ölmeden önce gidip görülmesi gereken yerlerden. giderken ki yolculuk ayrı bir keyif, ayrı bir deneyim.
 • görüldüğünde insanı gerçekten büyüleyen doğa harikalarından bir tanesi.

  irlanda'ya yolu düşen olursa tatava yapmasın, uzak demesin önce galway'i, galway'e gelmişken de burayı görsün.
 • dublin'den 36-45 euro arasında değişen günübirlik turlarla gidilip görülebilir. 4 saat sürer dublinden cliffs of moher'e gitmek, gittiğinizde zaten"iyi ki gelmişim" diyeceksiniz. eşsiz manzarası ve 300 metre olan yüksekliğiyle nefes kesici bir yer. yürüyüş yolunuzun hemen dibinde inekler otlarken diğer tarafı ise uçurumdur, mevsim ne olursa olsun kesinlikle üstünüzü kalın giyinin çünkü çok kuvvetli bir rüzgar ve yağmur bir anda bastırabiliyor,zaten genel olarak irlanda serin bir memleket. ayrıca ayakkabılarınıza dikkat edin çünkü patika yol genellikle çamur oluyor. ayrıca orada ufak bir kale gibi var oraya çıkmak da ücretli.
 • irlanda adası’nın batı kıyısında yer alan ve türkçeye moher falezleri olarak çevirebileceğimiz bu doğa harikası irlanda’ya gittiğinizde görmeniz gereken yerler arasında. mayıs 2016’da gidip görmüş biri olarak diyebilirim ki pulpit rock/norveç’ten sonra gördüğüm en etkileyici manzaralardan birine sahip. deniz hırçın bir şekilde dövüyor karayı, irlanda’nın o sisli puslu havası arada açılıyor ve arkanızda yemyeşil düzlükler uzanırken önünüzde bulutlar ufukta bir yerde denizle birleşiyor. şu güzelliğe bakarmısınız:

  https://youtu.be/yzkw7gyfy3q

  görmüş olduğunuz uçurumlar denizden 214 metre kadar yüksekte ve uçurumun en dibine kadar gitme şansınız var. ancak burada öyle sosyal tesis olarak niteleyebileceğimiz bir yer yok. uçurumlardan 500 metre kadar içeride hediyelik eşya satan bir yer var o kadar. oysa biz de olsa mümkün mü, aç hemen imara, döşe hemen uçurumun kenarına bi turistik tesis… hiç olmadı şöyle bi restoran yap yav denize nazır, pöfür pöfür… bu irlandalılarda hiç akıl yok be abicim.
  mayıs ayında kuş festivali gibi bir etkinlik oluyor burada. çünkü binlerce kuş mayısta bu kayalıklara hücum ediyor. muazzam bir görüntü oluyor. yanı sıra, buraya hem denizden hem karadan gelebiliyorsunuz turlarla. ben karadan gelmeyi tercih ettim ama vaktim ve param olsa denizi de denerdim açıkçası. turları dublin’deki turist ofislerinden satın alabilirsiniz. kişi başı 90 euro ödemiştik diye hatırlıyorum. sizi otelinizden alıyorlar. turda genelde galway denen şirin şehir de bulunuyor. burda walter lynch denen adamın hikayesini anlatıyor rehber. işte vay efendim meğer “linç etmek” fiili burdan geliyormuşmuş.

  sonuç olarak irlanda’ya gelirseniz burayı görmeden geçmeyin derim. ryanair dalaman’dan dublin’e direk uçuşlar başlattı. ayrıca ingiltere avrupa birliği’nde iken ingiltere vizesi ile irlanda cumhuriyetine girilebiliyordu. şuan durum nedir bilmiyorum ama ingiltere’ye gelmişken ryanair’in ucuz uçuşlarıyla şuraya gelmemek budalalık olur.