şükela:  tümü | bugün
  • icerisinde mehmet oz'unde yasadigi, yuzde 4luk oraniyla new jersey sinirlarinda en cok ermeni nufusa sahip semttir. kebabcisindan pastacisina berberine kadar her turlu turk isyeri bulunabilir. manzara olarak columbia university taraflarina dusuyor, fena degil.
  • her gun hem gevrek turk simidi, hem kokorec hemde boza bulunabilen yegane amerikan kasabasi. brooklyn bile bu kadar olamamisti.
  • yokuşu hudson river a iner ve karşınızda bir anda o güzelim manhattan manzarasını görürsünüz. kiralar oldukça uygundur bu semtte. öğrenci olarak gidildiğinde varoş değil de gayet yaşanacak 2 semtten biridir.
  • 159 numaralı otobüsle yarım saat içinde manhhattan’a ulaşabileceğiniz, new jersey’in en rahat yaşanabilecek şehirlerinden biri.
  • birbiriyle neredeyse yan yana konuşlanmış türk market ve restoranlarının yer aldığı, yoğun bir türk nüfusun yaşadığı new jersey borough'su. hudson nehrine doğru olan komşusu edgewater'dan ve kuzey kısmında yer alan fort lee'den biraz daha ucuz ve görece düşük gelirli insanların yaşadığı bir kasaba havasında.

    cadde üstünde buradaki türklerin uğrak yeri başcı market var. türkiye'den ne ararsan var içinde. ancak fiyatlar amerika'ya göre normal olsa da türkiye'nin en az üç katı. gelip kasap reyonunda duran başcı ile sohbet edenler, kasada ayaküstü memleket hasreti giderenleri görebiliyorsunuz. bir de amerikan türk kültür derneği diye içeride köyünden, mahallesinden kalkıp pişpişik atmaya gelmiş işsiz güçsüz takımı var. bunların kültürden anladığı kave... kültür derneğinin(!) kapısında sigara tüttürüp, okeye dördüncü arıyorlar. ortalıkta ise hiçbir amerikalı görünmüyor!...
  • amerikadan ziyade almanyanin bir kasabasindasiniz hissiyatina kapilabileceginiz new jersey kasabasi. muntazam manhattan manzarasina sahip bir evde yasayip manhattan da yasamanin sacmalik olduguna kanaat getirirsiniz. cunku manhattan manzarasi uzaktan manhattan manzarasidir ve uzaktan muhtesemdir. anderson avenue uzerinde bir cok turk market/kasap/restoran i bulunabilir.