şükela:  tümü | bugün
  • geceleri yatmadan önce kullanılması gereken, gündüz kullanıldığında güneş ışığı sebebiyle içerisinde bulunan benzoilperoksitin yüzü tahriş etmesine sebep olacak krem. aynı zamanda benzoilperoksit yastıklarıda beyazlatabilir yatmadan bir saat önce kullanılması daha makbüldür.
  • sivilceleri bilmem ama siyah noktalara iyi geldigini dusundugum ilac . ama aslinda siyah noktalara bir etkisi olmadigi soyleniyor. isin kotu tarafi tupu actiktan 2 ay sonra kullanim suresi sona eriyor ve bence 25gr 2 ay icin fazla. kalan ilac ziyan olacak diye simdiden kara kara dusunuyorum.
  • yanagimin bir bolgesinde hic gecmeyen iz gibi sivilceler vardi. ilk kullandigimda cok iyi gelmisti cildimi buyuk oranda duzeltmisti bu krem. 2 sene sonra ayni sorunu yeniden yasamaya basladim. bu sefer kullandigimda cildimi acayip kasindirdi. surdugum bolgeler surekli kasiniyor acayip kuru hissediyorum, gunde 10 gere nemlendirici suruyorum yuzume. bilemiyorum biraksam mi? bende ilk kullandigimda yuzumu neredeyse bebek gibi yapmis fakat ikinci kullanimimda o kadar da ise yaramayip cildimi kurutmus ve tahris etmis kremdir.
  • doktorumdan roaccutane istedim fakat hem aknelerimin az olmasından hemde fazlasıyla karaciğere zarar vermesinden dolayı yazmayıp clindoxly i yazdı. jel kremi. sadece 4 gündür kullanıyorum. yüzü kurutuyor o yüzden sürekli nemlendiriciyle nemlendirmek lazım. kurutmakla kalmayıp kaşındırıyor. şuan ben uyurken biri kaşısa ne kadar güzel olurdu diyorum. çoğu herkes kurusa bile yastık kılıfını beyazlattığını söylemiş ki ben daha yaşamadım. (uyumadan 1 saat önce sürdüğüm için sanırım)

sonuç güzel olursa editlerim.

edit: bir ay sonra ne kızarıklık kaldı ne sivilce. sivilce çıkan yere sürüyorum anında yok ediyor ve yumuşacık bir cilde kavuşuyorsunuz. o değilde tenim ruh gibi beyazladı lan.

edit2: ilacı 1 - 2 hafta sürme hemen akneler tekrar çıkıyor. lanet olası.
  • sivilcelere etkisi muazzam ama siyah noktaları bildiğiniz yok ediyor, muhteşem bir krem.
  • 1 yılı aşkındır kullanıyorum. ve yüzümün sivilcesiz isiliksiz geçirdiği bir yıl oldu. adeta cildimin şifası.*
  • iyidir hoştur ama karma bir cilde sahipseniz ve ayda 1-2 sivilce çıkarıyorsanız ulan şurama da süreyim ne olacak ki diyerek yüzünüze boca etmekten çekinmeniz gereken krem. ne olacak ki düşüncesiyle yüzüme 3 gece üst üste boca ettikten sonra çenemde ve yanaklarımda pul pul dökülme ve kızarmaya sebep olmuştur. al yanaklarımdan halen daha kurtulamadım üstelik yanma gibi bir acı da yaratıyor. problemli yerlerdeki sivilceleri çat diye bir gecede söndürmüştür ama sanırım problemli bölgeler dışında çok da boca edilmemesi gereken bir krem. lekelere olumlu etkileri olduğunu daha evvel gözlemlemiştim ama gerçekten sadece problemli bölgelere ve düzenli olarak kullanımda sonuç veriyor sanırım. denemeye devam.
  • içeriği benzoil peroksit ve klindamisin fosfat'tan oluşan piyasanın en etkili sivilce kremlerimden biri. normal kullanım süresi 2-3 ay olduğunu okumuştum. her bünyede farklı etki ettiğini de söylemeden etmeyelim. bazı ağır vakalarda hiçbir işe de yaramayabilir.

ne var ki benim 2 sene beraberliğim oldu bu kremle. yüzümde hep tek tük sivilce çıkıyordu bu ilaç da sağolsun görevini çok iyi yerine getiriyordu. daha sonra cildim tepki vermemeye başladı vs... bir sürü hikaye. en sonunda bu sorundan %70-80 anlamında kurtuldum.

lakin dikkat etmekte fayda var. öyle bir meret ki bu, yastık, havlu, çarşaf, tişört demeden rengini çamaşır suyu gibi bozuyor aman diyelim. sürünce hiçbir kumaş ile temas etmemeli. sonrasında kuruyana kadar da beklenmeli. tercihen ki sıkı bir tercihtir bu, sabaha kadar yüz yıkanmamalıdır.
  • 1 gecede sivilceyi yok eden efsane kremdir. arkasında biraz kızarıklık bırakabilir ama onun da çaresi var (bkz: bepanthol)
  • derinden gelip cildin anasını siken sivilcelerde hiçbir işe yaramayan boktan krem. hemen derinin üstünde çıkan ve baş veren sivilceleri soda ya da sirke bile geçiriyor. yüreğin varsa derinden gelen sivilceleri geçir de göreyim bakalım.

sivilcenin devası burada (bkz: çay ağacı yağı)