şükela:  tümü | bugün
 • hâlâ kafasında kovboy şapkalı film afişlerini görüyorum. inanılmaz gerçekten. sergio leone ekolünden yer aldığı spagetti western üçlemesini kariyerinin zirvesini sayacak olursak kariyer zirvesini yaklaşık 60 sene önce yaşıyordu. bugün hâlâ yazıyor, üretiyor ve emek vermeye devam ediyor. sinemaya olan sevgisinin bir sonu ve sınırı yok. godard bile -o da en iyi yıllarını '60'larda geçirmişti- yakın zamanda ''elimdeki senaryoları tamamlayınca bir daha yazmayacağım'' demişti. clint eastwood ise sadece yazmakla kalmıyor, aynı zamanda yönetiyor ve oynuyor da. müthiş bir özveri. filmlerinin iyiliğinden kötülüğünden bağımsız, uğraşıp didinmesine ve hâlâ sinemaya olan sevgisini bir şekilde göstermeye çalışmasına çok saygı duyuyorum.

  '60'larda ailemizin sarışını olarak boy gösteriyordu. * * * '70'lerde yönetmenlik koltuğuna oturmaya karar verdi. * * o yıllarda bir de dirty harry olarak karşımıza çıktı. '70'lerin sonu ve '80'lerde pek bir özelliği olmayan projelerde yer aldı veya yönetmenliğini yaptı. fakat sonra 1992'de unforgiven için kamera arkasına geçti ve kameranın karşısında da huysuz ve aksi sarışını oynadı, tabii daha yaşlı hâliyle. ortaya enfes bir şey çıkmıştı. sinema bu ciddiyeti, vakurluğu ve aksiliği özlemişti. hem en iyi yönetmen hem en iyi film oscar'ı aldı. bundan sonra sadece huysuz ve aksi ihtiyar rolüyle karşımıza çıkacaktı. zaten pek güler yüzlü de sayılmazdı.

  2000'lere de mystic river ile sükseli bir giriş yapmıştı. şahsen çok beğendiğimi söyleyemesem de million dollar baby ile epey ses getirmeyi başardı. unforgiven ile gene hackman'a, mystic river ile tim robbins ve sean penn'e oscar kazandırdıktan sonra bu filmle de hilary swank ve morgan freeman'a oscar kazandırdı. bu filmleri letters from iwo jima ve changeling takip etmişti.

  2008'de ise yine yönetmeni olduğu filmde huysuz ve aksi ihtiyar olarak geri döndü: gran torino. aslında o ihtiyar çok sevecen ve sıcakkanlıydı. duygusaldı, cömertti, yalnızdı, ama yalnızlığını kendine zırh yapmamıştı. bir kapısı insanlara hep açıktı. koca filmografisi içinde nedense eastwood'un kendi kişiliğine en yakın kişilik olarak bu filmdeki walt kowalski'yi görürüm. belli ki kendisi de huysuzluk yapan biriydi, ama belki de o huysuzluğun bir örtü olduğunu göstermeye çalışıyordu.

  o filmin üstüne on filmin daha yönetmenliğini yaptı. bu sene de filmi var. cry macho. şapkası kafasında yine. filmi izlemedim. izler miyim bilmiyorum. önemli de değil. kendisi bir yerlerde film yapmaya devam etsin. ödül sezonuna girince, acaba gözden kaçırdığım film oldu mu diye o senenin filmlerini tek tek incelerken clint eastwood'un yeni filmini de orada görmek isterim.
 • hala ölmemiş diyenler olmuş. adamın 85 yaşında yönettiği film oscar'a aday oluyor, ki ölüsü mezardan kalkıp hakkın rahmetiyle trol sikebilir.
 • - 31 mayıs 1930 yılında dünyaya gelmiştir ve doğduğunda tam 5.2 kg’dır .. hastanede doğuma şahitlik eden hemşireler ona derhal (efsanevi gücü olan tarihi/dini karaktere atfen) ‘samson’ lakabını takmışlardır .. (bkz: samson & delilah)

  - babası, ünlü amerikan ambalaj ve kağıt ürünleri imalatçısı georgia-pacific’te üretim müdürlüğü yapmış, annesi de çocuklarının (clint eastwood'un bir kız kardeşi vardır) büyümesini takiben ev hanımlığını bırakarak ünlü bilişim ve teknoloji kuruluşu ‘ibm’de çalışmıştır ..

  - okul hayatı boyunca başarısız bir öğrenci profili sergilemiştir ve sınıfta kaldığı dönemler de olmuştur .. hakkında, ‘okul bahçesindeki bir heykeli yakmak’, ‘okul panosuna bir idareci ile alakalı cinsel içerikli hakaretamiz yazı asmak’ gibi birçok disiplin suçundan kayıt tutulmuştur .. zar zor da olsa meslek lisesinden mezun olmuştur ..

  - kore savaşı patlak verdiğinde, 21 yaşında orduya katılmış ama sanılanın aksine savaşla hiç alakası olmamıştır .. tüm askerlik görevi boyunca california’da bir askeri dinlenme tesisinde cankurtaranlık yapmıştır .. eski bir okul arkadaşının sonradan anlattığına göre askeri üste görevli bir komutanının kızlarından biriyle kısa süreli ilişkisi olmuştur .. yine bir kaynağa göre kore’ye gönderilmekten kurtulmasının bir sebebi de bu ilişkisidir ..

  - yine askerlik görevini yaparken bir gün, izinli gittiği seattle’dan görev yerine dönüşü için bir ‘douglas ad’ bombardıman uçağına askeri yolcu olarak binmiş ve uçak, yakıtı bittiği için, california kıyılarına yaklaşık 3.5 km mesafede, pasifik okyanusuna zorunlu iniş yapmıştır .. uçağın pilotu ve ‘clint eastwood’, fırtınalı havada saatler süren mücadeleden sonra kıyıya yüzerek ulaşmayı başarmışlardır .. ne tesadüftür ki yıllar yıllar sonra, bir yolcu uçağını hudson nehrine zorunlu indirerek tüm mürettebat ve yolcuların hayatını kurtaran kahraman pilot chesley sullenberger’ın hikayesini anlatan ‘sully’ adlı filmin yönetmen koltuğunda ‘clint eastwood’ olacaktır ..

  - abd’de çekilen kimi filmlerde oynadığı önemsiz roller ve uzun soluklu bir tv dizisi sayılmazsa şöhret basamaklarındaki ilk çıkışını, spagetti western filmlerinin ünlü yönetmeni sergio leone’nin meşhur üçlemesi olan ‘bir avuç dolar’ (1964), ‘birkaç dolar için’ (1965) ve ‘iyi, kötü ve çirkin’ (1966) adlı italyan filmleriyle yapmıştır .. ilginçtir ki filmler abd’de 1968 yılında (67 sonunda) gösterime girmiştir .. dolayısıyla clint eastwood, 1968 yılına kadar abd’de sıradan bir oyuncu olarak bilinmekle beraber italya’da ise gerçek bir ‘yıldız’ muamelesi görmüştür ..

  - bu üçleme ile alakalı enteresan bir detay da dikkat çekiyor .. birbirini takibeden yıllarda çekilen bu üçlemenin her filminde ‘clint eastwood’, aynı pançoyu giyerken görülmektedir .. bahsi geçen panço, üç filmin çekim süreci zarfında hiç yıkanmamış ve temizlenmemiştir ..

  - hayatı boyunca hiç sigara içmemiştir .. filmlerdeki ‘sigara’lı sahneler (özellikle ilk dönem spagetti westernlerinde) yalnızca rol icabıdır ..

  - yönetmenliğini yaptığı filmleri, hedeflenen zamandan çok önce bitirmesiyle tanınır .. sahnelerin tekrar çekimlerinden nefret etmiştir ve oyuncularına her seferinde ‘mümkün mertebe prova yapmamaları’ telkininde bulunmuştur .. eastwood’a göre, böylelikle, sahnelerin ilk çekimleri doğal kalmakta ve aynı zamanda tek çekim yapılarak zaman ve bütçeden tasarruf edilmektedir .. hoşlanmadığı hususlardan biri de oyuncuların ağır makyaj yapmasıdır ..

  - özel hayatı çok çalkantılıdır ve sayısız birlikteliği vardır .. resmi olarak 2 kadınla evlilik yapmış olmasına karşın 6 farklı kadından toplamda 8 çocuğu olmuştur .. kimi kaynaklar, kanıt olmamakla birlikte, doğumdan sonra evlatlık verilmiş olanlardan veya ilişkiye girdiği kadınlar tarafından hiç açıklanmamış olan olası başka çocuklardan bahsetmektedir .. clint eastwood bu konu hakkında hep sessizliğini korumuştur ..

  - 1982 yılı yapımı ‘rambo : ilk kan’ filminde başrol için, sylvester stallone’den önce adı geçmiştir ..

  - 1988 yılı yapımı ve ‘bruce willis’in başrolünü oynadığı, serinin ilki olan ‘die hard’ (zor ölüm) filminin senaryosu aslında roderick thorp’un ‘nothing lasts forever’ romanından uyarlanmıştır .. romanın tüm telif hakları ‘clint eastwood’ tarafından önceden satın alınmıştı ve filmde başrolde oynamayı planlıyordu .. fakat nedense sonradan vazgeçmiş ve aynı yıl çekilen ‘ölüm havuzu’ filminde oynamayı tercih etmiştir ..

  - bir röportajında, cep telefonunu yalnızca acil durumlar için bulundurduğunu, hayatı boyunca hiç ‘sms’ göndermediğini ve telefon görüşmeleri için yalnızca ‘sabit hattını’ tercih ettiğini söylemiştir ..

  - ‘geleceğe dönüş 3’ filminde ‘marty mcfly’ karakteri geçmişe (vahşi batıya) gider ve bar sahnesinde adı sorulduğunda ‘clint eastwood’ diye yanıt verir .. adının filmde kullanılması için ‘eastwood’dan izin istenmiş, o da fikri çok beğenerek tereddütsüz izin vermiştir ..

  - annesi ‘ruth wood’, ne zaman oğlu clint’in evine yatılı misafir olarak gidecek olsa her seferinde kendi yatak örtülerini yanında götürmüştür .. ruth wood 2006 yılında hayatını kaybetmiştir ..

  - tüye alerjisinden dolayı evinde evcil hayvan istemez ve getirilmesine müsaade etmez ..

  - ‘dirty harry’ rolü için aslında ilk düşünülen isim ‘frank sinatra’dır ama ‘sinatra’nın bir sağlık problemi nedeniyle rol ‘eastwood’un olmuştur ..

  - 1997 yılı yapımı ‘men in black’ (siyah giyen adamlar) filmindeki ‘k’ (kay) rolü ilk olarak ona teklif edilmiş ama kabul etmemiştir ..

  - en iyi yönetmen oscarını alan en yaşlı sinema insanıdır .. 2004 yılında, 74 yaşındayken çektiği ‘million dollar baby’ filmi ile ödüle layık görülmüştür ..

  kaynak : the telegraph (plane crash, early life, career), imdb, biography.com, wikipedia, the guardian, who.com.au/clint-eastwood-children - çapraz çeviriler bana aittir- türkçe kaynak kullanılmamıştır)
 • bir filminde uzun bir çatismanin ardindan, yerde yatan ve çifteye elini uzatmis olan bir serserinin
  kafasina silahini dayayip;
  "kaç kursunum kaldi diye soruyorsun degil mi?isin dogrusu bende bilmiyorum.ama kafana dayadigim silah bir 44 lük magnumdur ve yeryüzünde ki en güçlü
  tabancadir, bu durumda kendine sunu sormani tavsiye ederim, ne kadar sansliyim?"
  diyerek dirty harry tiplemesini dimagimiza kaziyan, ve o sene kapanmakta olan magnum firmasinin siparis yetistirememesini saglayan.
  karizma membagi biri.
  tarantinoya da ilham kaynagi olmustur kendileri.
 • sürekli ölürse mölürse diye yazanlar var. ölürse sikerim belasını bu sözlüğün.
 • "kötü"den* sonra "çirkin"i * de son yolculuğuna uğurlamıştır. altınlar gerçekten kendisine kaldı.
 • doksan yaşına geldi hala yakışıklı pezevenk, bir sean connery, iki bu. ama benim peder basar ikisine de, o ayrı.
 • ironik bir şekilde isminin anagramı "old west action" olan western oyuncusu/yönetmeni.
 • sinema ödüllerinin adayın ideolojisine göre verildiğini sanan vatandaşları gene sevindirmiş. düşünmek istemedikleri bir nokta var: ideolojiye göre ödül vermek ya da vermemek faşizm değilse nedir? sana yapılsa nasıl olur? eleştirirken düşünmeniz dileğiyle.
 • blondie karakteriyle the good the bad and the ugly filminden

  you see, in this world there's two kinds of people, my friend: those with loaded guns and those who dig. you dig.

  radyo eksen'de sıklıkla parça aralarında çıkar bu alıntı, enfestir
hesabın var mı? giriş yap