şükela:  tümü | bugün
 • rakibini yada atlilari uzaktan gördügünde önce tükürür sonra saldirir. western filmlerini bana sevdiren aktör iyki varsin
 • gençken kalemle çizilmiş kadar muntazam yüzüne hayran bıraktıran, yaşlandığında ise tövbe bismillah dedirten , westernlerin bir numaralı jönlerinden olan aktör, yönetmen ve yapımcıdır.
 • türk milletini sigaraya başlatmış olan, sigarayı ağzında çevirme hareketi ile kendine hayran bırakan iyi kötü çirkin filminde çirkinin sarışın diye bağırarak seslendiği kovboy
 • sergio leone ile bir araya geldiklerinde tadından yenmeyen harika filmler çeken "blonde" lakaplı yakışıklı amcamız.
 • adamdır adamın dibidir üstüne karizmadır filmlerini seviyorum şimdilerde çok yaşlanmış zaman işte alıp götürüyor her şeyi.
 • clint amcayı iyi kötü çirkin filmiyle tanıdım. o ne oyunculuktur o ne karizmadır öyle. 40 yıl sonra bile yanından geçemiyorlar
 • iyi ki dünyaya gelmişsin yakışıklı abimiz, 64-66 western serisini binlerce kez izlesem sıkılmam, oyunculuğunu konuşturduğun klasikleri bitirdik sıra yönetmen olduğun filmlerde.
 • - 31 mayıs 1930 yılında dünyaya gelmiştir ve doğduğunda tam 5.2 kg’dır .. hastanede doğuma şahitlik eden hemşireler ona derhal (efsanevi gücü olan tarihi/dini karaktere atfen) ‘samson’ lakabını takmışlardır .. (bkz: samson & delilah)

  - babası, ünlü amerikan ambalaj ve kağıt ürünleri imalatçısı georgia-pacific’te üretim müdürlüğü yapmış, annesi de çocuklarının (clint eastwood'un bir kız kardeşi vardır) büyümesini takiben ev hanımlığını bırakarak ünlü bilişim ve teknoloji kuruluşu ‘ibm’de çalışmıştır ..

  - okul hayatı boyunca başarısız bir öğrenci profili sergilemiştir ve sınıfta kaldığı dönemler de olmuştur .. hakkında, ‘okul bahçesindeki bir heykeli yakmak’, ‘okul panosuna bir idareci ile alakalı cinsel içerikli hakaretamiz yazı asmak’ gibi birçok disiplin suçundan kayıt tutulmuştur .. zar zor da olsa meslek lisesinden mezun olmuştur ..

  - kore savaşı patlak verdiğinde, 21 yaşında orduya katılmış ama sanılanın aksine savaşla hiç alakası olmamıştır .. tüm askerlik görevi boyunca california’da bir askeri dinlenme tesisinde cankurtaranlık yapmıştır .. eski bir okul arkadaşının sonradan anlattığına göre askeri üste görevli bir komutanının kızlarından biriyle kısa süreli ilişkisi olmuştur .. yine bir kaynağa göre kore’ye gönderilmekten kurtulmasının bir sebebi de bu ilişkisidir ..

  - yine askerlik görevini yaparken bir gün, izinli gittiği seattle’dan görev yerine dönüşü için bir ‘douglas ad’ bombardıman uçağına askeri yolcu olarak binmiş ve uçak, yakıtı bittiği için, california kıyılarına yaklaşık 3.5 km mesafede, pasifik okyanusuna zorunlu iniş yapmıştır .. uçağın pilotu ve ‘clint eastwood’, fırtınalı havada saatler süren mücadeleden sonra kıyıya yüzerek ulaşmayı başarmışlardır .. ne tesadüftür ki yıllar yıllar sonra, bir yolcu uçağını hudson nehrine zorunlu indirerek tüm mürettebat ve yolcuların hayatını kurtaran kahraman pilot chesley sullenberger’ın hikayesini anlatan ‘sully’ adlı filmin yönetmen koltuğunda ‘clint eastwood’ olacaktır ..

  - abd’de çekilen kimi filmlerde oynadığı önemsiz roller ve uzun soluklu bir tv dizisi sayılmazsa şöhret basamaklarındaki ilk çıkışını, spagetti western filmlerinin ünlü yönetmeni sergio leone’nin meşhur üçlemesi olan ‘bir avuç dolar’ (1964), ‘birkaç dolar için’ (1965) ve ‘iyi, kötü ve çirkin’ (1966) adlı italyan filmleriyle yapmıştır .. ilginçtir ki filmler abd’de 1968 yılında (67 sonunda) gösterime girmiştir .. dolayısıyla clint eastwood, 1968 yılına kadar abd’de sıradan bir oyuncu olarak bilinmekle beraber italya’da ise gerçek bir ‘yıldız’ muamelesi görmüştür ..

  - bu üçleme ile alakalı enteresan bir detay da dikkat çekiyor .. birbirini takibeden yıllarda çekilen bu üçlemenin her filminde ‘clint eastwood’, aynı pançoyu giyerken görülmektedir .. bahsi geçen panço, üç filmin çekim süreci zarfında hiç yıkanmamış ve temizlenmemiştir ..

  - hayatı boyunca hiç sigara içmemiştir .. filmlerdeki ‘sigara’lı sahneler (özellikle ilk dönem spagetti westernlerinde) yalnızca rol icabıdır ..

  - yönetmenliğini yaptığı filmleri, hedeflenen zamandan çok önce bitirmesiyle tanınır .. sahnelerin tekrar çekimlerinden nefret etmiştir ve oyuncularına her seferinde ‘mümkün mertebe prova yapmamaları’ telkininde bulunmuştur .. eastwood’a göre, böylelikle, sahnelerin ilk çekimleri doğal kalmakta ve aynı zamanda tek çekim yapılarak zaman ve bütçeden tasarruf edilmektedir .. hoşlanmadığı hususlardan biri de oyuncuların ağır makyaj yapmasıdır ..

  - özel hayatı çok çalkantılıdır ve sayısız birlikteliği vardır .. resmi olarak 2 kadınla evlilik yapmış olmasına karşın 6 farklı kadından toplamda 8 çocuğu olmuştur .. kimi kaynaklar, kanıt olmamakla birlikte, doğumdan sonra evlatlık verilmiş olanlardan veya ilişkiye girdiği kadınlar tarafından hiç açıklanmamış olan olası başka çocuklardan bahsetmektedir .. clint eastwood bu konu hakkında hep sessizliğini korumuştur ..

  - 1982 yılı yapımı ‘rambo : ilk kan’ filminde başrol için, sylvester stallone’den önce adı geçmiştir ..

  - 1988 yılı yapımı ve ‘bruce willis’in başrolünü oynadığı, serinin ilki olan ‘die hard’ (zor ölüm) filminin senaryosu aslında roderick thorp’un ‘nothing lasts forever’ romanından uyarlanmıştır .. romanın tüm telif hakları ‘clint eastwood’ tarafından önceden satın alınmıştı ve filmde başrolde oynamayı planlıyordu .. fakat nedense sonradan vazgeçmiş ve aynı yıl çekilen ‘ölüm havuzu’ filminde oynamayı tercih etmiştir ..

  - bir röportajında, cep telefonunu yalnızca acil durumlar için bulundurduğunu, hayatı boyunca hiç ‘sms’ göndermediğini ve telefon görüşmeleri için yalnızca ‘sabit hattını’ tercih ettiğini söylemiştir ..

  - ‘geleceğe dönüş 3’ filminde ‘marty mcfly’ karakteri geçmişe (vahşi batıya) gider ve bar sahnesinde adı sorulduğunda ‘clint eastwood’ diye yanıt verir .. adının filmde kullanılması için ‘eastwood’dan izin istenmiş, o da fikri çok beğenerek tereddütsüz izin vermiştir ..

  - annesi ‘ruth wood’, ne zaman oğlu clint’in evine yatılı misafir olarak gidecek olsa her seferinde kendi yatak örtülerini yanında götürmüştür .. ruth wood 2006 yılında hayatını kaybetmiştir ..

  - tüye alerjisinden dolayı evinde evcil hayvan istemez ve getirilmesine müsaade etmez ..

  - ‘dirty harry’ rolü için aslında ilk düşünülen isim ‘frank sinatra’dır ama ‘sinatra’nın bir sağlık problemi nedeniyle rol ‘eastwood’un olmuştur ..

  - 1997 yılı yapımı ‘men in black’ (siyah giyen adamlar) filmindeki ‘k’ (kay) rolü ilk olarak ona teklif edilmiş ama kabul etmemiştir ..

  - en iyi yönetmen oscarını alan en yaşlı sinema insanıdır .. 2004 yılında, 74 yaşındayken çektiği ‘million dollar baby’ filmi ile ödüle layık görülmüştür ..

  kaynak : the telegraph (plane crash, early life, career), imdb, biography.com, wikipedia, the guardian, who.com.au/clint-eastwood-children - çapraz çeviriler bana aittir- türkçe kaynak kullanılmamıştır)
 • 90 yaşını devirmiş sinema üstadı. şu korona günlerini de atlatırsa 3-5 senesi daha var diyorum.