• birbirinden güzel filmler çeken, bu haliyle sergio leone'yi yönetmenlikte çoktan geçmiş olan holywood kişisi.
  • gran torino'da, kore'de savaşmış, ford fabrikasından emekli, polonya asıllı amerikalı walt kowalski rolündeki efsanevi aktör. 2008 yılı onun için verimli bir yıldı. changeling ve gran torino filmlerini yaptı ve gran torino'da son kez oyunculuğunu sergiledi.
  • sudden impact filminde, soygunculara: "buradan çıkmanıza izin vermeyeceğiz" demiş, akabinde soyguncunun "siz mi? tek başınasın salak. siz kimsiniz" şeklindeki tepkisine, "smith, wesson ve ben" diye cevap verip, adamı vurmuştur.
  • gerek changeling olsun gerek mystic river olsun cektigi filmlerde eksik, anlasilmaz ya da acik bir nokta birakmiyor. bu ozelligi hosuma gidiyor.
  • western hastası bir dostumla yaptığımız bir muhabbet sırasında "hacı bu adam insan değil, harbiden değil. uzayda hayat var, şerefsizim var ya" diyerek hakkında bana söylenecek birşey bırakmadığı müthiş insan.
  • eğer sosyal mesaj kaygısından arındırılmış, karakter odaklı bir drama senaryosu yazarsam, sinemaya dökmesini istediğim tek yönetmen olur. sade, yalın ve tam düşündüğüm gibi. ancak ben o senaryoyu yazana kadar muhtemelen ölmüş olacak bu yüce insan.

n'olurdu lan bi 30 sene önce doğsaydım?
  • şahsen sevdiğim bir insan değildir. hatta alenen hiç sevmem. ama bir yönü var ki, önünde eğilirim. oyuncularından yüksek performans almada yeryüzündeki en iyi yönetmenlerden biri zatı muhterem. ki bu, yönetmenliğin en önemli meziyetidir diyebiliriz.

oyuncularının (kendisi dahil) oscar performanslarına bir göz atalım.

unforgiven (1992)

-en iyi erkek oyuncu (clint eastwood) - adaylık
    -en iyi yardımcı erkek oyuncu (gene hackman) - kazandı

the bridges of madison county (1995)

-en iyi kadın oyuncu (meryl streep) - adaylık

mystic river (2003)

-en iyi erkek oyuncu (sean penn) - kazandı
    -en iyi yardımcı erkek oyuncu (tim robbins) - kazandı
    -en iyi yardımcı kadın oyuncu (marcia gay harden) - adaylık

million dollar baby (2004)

-en iyi erkek oyuncu (clint eastwood) - adaylık
    -en iyi kadın oyuncu (hillary swank) - kazandı
    -en iyi yardımcı erkek oyuncu (morgan freeman) - kazandı

changeling (2008)

-en iyi kadın oyuncu (angelina jolie) - adaylık

invictus (2009)

-en iyi erkek oyuncu (morgan freeman) - adaylık
    -en iyi yardımcı erkek oyuncu (matt damon) - adaylık
  • clint eastwood, bugün yenilmez'i izledikten sonra hafızama oyuncusuyla değil yönetmeniyle anılacak bir film yerleştirdi.

filmdeki oyuncular "insan" gibiler. yavaş kurgusuna rağmen bir yılı bir hafta gibi izlettiren bir film. izlerken sevindim, duygulandım, heyecanlandım, öfkelendim, izlediğimin bir film olduğunu çok az düşündüm. "morgan freeman dünyanın en iyi adamı mı yoksa?" diye düşündüm filmde. barışa ve insana böyle değer veren kaç insan, kaç lider vardır-olmuştur diye düşündüm nelson mandela'yı izlerken. bunlar clint eastwood'un marifetleri.
  • doksan yaşına geldi hala yakışıklı pezevenk, bir sean connery, iki bu. ama benim peder basar ikisine de, o ayrı.
  • sağ tandanslı bir hollywood kişisi olmasına rağmen mystic river zamanlarında amerika'nın ırak işgalini eleştirmiştir. sean penn'in bağdat ziyaretini desteklemiştir o zaman.
hesabın var mı? giriş yap