şükela:  tümü | bugün
  • patates kizartmasi gibi adam. hep ayni, hic bir degisiklik yok. ama yine de cok seviyoruz, yine de hep okuyoruz. ilginc tabi.
  • 1990 yılında türkiye'ye kitap anlaşması için geldiğinde çalıştığım otelde kalan, "siz ünlü yazar clive cussler mısınız? ben sizin hiçbir kitabınızı kaçırmam" dediğimde samimiyetle "yazarım ama ünlü müyüm bilmem, demek kitaplarımı okudunuz, teşekkür ederim" diyen, mütevazılığıyla kendisine hayran bırakan dünya tatlısı yazar.

kitaplarında sık sık ortaya çıkan uzun boylu, atletik, sarışın, güzel kadın tipi gerçek hayattaki eşidir ve yazardan bir kafa boyu daha uzundur.

edit: eşi bir süre önce kanserden ölmüş. cussler ustaya başsağlığı diliyoruz...

2. edit: üç aşağıdaki entry'ye cevap: sözlükteki kadın hayranı benim...
  • kipa'da yeni kitaplarının 5,90 tl'ye satıldığını görmemle yeniden dönüş yaptığım yazar. dirk pitt'ten sonra okumayı bırakmıştım kendisini. ancak ucuza bulunca bi bakıyım dedim. yine sardı. yine tarihin dehlizlerinden soluksuz bir maceranın eşiğine taşıdı. kılavuz'u okumanızı tavsiye ederim.
  • gerçek tarih ile kurguyu ustaca birleştiren bir yazardır. son yıllarda farklı kahramanlara yönelik kitaplar yazsa da hiçbiri dirk pitt kitapları kadar iyi olamamıştır. kahramanları genelde deniz mühendisi olmalarına rağmen yaşadıkları maceralarla james bond'u göz yaşlarına boğabilirler. sürükleyici ve sıkmayan üslubuyla özellikle 75-85 arası doğup kitap okumayı sevenler için vazgeçilmez olmuştur.

benim için ekürisi sayılan bir diğer yazar için
    (bkz: wilbur smith)
  • nedense kitaplarının türkiye edisyonları oldukça kötü kalitede kapak baskılarına sahip olarak çıkan yazar. özellikle türkiyede çıkan son 2 kitabı kutsal taş ve cengiz han'ın hazinesi her ne kadar kullanılan kapak resimleri orjinallerinden alınmış olsa da öyle uyduruk yapılmış ki çok kötü duruyor. bu yüzden insanın orjinal baskılara yönelesi geliyor ama onları da her yerde bulmak mümkün değil tabii.

edit: iskelet sahili isimli romanı da birkaç gün önce piyasaya çıktı. ancak sanki kapakları tasarlayan kişi bu entry'yi okumuş da ''ulan sen dandik görmemişsin, bak dandik nasıl olur!'' dercesine işin iyicene suyunu çıkarmış, saçma sapan bir tasarım gerçekletirmiş. kendisini tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz.
  • yarattığı fakat aslında kendisini anlattığı dirk pitt karakteriyle bence karakter yaratma konusunda uzman olan fantastik bilim kurgu kitapları yazarlarını bile sollayan, okurken insanın nefesini sayfalar boyunca tutmasını sağlayan, titanik, valhalla yükseliyor, inka altını, girdap ve birçok mükkemmel romanın yazarı.

karizmatik tipi, her kitabının arkasına koyduğu farklı bir antika arabayla çekilmiş fotoğraflarıyla her kitapla daha bir tapılası hale gelmiştir
  • clive cussler romanlarını en güzel anlatan söz tom clancy tarafından yazılmıştır:
    "a new clive cussler novel is like a visit from your best friend"
  • kendisiyle, lise dönemlerimdeyken tam okulumuzun karşısına açılmış halk kütüphanesi sayesinde tanıştım. tanıştım derken, anladınız siz, kitaplarıyla demek istedim.

annem, bu kütüphane işine çok sevinmişti. çünkü evde kitapları koymaya yer kalmadığı gibi, elime ne para geçerse gidip kitaba yatırmama içerliyordu. hala da aşamadık bu durumu. neyse, bugün o kütüphanede okuduğum ve artık baskısı kalmamış o kitapları aramak için fellik fellik geziyorum. dünya kadar para sarfediyorum. tekrar okuyunca çakı bulmuş şopar gibi seviniyorum.

ayrıca kendisini twitterda daha çok görmek istiyorum. bi tivit yapıyo beş ay ortada olmuyor. öldü mü kaldı mı korkuyorum yahu!
  • kendisine iki çift lafım olan yazar. yıllarca bir doksanlık dirk pitt i hava kuvvetlerinden ayrılmış pilot diye kakaladı bize. meğersem bu savaş uçaklarına bir seksenden uzunlar sığamıyormuş. amerikanın battal boy savaş uçağı var mı bilemem ama, hayallerim yıkıldı ulen. şu an ağlıyorum biliyor musun?
  • dirk pitt'i kullanmadığı kitaplarda kurt austin veya juan cabrillo ve ekibini kullanan yazar...

biraz objektif bakıldığında juan cabrillo çok sevilesi bir karakterdir... sürprizleri cussler babanın tarzına çok uymaktadır.

kurt austin'i şahsen pek sevmem ama onun da farklı bir olayı var sanırım.. ama pitt bunun patronu ya hastayım o olaya