şükela:  tümü | bugün
 • spike lee filmi. harvey keitel ve her derde deva john turturro oynar. sanirim orta karar olarak degerlendirilir yonetmenin filmografisinde. (bkz: do the right thing)
 • mekhi pfifer in basrolde oldugu film. oldukca guzel bir filmdir. trenler, silahlar vs...
 • martin scorsese'nin de parmağı var bu filmde...
 • 1995 tarihli bir spike lee sarması*. harvey keitel, john turturro ve delroy lindo gibi harika oyuncuların yer aldığı sağlam bir oyuncu kadrosu vardır.

  keitel ve turturro filmde iki ortak dedektifi canlandırmaktadırlar. ancak turturro oyunculuğu sevenlerin bu konuda fazla heveslenmesine gerek yok, kendisini gördüğümüz sahne sayısı oldukça kısıtlı. hikayede ön plana çıkan ve sahneleri ve replikleri büyük oranda paylaşan isimler keitel, ana karakter strike rolündeki mekhi phifer ve uyuşturucu patronu rolündeki lindo. bu üç oyuncu da döktürüyor, özellikle keitel pek çok filminde oynaması dolayısıyla aşina olduğumuz ilkeli, zeki, sert mizaçlı, söz konusu iş ise buz gibi soğuk, değerlere sahip çıkan ve antikalaşmış adam rolünü başarıyla üstleniyor.

  spike lee ise karşımıza cinayet mahalli gördü mü polis çemberinin hemen dışında elinde içeceğiyle beliren olay izleyicisi eleman olarak çıkıyor.

  gerek olay örgüsü gerekse yönetim olarak lee'nin inside man, 25th hour tarzı yapımlarındansa do the right thing, summer of sam, crooklyn tarzı filmlerini tercih edenlerin memnun kalacağı bir film olduğunu düşünüyorum. gerçi lee'nin hepsinin içine biraz mahalle kaldırımlarının tozlu havasını serpiştirdiği göz önünde bulundurulursa benim gibi tüm filmlerine ilgiyle yaklaşanlar da pişman olmayacaktır.

  tek çıkışın ölüm ya da trenler olduğu bir dünyaya kısılıp kalmış zoraki bir kötü çocuğun hikayesi.
 • sokak hayatı ve dram ile harmanlanmış suç filmlerini sevenlerin izlemesi gereken bir film. başarılı oyuncu kadrosuyla dikkat çekmektedir. filmin imdb sayfası.
 • uyuşturucu trafiğini kontrol eden madafaka niggaların ve bu trafiğin sebep olduğu cinayetlerin izini süren white trash aynasızların dünyasını anlatan '95 yapımı spike lee filmi.

  --- spoiler ---

  kısır bir döngü içinde dolaşıp duran konu, basmakalıplaşmış olan ırkçılık, işsizlik ve önyargının suça yol açmasını işliyor. "zenciler böyledir, bırakalım birbirlerini öldürsünler; bu mahalle böylece kendiliğinden temizlenmiş olacak. zencilerin doğası böyle..." diyen beyaz polislerin içinden, alışılageldik, sıradan bir cinayeti kurcalayan, idealist ve doğrucu biri çıkıyor.* siyahlar ise, beyazların sığ ırkçılığını haklı çıkarırcasına birbirlerini zehirlemekten ve bilgisayar oyunu oynar gibi öldürmekten geri durmuyolar. kemikleşmiş önyargılar, kısa yoldan parayı bulma isteği, hayatta kalmanın zor olduğu bir çevre... dürüst yoldan para kazanıp, hayatını düzgün bir şekilde idame ettirmek isteyen, victor gibi bilinçli bireyler dahi önünde sonunda suça bulaşmaktan geri duramazken; rüzgar nereye götürürse oraya sürüklenen cahil cühela veletlerin şu hayat yolunda hiç şansı olmadığı vurgusu, dürüst bir polisin idealist tutumu sayesinde, "her zaman bir çıkış yolu vardır" felsefesine evriliyor.

  --- spoiler ---

  95 yılı için özgün sayılabilir miydi bilmiyorum ama, yıllar bu filmi, içi dolu olmayan, sığ bir suç filmine dönüştürmüş. toplumsal ayrışmanın gözümüze gözümüze sokulduğu, bu kolektif travmanın yıllar içinde çok iyi bir şekilde analiz edildiği yapımlardan sonra pek bi yavan geldi. belki de psikolojik altyapının ve karakter okumalarının yetersiz kalması itibariyle, o yıllar için de yeterli değildi; bilemedim.
 • the wire pembe dizi olsaydi herhalde bu filme benzerdi.
 • filmde geçen "biz zenciler hayatı hep iyi tarafından görmeye çalışırız ama dünya boktan" cümlesiyle özetlenebilecek sağlam bir yapım.
 • 128 dakikalık, 1995 yapımı film.

  6 / 10.

  spikee lee yönetimindeki 25.000.000 dolares bütçeli filmde yönetmenin kendine has tarzının ilk dönemlerinde nasıl bir seyirde olduğunu görebiliyoruz. lee tarzı müzik kullanımı, zaman zaman ilginç ve abartı kamera açıları, direkt ve çekinmeden aktarılan hood usulleri, amerikan siyahi halkının duurmuna yönelik yönelik bol mesaj içeren diyaloglar gibi.

  bunlar dışında genel olarak ağır bir temposu olan filmde harvey keitel ve john turturro birlikteliği buğünden dönüp baktığımızda ilgi çekici. turturro biraz geri planda. keitel iyi bir iş çıkarmış. delroy lindo ve michael imperioli ise yan rollerde karşılaştığımzı diğer isimler.

  polisiye-hood filmlerinden hoşlananlar için güzel bir seçenek. aslında bir kitap uyarlaması..

  her eve imdb