şükela:  tümü | bugün
 • star wars evreninde episode ii'nin bitimi* ile başlayıp, episode iii'un sonlarına doğru* sona eren savaşlar serisi. kukla ayrılıkçı hareketinin yenilmesi ve galaktik cumhuriyet'in galaktik imparatorluk'a donusmesi ve jedilar'ın vatan haini kanun kaçakları olarak tanınması sonucunu doğurmuştur.

  epi topu üç sene sürmesine rağmen materyal yoğunluğu olarak kalan zamanlardaki tüm eserlere yakın sayıda materyale sahip bu dönemin naçizane bir star wars hayranı olarak bokunun çıktığını, clone wars markasını ayakta tutmak adına abidik gubidik hikayeler uydurulduğunu düşünmeye başlamaktayım.
 • sinemada fragmanının ilk karelerini gördüğümde "allah'ım ne olur playstation oyunu olsun film olmasın, allah'ım ne olur playstation oyunu olsun film olmasın" diye yakarmama neden olan film bozuntusu. imdb'den de ala ala 5.1 almıştır zaten.
 • yeni serisi için:

  (bkz: star wars the clone wars)
 • bütün galaksinin kaderini değiştiren iç savaş. etkileri hala** devam etmektedir.

  bu savaşların ilk adımları, sith lordu darth sidious'un ticaret federasyonu'nu manipüle ederek galaksinin ekonomisini bozmasıyla atılmıştı. naboo ablukası* ve naboo istilası* ile politik gündem iyice kızışınca, senato yetkileri sheev palpatine'e vermiş, savaş için gereken tüm yetkiler palpatine'de toplanmıştı.

  palpatine, bir görevde ölen jedi ustası sifo-dyas'ın adına, kamino'daki bir klon tesisine özel bir ordu siparişi vermişti. bu ordu, kelle avcısı jango fett'in, iyi eğitimli yüz binlerce klonundan oluşmaktaydı. üretim tamamlandıktan sonra cumhuriyetin emrine girmiş ve her bir alay, bir general jedi'a bağlanmıştı.

  karşı tarafta ise bağımsız sistemler konfederasyonu* bulunmaktaydı. geonosis'teki büyük fabrikalarda yüz binlerce savaş droidi* üretmiş, savaşa hazır bir şekilde beklemekteydiler. ordunun başında ise yozlaşmış jedi düzeni ve cumhuriyete düşman olan, eski jedi yeni sith lordu count dooku vardı.

  klon ordusunun ilk görevi, klon savaşlarının da başlangıcı olan geonosis savaşı'ydı. obi-wan kenobi'nin geonosis'te count dooku tarafından esir alındığını öğrenen anakin skywalker, korumalığını yaptığı senatör padme amidala'yı da yanına alarak geonosis'e gitmiş ancak kendisi ve yanındaki senatör amidala da esir düşmüştü. bu durumun haberini alan mace windu, 200 jedi ile birlikte geonosis'i basmış ancak yüz binlerce savaş droidinin ortasında kalmışlardı. bunu öngören yoda ise, yeni teslim edilmiş klon ordusuyla geonosis'e gitmiş, sağ kalan jediları kurtarmıştı.

  ysö 22 yılında gerçekleşen geonosis savaşı ile klon savaşları resmen başlamıştı. savaş zamanla bütün galaksiye yayılmış, sistemlerin büyük çoğunluğunu açık savaş alanına çevirmişti. bu süreçte bağımsız sistemler konfederasyonu'na katılan birçok sistem olmuştu. bir kısmı, cumhuriyetin onları yeterince koruyamadığını bahane etmiş; bir kısmı count dooku'nun zenginliği ve şöhretine kanmış; bir kısmı da baskı ve zulme boyun eğmişti. bu süreçte cumhuriyet ordusuna yeni klonlar katılmıştı.

  klon savaşları'na dahil olan büyük muharebeler:
  - geonosis savaşı
  - christopsis savaşı
  - ryloth savaşı
  - ii. geonosis savaşı
  - kamino savaşı
  - umbara savaşı
  - onderonia iç savaşı
  - scipio istilası
  - anaxes savaşı
  - dathomir savaşı
  - ii. christopsis savaşı
  - coruscant savaşı*
  - mandalore savaşı
  - kashyyyk savaşı
  - utapau savaşı**
  - mustafar görevi

  * coruscant savaşı / battle of coruscant: büyük droid ordusunun komutanı general grievous, yüce şansölye sheev palpatine'i kaçırınıca jedi konseyi, obi-wan kenobi ve anakin skywalker'ı kurtarma görevine göndermişti. aynı zamanlarda droid ordusu, bütün gücüyle coruscant yörüngesine saldırmış ve cumhuriyet filosuyla karşı karşıya gelmişti. obi-wan kenobi ve anakin skywalker, ayrılıkçı kruvazöründe sith lordu darth tyranus ile karşı karşıya gelmiş; darth tyranus, anakin skywalker tarafından infaz edilmişti. daha sonra grievous ile karşılaşan ikili, grievous'un kaçmasına engel olamamış ancak şansölyeyi kurtarmıştı. (tabi kaçırılma olayı bütünüyle sidious'un oyunudur)

  * utapau savaşı / battle of utapau: general grievous'un utapau'da olduğu ihbarı gelince obi-wan kenobi, 212. hücum taburu ile birlikte utapau'ya gitmişti. grievous ile karşı karşıya gelen obi-wan, nihayetinde kaçak generali öldürmüş ve klon savaşlarını sona erdirmişti, en azından öyle zannediliyordu. tam bu sıralarda, jedi şövalyesi anakin skywalker, şansölye palpatine'in gizli sith lordu darth sidious olduğunu fark etti ve jedi konseyi'ne şikayet etti. mace windu, sidious'u düelloda yense de, anakin içindeki karanlığa teslim oldu ve darth sidious'un usta windu'yu öldürmesine yardımcı oldu. anakin skywalker resmen karanlık tarafa geçti, darth sidious'un çırağı oldu ve darth vader ismini aldı.

  hemen ardından order 66 / emir 66 uygulandı. klonların -en başından beri- beyinlerinde bulunan çip aktive edildi ve neredeyse tüm jedilar, başında bulundukları alay tarafından infaz edildi. klon savaşlarından önce aşağı yukarı 10000 kişi olan jedi düzeni, 100 kişiye düştü. büyük jedi katliamı sonuçlanmıştı.

  klon savaşlarını sona erdiren olay ise mustafar göreviydi. darth sidious, iktidarda hak iddia etme ihtimali olan tüm ayrılıkçı liderlerin infazı görevini darth vader'a verdi. mustafar'da darth sidious'tan gelecek emirleri bekleyen liderler, darth vader tarafından infaz edildi. klon savaşları resmen sona erdi, barışın ve cumhuriyetin koruyucusu jedi düzeni yıkıldı, cumhuriyet ve senato dağıtıldı, galaktik imparatorluk kuruldu, sheev palpatine ilk imparator oldu.

  padme amidala, eşi anakin'i karanlıktan döndürmek için peşinden mustafar'a gitti. obi-wan, anakin'i bulmak ve döndürmek için padme'nin mekiğine gizlendi ancak anakin, bunu kendisine karşı kurulan bir komplo olarak düşündü ve padme'yi -neredeyse öldürecek kadar- boğarak yaraladı. ardından obi-wan kenobi ve anakin skywalker arasında, galaksinin geleceğini tayin edecek düello başladı. maden tesisinde başlayan düello, lav nehrinde devam etti ve en nihayetinde anakin'in mağlubiyetiyle sonuçlandı. anakin skywalker, 2 bacağını ve sol kolunu kaybettiği gibi, lav nehrine düşerek ölümcül derecede yandı. bu olay, kendisini ömrünün sonuna kadar zırhına mahkum edecekti.

  obi-wan kenobi, anakin'in öldüğünü düşünerek mustafar'dan ayrıldı, beraberinde anakin'in ışın kılıcını da götürdü. padme amidala, anakin'den olma ikizleri luke ve leia'yı doğururken öldü. luke, anakin'in üvey kardeşi owen lars ve eşi beru lars'a teslim edildi. leia ise alderaan kraliyet ailesi olan organalar tarafından evlat edinildi.

  galaksi, 19 yıl sürecek bir tiranlık ve karanlığa gömüldü. imparatorluk, darth vader önderliğindeki fırtına ordusu ile bütün galaksiyi bir yumruk gibi ezecekti. ancak galaksinin umudu, yine tatooine'den çıkacaktı...
 • 6. seson 2. bölümü izliyorum şu an. order 66 ilk defa bir klon tarafından ortaya çıktı. jedi’ların şu an olaylardan haberi yok. film serisine dönersek, koskoca yoda, bunu nasıl o zaman sezemedi anlyamıyorum. dur bakalım neler olacak. star wars kitaplarını okumama rağmen bu dizi ile çok şey öğrendim. bakalım 6. sezon bana daha neler katacak.