*

 1. david mitchell'in 2004 tarihli kitabı. pek çok ödül kazanmış olan kitap altı hikayenin ilginç bir şekilde bir araya gelmesinden oluşuyor.
  kitap aynı zamanda filme uyarlanıyor.
  filmde natalie portman, tom hanks, james mcavoy, halle berry, ian mckellen gibi isimlerin yer alacağı konuşuluyor.

  yönetmen koltuğunda da wachowskilerle tom tykwer var.
 2. hugo weaving, ben whishaw, susan sarandon, jim broadbent, tom hanks ve halle berry'nin kadrosunda olduğu kesinleşmiş kitap uyarlamasıdır. her aktör birden fazla karakteri canlandıracakmış, örneğin hugo weaving altı farklı karakteri canlandıracakmış.
 3. dillere destan bir fantastiko olmasının yanı sıra kapağıyla da büyüleyendir. filmi için tam olarak bir sene şafak sayazeim resmen. iki gün sonra ise kitabın türkçesi raflarda yerini alacak neyse ki.

  http://www.scifi.darkroastedblend.com/…-novels.html (altta)

  kapak yakın çekim: http://lh6.ggpht.com/…ltqn72ha/s1600-h/456uertf.jpg

  "david mitchell/ doğan
  bulut atlası eylül ayının kayda değer kitaplarından biri de yayımlandığı pek çok ülkede çok satan listelerine girmiş ‘bulut atlası’. roman, altı ayrı karakterin hikâyesini anlatıyor. ‘bulut atlası’ndaki anlatıcıların her biri, tarihin tünellerinde dolaşırlarken birbirlerinin seslerinin yankısını duyuyor. mitchell, insanın iktidar uğruna türdeşlerine, doğaya verdiği giderilemez zararları ve bunların yol açtığı ‘kıyamet’i anlatıyor. wachowski kardeşler ve tom tykwer 2011 cannes film festivali’nde ‘bulut atlası’nı filme alacaklarını duyurmuşlardı. bütçesi 100 milyon dolar olarak duyurulan filmin çekimlerine eylül ayında başlanacakmış. kitap ise eylül’ün ikinci haftası yayımlanacak."
  http://www.radikal.com.tr/…yazdir&articleid=1061760

  (bkz: wachowski biraderler)
  (bkz: susan sarandon)

  bin hüzünlü haz.

  too good to be true.
 4. jim broadbent'in demesine bakılırsa, süresi 3 saati aşacak olan film. hadi kurgu odasında yarım saat kırk dakikası kesildi diyelim, yine de temizinden bi' iki buçuk saat bize kalır herhalde.