şükela:  tümü | bugün
 • temel olarak tum bilgi islem kaynaklarini (islemci, depolama, baglanti, yazilimlar vs) belli erisim ucreti odeyerek uzaktan kullanma anlamina gelmektedir. ismindeki cloud yani bulut kelimesinin geleneksel olarak networking'de internet'in bir bulut seklinde temsilinden geldigine inanmaktayim.
  live mesh veya google in pek ragbet gormeyen google docs and bilmemne uygulamalarini sayabiliriz ancak web 4.0 konsepti genelde gercek cloud computing gibi gorulmektedir sahsimca.
 • ayni anda cok sayida musterinin kullanimina sunulan, olceklenebilir bir mimari ile gelistirilmis, internet teknolojileri uzerinden sunulan servisler. (bkz: gartner)
 • microsoft'un internet sağlayıcısı olan her bilgisayardan ağ üzerinde fiziksel bir donanıma gerek duymadan ulaşılması mümkün olacak işletim sistemi şeysi. klavye ve ekran yetecek durumu. http://www.mesh.com/ basitçene bir örnek ama online dosya depolamadan biraz daha kapsamlı bir çalışma olacakmış bu oysa oysa. tey tey.
 • (bkz: hype)
 • bilgisayar teknolojisinin en buyuk trendlerinden biridir.

  cloud computing teknolojisiyle beraber, sirketlerin data storage maaliyetleri oldukca dusecek ve kullanilan yazilimlarin computational gucu de inanilmaz derecede artacaktir.

  en son, microsoft'un windows azureteknolojisiyle kiymetini iyice anladik. microsoft disinda diger oncu sirketler icin (bkz: salesforce), (bkz: google), (bkz: amazon.com)
 • (bkz: icloud)
 • (bkz: web 3.0)
 • çok basit bir mantık üzerine kuruludur. senin kullanıcı olarak bilgisayar kullanırken giriş ve çıkış ekipmanına sahip olman yeterli. giriş için klavye, mouse, gamepad veya başka araçlar olabilir. sonucu alacağın bir çıkış birimi de senin bilgisayarla etkileşimini tamamlar. bu bildiğimiz monitör olur, televizyon olur, başka bir görüntüleme aracı olur farketmez.

  ancak bilginin işlenmesi ve depolanması için yanımızda duran bir donanıma sahip olmamız gerekmez. şu an kasalar (işlemci, anakart, ram, vs..) yanımızda duruyor. buna karşın, giriş ekipmanından verdiğimiz komutu, insanın algılayamayacağı bir gecikme ile; alıp, işleyip, sonucu çıkış birimimize ileten bir sistem olsaydı buna gerek kalmazdı. örneğin bir merkezde duran, hayvani süperbilgisayarlar ve hayvani dijital depolar... böyle bir sistemde kullanıcı başına maliyetin azalacağı kesin.

  tahminim, gecikme makul bir seviyede olduktan sonra üzerinde modem bulunan ekran ve klavye ile, bilgisayar kullanıyor olabiliriz. cloud computing de bu yolda atılmış güzel bir adım.
 • bizi goturecegi olasi geleceklerden biri icin konusuyorum; gizlilik, hizmet devamliligi ve denetlenme / regulasyon gibi son derece onemli konularda yeterlilige ulasmasi, ancak cloud computing saglayicilarinin bu gunku bankalara benzer olusumlara evrilmeleri durumunda mumkun olabilir. cloud - data arasindaki iliski banka - para ikilisine benzer bir zemine oturtulabildigi zaman, ki bu sancili ve uzun surec tum it disiplinini adam etmekle son bulacaktir, soz konusu endiseler kaybolabilir. o zamana kadar herkes icin confidential olmayan datanin ucuz saklanmasi, hizli islenmesi ve kolay erisilebilmesi icin makul bir cozum olarak yayginlasacaktir kanimca.
 • bulutlarda dolaşmak ne kadar risklidir? (bkz: http://www.bilisimhukuk.com/…islem-cloud-computing/)