şükela:  tümü | bugün
  • herkese merhaba geliştirmeye devam ettiğim dijital para ve aslında ödeme yöntemi olan açık kaynak kodlu cloud coin projesinden bahsetmek istiyorum. burada kuracağım cümleleri anlayabilmek için tüm bu dijital parayı nasıl yazdığımı anlattığım eğitim setine buradan ulaşabilirsiniz.

şuanda cloudcoin yapılan transferlerden hiç bir fee almıyor ve miningte yapılmıyor o yüzden paranın sahibi olmanın tek yolu genesis blok'un yaratıcısından almak.

paraları en başta ücretsiz olarak dağıtmak istiyorum.

sistemden wallet oluşturup wallet idsini bana gönderen gerekese 1000 ile 10.000 arasında rastgele cloudcoin göndereceğim.

fikrin detaylarından bahsetmek istiyorum, şuanda aslında sistem hazır wallet oluşturuluyor walletllar arasında transaction sağlanabiliyor.

bir transaction'ın gerçekleşebilmesi için en önemli şart para gönderen kişinin private keyi ile o transactionun sahibi olduğunu kanıtlayabilmesi buna bitcoinde pay to pubkey hash deniyor.

şu anki sistemde buda mevcut.. cloudcoindeki ana fikir şu biliyorsunuz şuanda bir siteden alışveriş yaparken güvenliği sağlamak için http(s) anahtarı gerekiyor buda aslında alışveriş sitesi sahibinin sizinle paylaştığı bir açık anahtarlı rsa ikilisinin public key'i sizler verilerinizi ad soyad, kredi kartı no, son kullanma tarihi gibi bilgileri kendi tarayıcınızda şifreleyerek post ediyorsunuz bu veriler site sahibinin serverina gidene kadar güvende kalmasına yol açıyor ardından site sahibi bu verileri görebiliyor ama yani eğer sitenin sahibi dolandırıcıysa sizler yine güvende değilsiniz. burada yapılan koruma ağdaki diğer kişilerin verilerinizi çalmasını engellemek.

onun dışında 5 dakika içinde sitenize ödeme ekleyip kullanmaya başlayabileceğiniz bir sistem hala yok. satış yapmak için şirket kurmanızı istiyorlar bir şekilde.

var olan sistemlerde sizden %10'a kadar komisyon alabiliyor.

internettte bazı işler var mesela twitter'da retweet satmak, instagram takipçisi satmak, fal bakmak vs. gibi bu işler kendi başlarına asla para alamadıkları için başka siteler üzerinden işlem yapmak zorunda kalıyorlar. ben eskiden paypal kullanıyordum onun güzel yanı işleri otomatize edebiliyor olmasıydı yani bir kişi benim sitemden bir kredi satın aldığı zaman kredisi otomatik artıyordu ki öyle olması gerekiyor ben sisteme elle gireceksem o sistem inanılmaz amatör bir hale dönüşüyor.

tüm bu sorunları çözebilmek için şöyle bir yöntem düşündüm. şu anda bir wallet diğer bir wallet'a para göndermek istediğinde

data['senderpublickey'] = str(payloaded["senderhexdigest"]) #1 gönderen kişi
    data['receiverhex'] = str(payloaded["receiverhexdigest"]) #2 alan kişi
    data['previous_hash'] = str(transaction.objects.all().last().blockhash) #3 bir öndeki hash
    data['amount'] = str(payloaded["amount"]) #4 kaç para gönderdiği
    data['timestamp'] = str(payloaded["first_timestamp"]) #5 # ne zaman gönderdiği
    data["nonce"] = str(payloaded["nonce"]) #6 nonce değeri

yukarıdaki 6 değer gönderici tarafından imzalanıyor yani gönderen kişi ben bu kişiye şu zamanda şu kadar para gönderdim diyip dijital olarak imzalamış oluyor. private keyi ile.

para transferi bu kadar kolay oluyorsa bir şeyler satmak isteyen kişilerde satışlarını aslında çok kolay bir şekilde yapabilirler. mesela bir ayakkabı satıcısı sattığı şeylere bir id verirse bir ayakkabısına tr1992 gibi bir id verdi mesela ve cüzdanınıda yazdığını varsayalım.

siz bu cüzdana bu id-li işlem için para gönderdiğinizi belirtirseniz ödeme yapmak bu kadar kolay bir hale gelmiş olur. yani cloudcoin tarafında yapılacak tek şey veritabanına transactionid eklemek ve eğer normal bir transactionsa varsayılan 0 olabilir.

onun dışında veritabanı public olduğu site sahibi için transactionu zaten transaction id veya wallet id üzerindeki bir url üzerinden rahatlıkla takip edebilir ödeme kabul etmek isteyenler sistemin devamlılığı ve güvenliği için 5 dolara digitaloceandan bir server kiralayarak cloudcoine destek olabilirler bu sayede sistem sonsuza kadar ücretsiz, transaction feesiz devam edebilir.

ayrıca bu sistemde transaction offline'da yapılabilir yani kullanıcı güvenmediği bir siteden işlemi kendi bilgisayarındaki bir walletten imzalayıp sadece detaylar ve dijital imzasını ağ ile paylaşabilir.

bu durumda bu işlem dünyanın en güvenli ödeme yöntemi olmuş oluyor. çünkü ödemeyi kendi pcnizde offline olarak gerçekleştirebiliyorsunuz bu dünyada bir ilk olabilir.

böylece https'yede gerek kalmıyor ondan sonra bu transaction detayları ve dijital imzayı twitterda paylaşarak bile ödeme yapmanız mümkün. kimse sizin private keyinizi görmüyor bile. umarım anlatabilmişimdir.