• izledikten sonra zamanın boşa geçtiğini düşündürtmeyen hoş bir gerilim filmi.
    filmde ilgimi çeken amatör kamera çekimi havasının dışında lizzy caplan'ın oyunculuğu ve oynadığı karakter (marlena) oldu.
  • mantık hatalarına dikkat edilmediğinde oldukça başarılı, o anı yaşadığınızı hissettiren j j abrams filmi.
    devamını bekliyoruz
  • facebook ve myspace jenerasyonunun jaws i olan film.. mevzu hakkinda tek kelime bilinmemesi gerekiyor film hakkinda.. filmden maksimum verim almak icin.. bir ask hikayesi, bir veda partisinde gecmesi gerekiyor tüm tanitim yazilarinin.. ve bir sekilde gerceklikten dert yananlar, "onlarca saat, nicin kamera'nin pili bitmedi" diyenler, "herseyi birakip kameraya alan dallamalar doldurmus filmi" diyenler allaskina bana, gülen gozler filminde vecihi eve ucakla girdiginde ucagin neden patlamadigini anlatsinlar.. sinema'nin bir sanat olmasinin yegane hadisesi gerceklikten biraz uzaklasabilecek olmasidir kanimca.. saf gercekligi istesem asla sinema filmi izlemezdim sanirim.. ve gercekligi, uygunlugu gozetmek esas dingilliktir bana kalirsa.. tabii mikrafonlarin gozukmesi, set işcilerinin gozukmesi gibi teknik hatalari saymazsak..

her neyse dedigim gibi youtube jenerasyonunun filmidir.. oyle bir durumda kalsam sahsen ben, aynen cekim yaparim, sonra kurtulursam da tak koyarim youtube a.. ki filmin yapimcisi abrahams abimiz de bunu bu sekilde belirtmistir, devam filmi için ozellikle, "o gece koca manhattan da bir tek kamera calisiyor olamaz dimi arkadaslar?"

o gün, o gece orada olsaydim sanirim ben de farkli seyler yapmazdim.. hele ki kiz arkadasim o durumda olsaydi.. ve bi noktadan sonra, o bilinmezlikle, o telase icinde ne yaptigini bilmeyeceklerini düsünüyorum insanlarin.. hepimiz 17 agustos depreminde bu hadiseyi etüt ettik sanirim.. depremden bir iki ay sonra "ulan ne salak seyle ugrasmisim" demek bir anene olmustu neredeyse.. sahsen ben elimden karpuz yedigim catali birakmamistim.. aklima gelmemisti birakmak. kameranin film boyunca bu denli gezdirilmesini de ayni travmaya bagliyorum ben..

ve filmdeki karakterlerle birlikte sizin de bi boktan haberiniz olmamasi, onlarin gorduklerinden ote bilgiye sahip olmamaniz inanilmaz derecede keyifli.. 11 eylül'ü yasayan birisi gibi, daha fazla bilgiye ulasmak isterken bunun size sunulmamasi hadisesi felaket cildirtici.. o yüzdendir ki filmden doyasiya keyif aldim sanirim..

son olarak sunu soyleyeyim, filmin sonunda, cooney island sahnesinde, kamera denize bakarken sag tarafa dikkatli bakin.. suya bişilerin düstügünü goruceksiniz.. bu da boyle bir kiyagim olsun.
  • bu cloverfield hadisesinin bir de mangasi yapilmis.. canavara "cloverfield canavari" demekteler.. ve bebek olduguna dem vurmaktalar.. "o daha bi bebek ona niye toplarla saldiriyorlar ki" diyen capon insanlar varmis mesela..

bununla birlikte o yamyam, kopek misali zamazingolar ise canavarin parazitleriymis.. yani canavar da cok memnun degil o yamyamlardan. üstünden silkip atior.. onlar da delicesine onu bunu yiyorlar.. yapacak bişi yok.. parazit dedigin kücük olacak diye bir sey yok..

filmin netten, sinema salonunda kamera ile cekilmis versionunu indirsem ne yapardim bilemiyorum.. hatta aslinda filmi handy cam ile izlesem cok eglenceli olabilir diye düsünüyorum.. ilerde bi kült falan olura bu filmi handy cam ile izlemek senlikleri düzenleriz.

filmin yas ortalamasi 24 bu arada.. biz daha oturalim sozlukte entry yazalim.. millet canavarla savasiyor.. yaziklar olsun bize..

amerikada bazi salonlarda "bu film epilepsi hastasiysaniz agzinizi yüzünüzü şey edebilir" diye yazilar gecmisler.. ben sahsen epilepsi hastasi degilim ama radara binmisim gibi midem bulandi bazi noktalarda..

bir de hud'in kamerasi disinda cekilmis sahane fotograflar var.. benim sahsen cok hosuma gitti..

http://www.toxicshock.tv/…e_cloverfield_stills2.jpg
    http://msnbcmedia2.msn.com/…597273f750c.hmedium.jpg
    http://www.moviehole.net/img/cloverfield.jpg
    http://media.film.gen.tr/…/cloverfield/resim010.jpg
    http://ia.media-imdb.com/…q@@._v1._sy400_sx600_.jpg
    http://ia.media-imdb.com/…q@@._v1._sy400_sx600_.jpg
  • --- spoiler ---

herkezin godzillaya benzettigi bir yaratıgı ıcınde bulunduran film.boyle kuyrugu,solungacları olan ve kocaman bir bina boyunda bişi bu.godzilla gibi isim falan da takmamıslar hayvancagıza.rob japonyaya gidecek diye tum herkez bu rob denen adamın evinde toplanırlar.cocugun teki de herseyi kameraya ceker.bir anda yer sarsılır ve insanlar deprem zanneder ama sonra kocaman adı olmayan bu yaratık cıkar ortaya.baslarda tam net goremesek de sonradan nasıl bişi goruyoruz.kopruyu kullanarak sehri bosaltmaya calısırlar ama yaratık kopruyu yok eder ve rob'un kardesi olur.bu arada bu yaratık yavrular bole kucuk kucuk yaratıklar sıcar.

rob ve uc arkadası,rob'un eski sevgilisini kurtarmak icin kestirme yol olan metroya girerler.yururler yururler sonra bir de bakarlar ki fareler bir seylerden kacıyorlar.ama bu arkadaslar hala yavas yavas yurumeye devam ederler.sonra bir ses duyarlar her seyi kameraya ceken arkadas gece modunu acar ve yaratıkları gorur hepsi tırsar kacmaya calısır ama kızın tekı ısırılır aralarından.metro cıkısında askerler tarafından hastane gibi bir yere goturulurler bu arada ısırılan kız patlayarak bu yaratıklardan sıcar bir tane.geriye kalan 3 kişi rob'un kız arkadasını kurtarır.

daha sonra helikopterin kalkacagı alana dogru giderler.ilk helikopterle aralarından birisi gider.ikinci helikoptere de geri kalanlar biner.gorunmez bir ucak gelir ve bu adı olmayan yaratıgı bombalar.yaratık yere duser ve helikopterdekiler sevinir hehehe geber fln der.yaratıkta sankı bunu duyarmıscasına yerden kalkar helikopteri yere dusurur.neyse ucu de sag kurtulur ama kameraya ceken arkadas dibindeki koca yaratıga kamera ile mal mal bakmaya baslar ve dogal olarak olur.son olarak ta iki asık saklandıkları kopru altında can verirler..

--- spoiler ---
  • godzilla'nın yapımcılarına yönetmenine ve senaristine canavar filmi öyle değil böyle çekilir diyen film
  • klasik yaratık filmlerine göre güzel film.

--- spoiler ---

helikopter düştükten biraz sonraki bir karede king kong un negatif fotoğrafı* gözüküyor . büyük yaratığı kanatsız yarasaya benzettim . ayrıca bu yaratık bana hem godzillayı hem de the mistteki büyük yaratığı hatırlattı. dikkat ederseniz mistteki büyük yaratık ta bu filmdeki büyük yaratık ta ufak yancı yaratıklarla dolaşıyordu.

edit : gerçi yalan söylemeyeyim asılında bütün bu yaratıklar bana yanlarında kendi doğal ortamlarını taşıyıp nereye erişebilirlerse orayı mesken tutan zergi , tyranidi ve bilimum benzeri yaratık ırkını hatırlatıyor ilk bakışta . filmdeki de ne pis bir yaratıkmış birader milyar dolarlık taktik bombardıman uçağından şehri dümdüz edecek bomba yiyor tınmıyor.

--- spoiler ---
  • oncelikle filmi izlerken mide bulantisi,goz yasarmasi veya bas donmesi gibi fiziksel belirtiler yasamadim..bu iyiye isaret ;demek ki saglam bir bunyeye sahipmisim!ikinci sirada amator kamera cekim teknigi filmi daha heyecanli kilmis,benim bu da hosuma gitti..az bucuk mantik hatalari goze carpsa da 90 dk lik bir surec olusturma adina olabilitesi yuksek senaryo taktikleri adina bunu da hor gormuyorum ammavelakin basrol cocugumuz rob abinin acilen bir oyuncu kocuna ihtiyaci oldugunu dusunmekteyim..kardesin koprude kim vurdu(bir kuyruk o da ya neyse) ya gitmis ve ölmus,psikota baglayip eski manitana kosmak istersin bari onu kurtarmam lazim diyerekten..ama bize o ruhu arkadas yasatamadi gitti..eblek eblek bakislar ,tripler sinir oldum..kamerada ne kadar yuzunu canavarimiz kadar cok nadir gorsek de hud bile daha iyi rol kesti eminim yani..!ablalara lafimiz yok! hos ben o topuklularla degil 90 dakika 10 dakika sonra error verip ayol yerse yesin bu canavar ayy yeter ayaciklarim su topladi diyip bir yere cokuverirdim..yani bu acidan ablayi takdir etmek lazim..marlene ablamizi da böcuk soktu kotu öldü ,üzüldüm ..dewam filminde de olsaydi yakisirdi o cool tavriyla diyorum..boyle iste..
  • felaket filmlerine yeni bi soluk getirmek icin holloywood meets dogma gibi bir tarz yapalim demisler, ama en nihayetinde bir hollywood filmi iste. iste derken kattiyyen kotu bir sey kast etmiyorum, hani yani amerika ve amerikalilarla ilgili pek cok yeni sey ogrenmemize vesile olan filmler demek istiyorum.

--- ben senin spoyler olabilme ihtimalini sevdim ---

--- hem de cok sevdim ---

- new york'lu kadinlar ayaklarinda bir karis topuklu ayakkabiyla saatlerce at gibi kosabilirler.

- eger yasadiginiz sehir bir canavarin saldirisi altindaysa normal zamanda yurunmesi saatler alacak mesafelere 10-15 dakikada ulasabilirsiniz.

- omzuna kiris girmis bir kiz, kiristen kurtarildiktan hemen sonra o omuzunu rahat rahat kullanabilir, saga sola savurur, kenarlara tutunur, sevdicegi kendisini kollarinda limon misali sikarken ah bile demez.

- new york metrosu baz istasyonlariyla doludur, cep telefonlari sakir sakir ceker, ananizla filan rahat rahat konusabilir, konferans filan yapabilirsiniz.

- canavarlar yalniz bomba sacip adam yemez, ebolaya filan da sebep olabilir, maskenizi cebinizde tasiyiniz.

- kamera her karardiginda film sona erdi sanma ey izleyici! bilmez misin ki basroldeki guzeller yakisiklilar son bir ay lav yu diyip yiyismeden o film sona ermez.

- son olarak illa ki new york'ta yasayacaksaniz ve ipi saglam kaziga baglamak niyetindeyseniz manhattan'da yasamayiniz. brooklyn'de ya da queens'te bir yer tutunuz kendinize. malum canavarlardi, dogal felaketlerdi bunlar hep manhattan'a gelirler empire states dolaylari, central park ve statue of liberty civarlarinda turist turist takilmayi pek severler. kopruyu gecip de biraz da buralari sikip atayim demezler, suc orani filan biraz daha yuksek diye tirsiyor olabilirler tabi.

--- askimiz buraya kadarmis ---

--- yuru git simdi ---
  • beğenin ya da beğenmeyin bence son yıllarda yapılmış en değişik filmlerden biri, war of the worlds ve blair witch'i de seven birisi olarak, konu hakkında en ufak şey dahi bilmeden izledim ve bayıldım pek tabi.
hesabın var mı? giriş yap