• biraz once bir odada insanlarla muhabbet ederken bi anda gulben ergenin katildigi 15-20 dk muhabbet edip sarki soyleyip ciktigi yeni sosyal mecra
  • popüler olmuştur. çoğu insan clickbait haberler gibi ilginç bir topic peşinde.
    şimdilik reklamcılar ve marketingciler olarak takılıyoruz ama ilerde çok çeşitli yeni bir mecraya dönecektir.
  • az önce bulunduğum odaya (bkz: gulben ergen)’in girdi taze app
  • bir saat once dahil oldugum platform. biraz kurcaladim. odadan odaya kostum. aklima ilk gelen sey yeni yeni palazlanan podcast olayinin tahtina oynar mi? ben de sanmam ama o tadi aldim.

cok kisa ne gordugumden de bahsedeyim. twitter ve instagram gibi takiplesme olayi var. sonra kullanicilar tarafindan acilan odalar var. odayi acan moderator oluyor ayni zamanda, istediklerine de moderatorluk verebiliyor. moderatorler disinda konusmacilar ve dinleyiciler var. dinleyiciler konusmaci yapilarak konuk edilebiliyorlar.

odalara baktigimda tamamen goygoy yapilan odalar da var profesyonel konularin konusuldugu ciddi odalar da var.

herkese hitap edecek belli ki.

davetiye editi: lutfen yesillendirmeyin. iki taneydi zaten, bitti.
  • şimdilik sadece ios için kullanılabilir olan sesli sohbet uygulaması.
    androide gelse dahi merak edip de üye olacağımı sanmıyorum.
    2021 model mırc gibi bir şey olsa gerek. bu kadar merak edilmesini de anlamsız buluyorum. eğer davetler açılır ve herkes kayıt olursa, ki olmasa dahi, ergen muhabbetlerinin üstüne çıkamaz sanırım. sonuç olarak klasik chat şeysi işte.

bu davet olayını da reklam olması , gizem ve merak yaratması için yaptıklarını düşünüyorum. mantıklı da tabi.
  • davetiyesi acaba bize de duser mi diye meraklandiran uygulama.
  • insanlar, konuşmalar gerçekten harika bir ortam, yavaş yavaş içeride de bir kültür oturmaya başladı. odalara katılımların ve rotasyonun hızlı olması nedeniyle bazı dinamikler oluşuyor muhtemelen yakında genel geçer tanımlar da gelecektir.

kısaca içeriden bahsedeyim:
    odada en az bir moderatör bulunuyor bu kişi odada kimlerin konusacağını belirleyen kişi, moderatör sesli olarak iletişime geçiyor, kullanıcılar 3 sınıfa ayrılmış, konuşanlar, konuşanların takip ettikleri ve diğerleri şeklinde. genellikle odalarda katılımı ve sürekliliği artırmak için insanlar konuşmaya davet ediliyor. uygulama penceresinin alt tarafındaki el simgesine tıklayarak konuşmak istediğinizi moderatöre söyleyebiliyorsunuz. dediğim gibi odalarda rotasyon oldukça seri bu yüzden moderatörler genellikle 10 dakikada bir kanaldakilere neler konuştuğuna dair kısa bir özet geçiyorlar. buna bu zamana kadar resetlemek dendiğini duydum belki ileride başka bir tanım gelir.

takip ettiğiniz bir kişi yayın yapmaya başladığında size bir bildirim geliyor. ayrıca siz bir oda kurduğunuzda dışarıdan birisini davet edebiliyorsunuz burada sistem güzel düşünülmüş. çağırmak istediğiniz kişiye ping atıyorsunuz ilgili kişi gelmek istiyorsa kanala dahil oluyor.

kısaca uygulamadaki amaç kaliteli bir muhabbet ve diğer insanlar tarafından dinlenebilir bir yayın sunmak. tabi konuşmak isteyen insanları da davet ettiğiniz için bu baltalanabiliyor, yeni bir ortam ve tanımadığınız insanlar olduğu için söz kesmek oldukça zor ve insanlar kendinlerini kaptırabiliyorlar. bence ufak bir geri sayım sayacı harika olurdu.

içerisi genellikle co-founderlar, yatırımcılar ve yazılımcılarla dolu bunları bio'larda sık sık göreceksiniz. hatta bugün işin makarasına vuran birinin biosunda herhangi bi yerin co-founder'ı değilim yazdığını gördüm *

ps: elimdeki son daveti 250'den salarım :)
  • anlatılanlara göre ortam çok nezih. umarım bozulmaz, varsa ben de bir davetiye rica edebilir miyim dediğim podcastimsi uygulama.
  • şuana kadar müthiş devam eden, podcast'ı canlı yayına taşıyıp insanların etkileşimde olmasını sağlayan über uygulama.
  • paul davison ve rohan seth'in kurduğu alpha exploration'ın ürünü, ses temelli yeni nesil bir sosyal ağ.

konuşma başlatmak için 3 seçeneğiniz var: open room, social room ve closed room. open room dışarıdan herkesin katılımına açık, social room sadece takipleştiğiniz kişilerle iletişim kurabileceğiniz, closed room ise dışarıdan başka kimsenin katılamadığı oda anlamına geliyor. çok kez yazıldığı üzere odalarda konuşulan hiçbir şeyin kaydı şimdilik podcast'teki mantık gibi tutulmuyor, tüm konuşulan şeyler oda kapandığı andan itibaren kayboluyor.

crunchbase isimli web sitesine göre uygulamanın andreessen horowitz ve kortschak ınvestments'tan 2020 yılının mayıs ayında 10 milyon dolar yatırım aldığı söyleniyor. cnbc'nin 2020 mayısında paylaştığı habere göre ise 100 milyon dolarlık bir değere ulaşmış.

uygulamadan para kazanmak olayına gelirsek, şimdilik spotify gibi platformlarda verilen reklamlar yerine içerik oluşturucularına kendi abonelik içeriği hizmetlerini kurmalarına izin veren, patreon ve kreosus gibi internet tabanlı platformlar sayesinde para kazanılabileceği fikri daha akla yatkın görünüyor.

(bkz: fomo)
hesabın var mı? giriş yap