şükela:  tümü | bugün
 • 1930'da plüton'u keşfeden amerikalı astronom.
 • pluton'u keşfettikten sonra, "ulan bir tane daha bulursam ihya olurum" düşüncesiyle yaklaşık 10 yıl süreyle gezegen aramaya devam eden a.b.d'li astronom. gökyüzünün %70'lik haritasını çıkarmasına ve bu haritadaki 17. kadire kadar olan bütün cisimleri izlemesine rağmen bir sonuç alamamıştır..
 • kendisi, pluto'yu kesfedecegi lowell gozlemevine sagi solu temizleyecek ucuz isci gucu olarak girmistir. astronomi alaninda bir diploma bir seyler almasi pluto'yu kesfettikten sonraki yasantisina denk gelir. bu zat elindeki imkanlarla tahta kasali teleskoplar yaparak baslamistir astronomik gozlemler yapmaya. insanin icinde bulundugu imkanlari kanirtmasi gerekecegi durumlarda hevesini yitirmemesi gerektigine yonelik en onemli orneklerden biridir. dogdugu kasabadaki kilisenin mozaikleri tombaugh'un hayatini yansitan ve gelecek nesillere ilham kaynagi olacak motifler barindirir. (kiliseden beklenmeyecek hareket) neil degrasse tyson, nova science kapsaminda cektigi belgesellerden birinde bu kasabaya gitmis, tombaugh'un ailesiyle tanismis, sohbetler etmistir. yukarida bahsi gecen el yapimi teleskoplar bu belgeselde gorulebilir. belgeselin ismi "the pluto flies", bu da linki.
 • külleri şu an new horizons adlı uyduda olan plüton'u keşfeden amerikalı astronom. belki kendisi pluton'un bir gezegen olmadığını öğrenseydi içinde bir burukluk oluşabilirdi ama nasa onun küllerini plüton'a yollayarak en güzel hürmeti göstermiş bulunuyor herhalde, aynı zamanda uzayda seyahat eden en uzun kişi unvanına sahip olacak rahmetli.
 • (bkz: new horizons) (bkz: #8756916)
 • külleri plüton'a çok çok çok (bize göre çok) yaklaşmış olan astronom. biz bu anlamsız ülkede anlamsız tartışmaların içinde yaşarken, el-alem plüton'a da gitti.

  kendisi ayrıca lisede kendi teleskobumu yapmaya çalışmamdaki ilham kaynağıdır. parçalar tamamlanamadığından kalmıştı ama olsun, önemli olan girişimci ruh. *
 • olur da bir gün küllerini çok çok çok uzaktaki bir yıldız sistemine götürebilirse, kim bilir belki oradaki bilirkişi uzman süper teknolojik uzaylılar adamı küllerinden diriltebilir.
 • (bkz: clyde william tombaugh)

  18 şubat 1930'da, o tarihlerde "planet x" olarak var olabileceği düşünülen plüton'u keşfetmiştir. 17 ocak 1997'de, 91 yaşında vefat eden astronomun külleri, 2006'da plüton görevine çıkan new horizons uzay aracı üzerinde bir alüminyum kapsüle konulmuştur.

  uzay aracına iliştirilen kapsülün bir görseli; new horizons - clyde

  kapsül üzerinde; “bunlar, amerikalı clyde w. tombaugh’un kalıntılarıdır. plüton’un ve güneş sistemi’nde “üçüncü bölge” olarak bilinen bölümün kaşifi. adelle ve muron oğlu. patricia’nın kocası. annette ve alden’ın babası. astronom, öğretmen, laf cambazı ve arkadaş. clyde w. tombaugh. 1906 - 1997.” yazmaktadır.

  plüton görevini sona erdiren new horizons, clyde'ın külleri ile birlikte yıldızlarası uzaya doğru sonsuzluğa ilerlemektedir..

  kaynak : dünya'ya en uzak mezar
 • 1930’larda plüton’u keşfeden gökbilimci. vasiyeti üzerine külleri, 2006 yılında plüton’a giden uzay aracı ile oraya gönderilmiş.

hesabın var mı? giriş yap