şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://www.cmake.org/

  adresinden görebileceğiniz birden çok platformda çalışan, açık kaynak kodlu build sistemi.
 • minimalligi, sadeligi guzel. ide ortamlarindan kactim, vim + cmake kafi. hatta bi de uzerine ccmake. serin serin, havuz gibi oldu ortam. sozluge de 'konulu videolari' eklemeyeydiler iyiydi, hepten text-based takilacaktim.
 • bir de cpack'i varmış, gnu/linux için doğrudan deb ve rpm gibi paketler oluşturulmasını sağlıyor. geliştiriciler onlarca paket biçimiyle uğraşmak yerine cpack'ten yararlanabilir. birileri de üşenmeyip pisi desteği yazsa tam olacak.

  http://www.cmake.org/wiki/cmake#cpack
 • eğer ki makefilelar ile bunalıma girmişseniz, sizi rahatlatacak olan şeydir.

  msys2 versiyonunun findwxwidgets modülü sıkıntılıydı, ancak githubdaki findwxwidgets modülünün son versiyonu ile değiştirirseniz sıkıntı kalmıyor.
 • linux'ta kendisinden sonra gelen make komutunun windows'taki eşleneği, kendisinin --build parametreli hali olabilir:

  cmake --build . --target install --config release

  http://stackoverflow.com/…cmake-and-make-in-windows
 • pesin not: savunacak arkadaslar lütfen alinmasin, seciminize ve argümanlariniza saygi duyuyorum. asagidakiler tamamen kisisel olup, insanlari yönlendirmek amaciyla yazilmamis seylerdir.

  build toolumu da programlamak istemiyorum ulan dedirten. bi bu bi latex sinirlerimi bozuyor. programlamanin amac degil arac oldugunu unutturan kücük boktan detaylardan.

  isbu entry windowsta cmake ile ugrasirken yazilmistir. allah belani versin cmake.
 • command prompta çalışırken cmd dosyasını çağırdığımda pathleri doğru göstermeme rağmen "'cmake' is not recognized.." hatası almamla kafayı yedirmektedir. cmd dosyasının içerisinde cmake_config ninja ile bağlantılı. command prompta çağırdığım cmd dosyası çalışırken compile yapmak için ninja generator kullanıyor. adam öyle bir şekilde bağlamış ki hepsini birbirine içinden çıkamadım be sözlük. bilenler yeşillendirirse sevinirim.

  edit: tamam tamam buldum. kamil kamil hareketler yapmışım. cmake'i advanced system settings'de environment variable olarak eklememişim. tüh belamı vere. belki faydası dokunur.

  zamanınçookötesindengelenedit: cmake error: cmake was unable to find a build program corresponding to "ninja". cmake_make_program is not set. you probably need to select a different build tool. :(((

  edit :son hata commond promptta "conda install ninja" dedikten ve ninjayı yükledikten sonra sorun kalmıyor.