şükela:  tümü | bugün
  • evrim ağacı kurucusu ve idari sorumlusu, güzel insan. [facebook'taki şu paylaşımından ötrü güzel insan olduğunu düşünüyorum ama gerçek adı (bkz: çağrı mert bakırcı) imiş ve adına açılan başlıkta hakkında hoş olmayan ithamlar var. iyi biri mi, kötü biri mi bilmiyorum. tek bildiğim onun yanında çok cahil kaldığım ve bu nedenle kendisine saygı duyduğum. kendi adına bi sitesi de mevcutmuş http://www.cagrimertbakirci.com/]

http://www.evrimagaci.org/sayfa/cmb

--- spoiler ---

sitemizin ve evrim ağacı’nın kurucusu, idari sorumlusu ve baş yazarı olan çmb, orta doğu teknik üniversitesi makina mühendisliği bölümü mezunudur. şu anda texas tech üniversitesi'nde (lubbock, texas, abd) evrimsel algoritmalar, evrimsel robotik ve yapay zeka alanında doktora öğrencisi ve öğretim görevlisi (instructor of record) olarak görev yapıyor. tezi ve araştırma konusu, akademik yaşantısının çok büyük bir kısmında olduğu gibi hem mühendisliği, hem biyolojiyi içeriyor. araştırma sonuçlarının mühendislikte olduğu kadar (hatta belki mühendislikte olduğundan daha fazla) evrimsel biyoloji araştırmalarında da etkili olması umuluyor. temelde yaptığı araştırma, robot popülasyonlarının evrimi ve robot popülasyonları üzerinden giderek evrimsel biyolojinin matematiksel ve teorik altyapısının geliştirilmesi, modellenmesi, incelenmesini içeriyor. bunu yaparken yapay nöral ağlar ve yapay zeka algoritmaları üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

sitemizde gördüğünüz yazıların tamamına yakını, özellikle makaleler kısmındaki yazıların %95'inden fazlası ve yorumların altına yaptığımız açıklamaların neredeyse tamamı, an itibariyle bir doktora öğrencisi ve öğretim görevlisi olan çmb tarafından yazılmaktadır. ayrıca evrim ağacı'nın ilk basılı eseri olan "evrim kuramı ve mekanizmaları: evrimin temelleri ve işleyişi üzerine..." başlıklı kitabın yazarıdır. facebook sayfası ve internet sitesinde yayınlanacak olan her bilgi, çmb'nin kontrolünden ve denetiminden geçmektedir. sitede yayınlanan her yazıdan öncelikle o yazının yazarı, sonrasında idari sorumlu ve yayın yönetmeni olan çmb sorumludur.

çmb, odtü'deki lisans eğitimi süresince makina mühendisliği'nde robotik, biyomimikri, kendi kendine organizasyon, biyomekanik üzerine odaklanmıştır, birkaç mühendislik laboratuvarında kısa süreli ve geçici olarak görev almıştır; bu sürelerde akademik okumalar yapmıştır. aynı üniversitenin biyoloji bölümü’nde gayrıresmi bir yan dal / çift anadal programı yürütmüş; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde birçok ders almıştır. 2000 senesinden bu yana günlük hayatının önemli bir bölümünü kapsayacak şekilde, evrimsel biyoloji üzerine literatür araştırmaları yapmaktadır. bu uzun ve geniş deneyimi sayesinde, bilimsel kaynaklara erişme, değerlendirme ve deneyimsel ve mantıksal süzgeci dahilinde harmanlama konusunda oldukça başarılıdır. bu sebeple evrim ağacı oluşumu dahilinde okurlardan gelen soruları tüm ayrıntısıyla dinleyip, üzerinde önce kendi bilgileriyle düşünüp, sonrasında akademik literatürü tarayarak en objektif, en bilimsel ve gerçeğe en yakın cevabı üretmeyi hedefleyen birisidir.

çmb, modern bilimin tek bir uzmanlık alanı üzerinden gidilerek üretilemeyeceğine inanan birisidir. bu yüzden interdisipliner ve multidisipliner çalışmalara ağırlık vermektedir. anadalı makina mühendisliği olmasına rağmen, tutkusunun biyoloji olması bundandır. odtü öğrencisi olduğu 2007-2013 yılları arasında, evrimsel biyoloji ile sadece popüler olarak değil, akademik olarak da ilgilenmeye başlamıştır. bir dönem popülasyon genetiği laboratuvarında doç. dr. meral kence ve prof. dr. aykut kence ile apis mellifera türü arılar üzerinde evrimsel ve morfolojik analiz çalışmaları yapmıştır. sonrasında ise, odtü nörofizyoloji laboratuvarı’nda hayvan davranışları bilimi (etoloji) konusunda araştırmalar yürütmüştür. bu laboratuvardaki ana çalışma alanı görme becerisi ve çözünürlüğünün uyum başarısına etkisidir. ayrıca ileri düzey çalışma olarak da prenatal dönemde alkol tüketen annelerin yavrularının doğum sonrasında görme becerileri ve çözünürlükleri üzerindeki etkisi hakkında ön araştırmalar yürütmüştür. lisans eğitimi sırasında carnegie mellon university'de (cmu) prof. dr. metin sıttı ve denmark technical university'de (dtu) doç. dr. torben lenau gözetiminde yaz dönemi stajları yaptı. cmu'da yaptığı staj, dünya'da ilk defa gerridea ailesinden bir su böceğinin biyorobotik bir modelinin geliştirilmesi üzerineydi. dtu'daki stajındaysa kendi kendine organizasyon üzerine araştırmalar yürüttü ve geliştirdiği projeler ile yürüttüğü çalışmalarının sonuçları, dr. lenau'nun birçok diğer akademisyenle birlikte kaleme aldığı bir ders kitabına (engineered biomimicry, elsevier (2013), chapter 13: biomimetic self-organization and self-healing, pp: 337-362) bölüm olarak eklendi.

eğitimi süresince biyoloji'den aldığı dersler, lisans, yüksek lisans ve doktora derslerini kapsamaktadır. özellikle etoloji ve nörobilimler derslerini almıştır. yaptığı çalışmaların standartların üzerinde olması sebebiyle avrupa birliği erasmus mundus evrimsel biyoloji yüksek lisans programına kabul almıştır. ancak bu programı tercih etmemiş ve biyomühendislik ile evrimsel robotik alanlarında uzmanlaşmak amacıyla amerika birleşik devletleri'ne başvurmuş ve biyolojiden esinlenen mühendislik dalında tam burslu doktora programına kabul almıştır. sahip olduğu mühendislik bilgileri sayesinde biyoloji'ye daha farklı bir açıdan bakabilen, olayların fiziksel boyutlarını da inceleyebilen ve değerlendirebilen bir ekip arkadaşımız olması, ona ve evrim ağacı'na avantajlar sağlamaktadır.

son olarak kendisi, 2004 yılından beri amatör olarak yazarlıkla ilgileniyor, bu sebeple yazı yazmaya üşenmiyor ve çok uzun araştırma notları ile makaleleri çıkarabiliyor. 1 ocak 2014 tarihinde evrensel basım yayın aracılığıyla, kendisinin ilk popüler bilim kitabı olan "evrim kuramı ve mekanizmaları: evrimin temelleri ve nasıl işlediği üzerine" başlıklı kitabını yayımladı. kitap, d&r ve pandora gibi kitabevlerinin bilim kategorisinde en çok satanlar listesine girdi ve haftalarca listede 1 numara kaldı. kitap, 2 nisan 2015 itibariyle 3. baskısını yaptı. çmb, 2015 yılı itibariyle birkaç yeni kitap projesi daha üzerinde çalışıyor. bu kitapların da gelecek yıllarda yayımlanması bekleniyor.

çmb, evrim ağacı'nı 5 kasım 2010 tarihinde kurarak ömrü boyu sürdüreceği bu projesini hayata geçirdi. evrim ağacı'ndan önce 2008 senesinde odtü makina ve inovasyon topluluğu'nu kurmuş ve 2 sene yönetim kurulu başkanlığı'nı, 1 sene kadarsa denetleme kurulu üyeliği'ni yürütmüştü.

esra öz'ün kendisiyle yaptığı detaylı bir röportaj buradan okunabilir. bilim kazanı ile yapılan bir radyo programı kaydı ise buradan dinlenebilir.

ilgi alanları: evrimsel biyoloji, evrimsel robotik, yapay zeka, nörobiyoloji, etoloji, yapay nöral ağlar
    --- spoiler ---
  • bu yazısıyla ağır şekilde sıçmış ve sıvamış kişidir.

ki " sıçmış ve sıvamış " tabiri kendi metninden alıntıdır. celal şengör hakkında kullandığı tabirdir.

bir de şu var ki tadından yenmiyor:

" bir süredir gözlemliyorum, celal’in ideolojik taraflarını seven insanlar genelde bizim “klasik chp’li” veya “atatürkçü” kitle. sağcılardan hiç celal şengör güzellemesi duymadım, siz duydunuz mu? ülkede elitist ve militarist insan mı var zaten? dolayısıyla celal şengör’ün ideolojik kimliği, kendine özgü, abuk subuk bir görüştür. "

anlayamadım şimdi ben, klasik yani ilk dönem temalı chp' li olmak mı suç atatürkçü olmak mı?

ortadoğu kıyısında bulunan ve her manada çalkantı yaşayan bir ülkede " militarist insan mı var? " cümlesi ne manaya geliyor?

şayet şengör bir darbe sonrası projeyse, ne nane yemeye bu insan bilim insanı olarak niteliyor ve bir de konuk edilip prim topluyor?

benim hayranlıkla okuduğum evrim ağacı bu adamın eseri mi?

velhasıl kelam, ilgili yazısından anlaşıldığı kadarıyla; kendisi riyakar, küstah, ağzı bozuk, pek çok konuda cahil ve haddini bilmez biridir.