şükela:  tümü | bugün
 • ks. cyan magenta yellow black.. rgb gibi bir renk kodlama teknigi.. masaustu yayincilikta daha cok kullanilir..
 • masaustu yayincilikta kullanilir. baski sisteminde trigromi diye adlandilir. trigromi 3 leme demektir aslinda bu renk sisteminin ozude cmy dir. cmy den siyahta elde edilebilmesine ragmen kontrol rengi olan siyah sisteme sonradan eklenmi$tir. 16,7 milyon renk cikar bu sistemden. monitorler icinde c iceren renkleri baskida oldugu gibi gosteremezler cunku monitorler rgb sistemiyle cali$ir. hasta eder insani bu olay. sonucta prova baskiylan i$inizi halledersiniz. zor i$tir insanin omrunu curutur.
 • ceza mahkemeleri yasa kanunu. eski versiyonu cmuk idi.
 • (bkz: rgb), (bkz: lab), (bkz: grayscale), (bkz: hsb)
 • "cameyika" diye okunmalidir.
 • sonundaki k harfi "key color" yerine kullanılır. %100c %100m %100y = siyah olduğu için, "kontrol rengi" olarak adlandırılır.
 • mantiken sondaki k'ye (siyah) gerek yoktur. diger uc rengin (cmy) %100 karisiminin siyah vermesi gerekir. ancak boya kalitelerinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle bu uc renk %100 karissa bile siyah yerine kirli kahverengi bir renk verir. bu sebeple siyah elde edebilmek icin bu uc renge siyahin da mutlaka eklenmesi gerekir.
 • dort renk ofset baski tekniginde kulanilan dort ana renktir. ayrica tek renk (tire) baskılarda -mesela gazete ilanlarinda siyahin- tek bir rengin kullanılması, cesitli materyallerde de iki yada uc renkin kullanilmasiyla renk ayrimi ve baski maliyetinden de tasarruf saglanir. belli bir kurumsal rengi vermek için pantone tabir edilen ozel bir renk kullanilir ki buna ekstra denir. dort rengin ustune bi de ekstra renk kullanirsaniz (4+1 diye tabir eedilir) maliyetler katmerli olarak artar.
 • mantıken siyaha gerek duyan renk skalası. sebebi ise; diyelim dişi yazı kullanacaksınız. siyah üzerine beyaz 6 pt times new roman. 3 rengin siyahı oluştururken biribirlerinden milimetrenin onda biri kadar kayması bile yazıyı okunmaz hale getirecektir -ki kayacaktır. yazınızı siyah (k) üzerine yazarsınız, oldu bitti. aynı şekilde, c, m, veya y için de aynı şey geçerlidir. arka planda c, m veya y'denfarklı renk kullanılacaksa, en azından 2 renk kombinasyonları denenmesinde -riski azaltmak açısından- fayda vardır.
  tüm bunların dışında, en kaliteli boyalar bile kullanılsa, iki renk (cmy karışımı ve k) hep birbirinden farklı olacaktır. kağıt üzerinde atomu parçalamak bile çok kolaydır. teoriyi değil, pratiği konuşmakta fayda vardır.
hesabın var mı? giriş yap