şükela:  tümü | bugün
 • a haber'in izleyici kitlesi ve çapı belli. kanalın yaptığı sürreal haberlere akp kitlesi dahi ''sanki hükümet yanlılıklarını biraz abartıyorlar'' gibi yorumlar yapmaya başladı, hatta ''aklımızla alay ediyorlar'' gibi çatlak sesler havuz medyasının önde gelenlerince ufak ufak dillendiriliyor.

  ama 7 haziran öncesinde gezi direnişini ve akp aleyhine esen rüzgarı arkasına alarak levent gültekin, sırrı sürreya önder, garo paylan, selahattin demirtaş gibi en sert muhalifleri demirbaş konuk ederek nispeten objektif yayın politikası izleyen cnn türk, 1 kasım seçimlerinden sonra çark etti ve akp'nin muhalif taklidi yaparak muhaliflerin sinsi bir şekilde beynini yıkayan bir kanal haline geldi.

  dikkatle takip eden ve biraz kafası çalışan izleyiciler göreceklerdir ki, cnn türk genelde dört konuk çıkarır. bu dört konuktan ikisi akp yandaşı, diğer ikisi ise muhalif gazeteci/siyasetçidir.

  akp yandaşı olan iki konukta sıkıntı yoktur. muhalif olarak konuk edilen gazeteciler veya siyasetçilerde ise iki özellik aranır.

  birincisi topu ortada çeviren, çok şey anlatıp aslında hiçbir şey anlatamayan muhalifler.
  ikincisi ise sloganik konuşan, akp kitlesinin baş örtüsü, imam hatip ve laiklik zaaflarını deşerek ''işte chp zihniyeti, bunlar iktidara gelse bizi çiğ çiğ yerler'' demelerini sağlayacak muhalifler.

  ve tartışma programlarındaki bu versusların halk nezdindeki karşılığı, akp'li vatandaşların partilerinin yalan politikalarına ikna edilmeleri ve muhalif vatandaşların da ''acaba akp haklı olabilir mi'' iç düşünceleri şeklinde oluyor.

  tekrar dikkat çekmek istiyorum, cnn türk ana akım medyada muhalif olarak anılan bir kanal.

  bunun böyle olmadığını belki sen, ben biliyoruz ama ülkenin en az yüzde 80'i bilmiyor.

  dolayısıyla da, ''vay be, bizimkiler muhalif kanalda ne döktürüyor maşallah'' diye düşünen akp'liler ve ''bizimkiler daha partilerini savunamıyorlar, demek ki akp'nin de haklı olduğu noktalar varmış'' diye düşünen muhalifler, dönüştürülmek istenen topluma yavaş yavaş dönüşerek reaksiyon gösteriyorlar.

  mesela bugünkü programda yeni şafak yazarı kemal öztürk, anal genel müdürü ibrahim uslu, ufuk uras ve avukat hüseyin ersöz; kılıçdaroğlu'nu kontrollü darbe açıklamasını tartışıyorlar.

  kemal öztürk'le ibrahim uslu, kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarını akıl dışı olarak izah edip bu söylemin 15 temmuz şehitlerine ve yaralılarına hakaret olduklarını savunurken çakma sosyalist ufuk uras da kılıçdaroğlu'nun çok yanlış bir çıkış yaptığını, darbeye kontrollü denilemeyeceğini belirtiyor. hemen arkasından hüseyin ersöz devreye giriyor ve kontrollü darbe ifadesinin kabul edilemeyeceğini, bu söylemin chp'ye zarar vereceğini vurguluyor.

  peki olması gereken nedir? bir konu tartışılıyorsa sen zıt düşünen tarafları tartışmaya çağırırsın, herkes kendi argümanlarını ortaya koyar ve programın sonunda izleyiciler kendileri çıkarımlarda bulunurlar.

  bütün bunlar ele alındığında cnn türk, a haber'den daha tehlikelidir.

  bu da bir yorum değil, realitedir.
 • bir sosyal demokratın beklentisi her şeyin eşit koşullarda tartışılması/paylaşılmasıdır. haklısın dostum, insan bu kadar fazla sayıda aşağılık göt yalağı görünce, kendine birazcık yakın olanın "eşit davranmasını" kaldıramıyor. siktiret böyle daha iyi. inan bana ya. aç bak halk tv izle mesela, için şişer. ahmet hakan'ı boşver ama.
 • doğru tespittir. ancak bu bugünün meselesi değil tabii. laik türkiye cumhuriyeti'ne operasyon amaçlı kurulmuş bir kanaldan bahsediyoruz. kabak tadı veren tartışma programlarıyla, aklı başında isimleri yandaşların karşısında değersizleştirmesiyle, her daim ulusal çıkarlarımızın karşısında yer alan taraflı yayınlarıyla ve omurgasızlığıyla ün salmış bir kanal bu.

  zaman zaman güzel yayınları yok mu? var. bu kanalı hala ne konuşuyorlar yine diyerek bıkkınlıkla da olsa bazen izlemiyor muyuz? izliyoruz. ancak bunları bilerek izliyoruz. yoksa en tehlikelisi cnn türk'ü muhalif bir ses sanmak.
 • ibrahim uslu'yu bir garip oluşuma ekleyen entry sahibinin konu başlığı. "anal genel müdürü" nasıl bir iş pozisyonudur öyle?

  not: yazar düzeltene kadar bu entry kalacaktır.

  not2: başlık yazarı mevzu bahis yazının böyle kalması taraftarı. canı sağolsun...*
 • ''17-25 aralık sürecinde chp, cemaatin montaj tapelerini dev ekranlardan yayınladı, samanyolu'nu parti kanalı olarak kullandı.''

  derya yanık
  türkiye'nin gündemi/cnn türk
  20 haziran 2017

  ve orada oturan tek bir kişi ''erdoğan kendisi çıktı kriptolu telefonlarımızı dinlediler, egemen bağış çıktı özür diledi'' demedi, diyemedi.

  bir toplum işte böyle hukuksuzluklara, yolsuzluklara ve hırsızlıklara yavaş yavaş alıştırılarak yozlaştırılıyor.
 • akla "batıl zaten batıldır, felaket batılın hak suretinde görünmesidir" sözünü getiren iddia.

  2001 krizi ve ertesindeki 2002 seçimleri sonrası radikal gazetesini, 2004 ab adaylık süreci sonrasında ise mainstream haber medyasını takip etmeyi bıraktım. bu ülkede devletle akçeli işleri olan işadamlarının elindeki medya, çok büyük bir demokrasi, insan hakları ve özgürlük sorunudur.