şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu sene 10-19 ekim tarihleri arasında cnr-expo salon 3 te düzenlenecek olan
  kitap fuarı. fuarın teması "akdenizlilik bir ya$am tarzıdır" olacak.
 • atatürk havalimanının hemen yanında, metro ile ulaşım rahatlığına sahip bir yerde... bir insan başka ne ister ki? :/
 • bu yıl 1-9 mart arası açık olacak kitap fuarı. konum ve ulaşım açısından tüyap'tan kat kat daha iyi oluşu kendisini cazip kılıyor. bakalım bu hafta gidip görülecek nasipse.
 • cnr kitap fuarına dün gittim, alper canıgüz'den imzamı aldım. kalabalığa rağmen rahat rahat imza alabilmek güzel...

  haftaya murat menteş de geliyormuş; yine oradayım. bu fuarın henüz ilk senesi olmasına rağmen bence başarılı bir fuar olmuş. her türden, her kesimden yayınevleri mevcut; sağcısı solcusu diye ayırmamışlar.
 • her tüyap mevsiminde mesafeden şikâyet eden ve fuarı bu kadar uzakta düzenleyenlere veryansın eden okuyucular için düşünülmüş güzel bir alternatif. metro ile kısa sürede ve kolayca ulaşıyorsunuz. ki milyonlarca okuyucuyu barındıran istanbul gibi bir şehirde senede sadece iki kitap fuarının açılması ciddî bir eksiklikti, dolayısıyla bu üçüncü vahayı düşünen ve hayata geçirenleri takdir etmek, devamının sağlanması için kıymetini bilmek gerek.

  üstelik katılımcıları hiç de öyle tek çizgide olan yayımcılar değil: ötüken, iz, timaş, martı, dergâh, everest, epsilon, profil, iş bankası, yakın plan, ntv, yapı kredi, tübitak, april, pegasus ve daha birçok yayınevi gâyet uygun indirimlerle fuara katılmışlar. sahhaflar da unutulmamış, bir köşede olsa da onlar da ağırlanıyor. kitaplarını sanal âlemden bir tıkla almak yerine birebir seçmek ve takip ettiği yayınevlerinin görevlileriyle de iletişim kurmak isteyen okuyuculara ise yola düşmek, bu alternatiften istifade etmeyi bilmek kalıyor.
 • sağcı solcu meselesinden çok
  1. fuara ilk katılacak olan yayınevlerine indirim yapılacak dendikten sonra ilk katılan listesinin önceden belirlenip doldurulduğu iddiası.
  2. iki tane küçük salon ayrılıp birinin tamamen ders kitapları olması yetmiyormuş gibi ikincisinin bir kısmınında yine ders kitaplarına ayrılması sonucunda yer bulunamaması.
  3. iyi iş yapan yerler olarak tabir edilen yerlerin daha önceden bazı yayınevlerine verilmesi sonucu kıyıda köşede kalmış yerleri istemeyen yayınevlerinin katılmak istememesi.
  olayları sonucunda sönük geçen fuardır. bu ilkidir acemiliklerine denk gelmiştir deyip istanbulun göbeğindeki bir fuarın daha iyi yapılması arzumu karşılamaları umuduyla başarılar diliyorum.
 • tanıtımı mı eksik bilemedim ama olmayan birşeyler var.
  mesela alper canıgüz'ün katılacağını çok geç duydum, gidemedim. murat menteş'in katılacağını yukarıda okudum ama etkinlik listesinde adları yok.

  yayınevleri mi önemsemiyor bunu, ondan mı bilmiyorum.

  http://cnrkitapfuari.com/…tay.aspx?haber_detay=1204

  edit: ot yazarları da katılsın isteği #40856689.

  edit. aradım iletişim ve april yayınevlerini, ikincisi katılmış.
  murat menteş pazar saat 13.00 de ordaymış.
  ayrıca listede adları varmış.
 • 2014 yılının mart ayının ilk haftası düzenlenen fuar. [madem sen gelemiyorsun...] bir tanıdığımın bana hediye kitaplar aldığı fuar. bir de maile resimler koymuş. böyle insanlar, böyle güzel insanlar, böyle hissiyatlı insanlar. uzaklardan reklamlar, hoş sedalar, fuarlar, kahvebazlar...
 • "büyük" yayınevleri gereken özeni gösterir, cnr da tüyap'ın servislerini ve etkinlik düzenini örnek alırsa iyi bir alternatif olabilecek fuar. kafadan yol avantajı var zaten. gerçi biz kitapseverler olarak dağları aşmaya alışkınız ama böyle bir seçeneğin de olması gayet güzel.

  öncelikle biraz acemilik seziliyor tabii ama düzenleme olarak fena değil. koridorların geniş tutulması iyi olmuş. girişin ücretsiz olması ayağımızı alıştırır, daha sonra makul bir fiyat belirlenebilir. ana tema "sosyal medya ve çocuk" olduğu için yine çocuk yayınları salon geneline dağılmış vaziyette. tema hatırına neyse diyorum ve bundan itibaren düzenlenecek tüm kitap fuarlarına rica ediyorum, farklı temalara yönelin artık. önceki sene de çocuklarla ilgiliydi aradan biraz zaman geçsin bari. bunun dışında eğitim yayınlarını uçta bir araya toplayarak güzel bir iş yapmışlar. ilerideki fuarlar için tavsiyem, eğer inşallah tema farklı olursa tüm çocuk yayınlarının aynı şekilde eğitim yayınlarıyla birlikte ayrı bir alana toplanması. sahafları da araya sınır olarak alabiliriz, kıps.

  şimdi gelelim yayınevlerine. burada cnr'dan bağımsız olarak af buyurun seri gömeceğim. (bkz: #38062961), (bkz: #30997809), bakınız bu sorunlar azalacağına bölünerek çoğalıyor. şu konuda anlaşalım artık geldiğiniz yer bir fuar. neymiş? fuar. yani? yayıncı ve okuyucunun aracısız buluştuğu yer. dolayısıyla internet fiyatlarınızın altına inemeyecekseniz gerçekten gelmeyin. karşılıklı olarak birbirimizi yormayalım. hayır indirimi geçtim kitabevi fiyatı çekenler var. (kitabevlerinin yayıncıdan aldıkları kitaba masraflarını ve haklı olarak kendi kâr paylarını ekledikleri fiyat) bunun üzerine sözde fuar indirimi uygulanınca da orijinal kitap fiyatına geliniyor. (arka kapağa basılı olarak yazan öz hakiki satış fiyatı) peki o zaman ne anlamı kaldı bizim güya "aracısız" buluşmamızın? ya da iki tıkla çok daha indirimli alabilecekken hem pahalı alıp hem de hamal gibi yüklenmenin ne anlamı var?

  gerek yayıncı gerek okuyucu kimse gelip de üçün beşin hesabını mı yapıyorsun ya da ucuz kitap toplamak için mi geliyorsun diye başlamasın. birincisi, farkında olmadan gidenler üçten beşten fazla öpülüyor. ikincisi de evet hesaplı kitap almak için gidiyorum. zira ben göstermelik iki kitap alıp hemen borcu bitmemiş ve yeni modelini almaktan bitmeyecek olan akıllı telefonumla fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşarak yayınevleri retweetlesin, likelasın, rebloglasın (hatırlatın da sosyal medya dili ve edebiyatı diye bir başlık açalım) ya da bilmemnaaapsın diye gitmiyorum. kütüphane ahşap esnetme bahanesiyle kalaylasa da halen elimde listeyle bir yığın kitabı kucaklamaya gidiyorum. kitapsever için kitapları elleşe koklaşa almanın keyfi bir başka. internetten kuru kuru tad alamıyoruz, küstürmeyin işte arkadaş.

  her seferinde bu kadar şikayet edip niye halen gidiyorsun diyeceklere de iki çift lafım var. şurada tek başıma direniyorum yayınevlerine aşkolsun yani. siz de bilinçli ve hazırlıklı giderek gördüğünüz sorunları paylaşmaktan ve vurgulamaktan çekinmeyin. biz sustukça, sosyal medyada bol köpüklü conconlu paylaşımlar yaptıkça huylu huyundan vazgeçmez. hiç mi yaşar ustayı izlemediniz yav?