şükela:  tümü | bugün
 • ks. carbon nanotube (ing. karbon nanotup)
 • (bkz: cunt)
  (bkz: count)
 • aynı zamanda bir don markasıdır.
 • 1936 yılında toplanan zaragosa kongresinde bütünsel insana ulaşmayı hedefini ortaya koyan, kapitalist nalet "her insan doğuştan bıdı bıdı'dır" kafa ütülemelerini sürklase etmeyi kendine hedef biçmiş güzide anarşist konfederasyon ve sendikalist hareket.

  bu kongredeki ana kaygı ve hedef, zihinlerin geliştirilmesiydi. insanların tüm yaşamları boyunca bilim, sanat ve her türlü kültürel aktiviteye ve entelektüel bilgiye ulaşmaları sağlanacaktı. programın tek koşulu, bu faaliyetler için harcanan maddi kaynakların üretim ile dengeli olmasıydı.

  bu hedefin asıl önemli sonucu toplumun artık entelektüel ve kol işçisi olarak ikiye ayrılmasına son vermekti. tümü, eşanlı olarak hem biri hem de ötekisi olacaktı. doğal olarak, bu tip paralel faaliyetlerin gerçeğe dönüştürülmesi insan doğasındaki sağlıklı dengeyi ortaya çıkaracaktı. üretici, günlük çalışması bittiği andan itibaren kendi kişisel zamanının efendisi olacaktı. kişisel zamanın verimliliği, üreten insanın işini zorunda olduğu için değil istediği için yapması ve bireysel yaşamı tüketen tüketim toplumu dayatmasından uzak olarak çalışması sebebiyle kendiliğinden artacaktı. hoş, bu dediğimiz olay da sistem tarafından iç edildi, günümüzde büyük şirketlerin mühendislerinin evlerinden çalışmaya başlamaları gibi. efendisiz ve severek çalışma, insanın maddi gereksinmeleri tatmin edildikten sonra tinsel gelişme ihtiyacının baskın çıkacağı bir yola doğru ilerliyordu.

  kapitalizmin dar alanlarda kendini yeniden ürettiği günümüzde, ne de güzel bir hedef. aşkla, coşkuyla istenen cinsten.

  ve kalplerde yaşayan.
 • ulusal emek konfederasyonu (confederacion nacional del trabajo - cnt) anarkosendikalist ideolojik çizgide, özerk sendika konfederasyonu olarak ispanya krallığı’nda örgütlenmiş konfederal bir birliktir. anarşist toplumsal hareketler içinde önemli rol oynamış örgüt ayrıca ulusötesi yapıya sahip uluslararası emekçiler birliği (ait) üyesidir ve bu yüzden cnt-ait adı ile de tanınır.

  1910 yılında işçi dayanışması (solidaridad obrera) çevresinde örgütlenmiş gruplar tarafından barselona’da kurulan örgüt, birinci enternasyonal, ispanya seksiyonu olan ispanya bölgesi işçi federasyonu’nun kurulmasından beri şekillenen ispanyol anarşist hareketin ruhunu canlı tutmaya devam etti .

  önemli tarihsel ve kültürel mirasla birlikte cnt bugünde özyönetim, federalizm ve karşılıklı yardımlaşma ilkeleri ışığında ispanyol işçi hareketinde önemli rol oynuyor.
 • askerler, silahlı kuvvetler üyeleri ve polisler dışında herkes cnt’ye üye olabilir. üye olmak için herhangi bir ideolojiye bağlı olmak gerekmediği gibi, siyasi partide ve sendikada mücadeleyi birlikte yürütmekte mümkündür, fakat siyasi partilerde görevli kişiler aynı görevi sendikada sürdüremezler. bu kural herhangi bir siyasi yapının cnt’yi kendi görüşleri doğrultusunda yönlendirmesini önlemek için kabul edilmiştir.
 • cnt tüzüğünden birkaç madde;

  -işçiler arasında dayanışma ruhunun gelişmesi için çalışmak; ancak bu takdirde bugünün toplumunda ahlaki ve maddi koşulların yükseltilebileceğini ve üretim ve tüketim araçlarının ele geçirilmesi sayesinde gelecekte tamamen özgürleşmeye giden yolda hazırlanmanın mümkün olacağının benimsenmesi.

  - grev veya başka gerekli hallerde her durumda kollektifler arasında karşılıklı yardımı hayata geçirmek.

  - işçilerin özgürlüğüne giden yolda ortak aklın gerçekleşmesi için, uluslararası veya ulusal benzer işçi örgütleri ile ilişkilerin yürütülmesini sağlamak.

  cnt hedeflerini, işçilerin çıkarlarını savunmakla sınırlamaz, ayrıca sendikalist devrim ile toplumun kökten dönüşümünü amaç edinir.
 • (bkz: fai)
hesabın var mı? giriş yap