• en fazla bir yil icinde girdigi bolume lanetler yagdiracak olan, henuz bunun farkinda olmayan osszede.
 • bir sureliğine çaylak olmuş, 28.02.2003 tarihi itibariyle tekrar yazarlık ünvanına kavuşmuş insan.
 • inert gaz formüllerinden biri.çok fazla işlevi vardır.doz aşımında boğarak öldürme etkisi olan gazın formülürü.
 • bitkili akvaryumların olmazsa olmazı. su altı bitkilerinizin bir çoğu için gereken gazdır. büyüyüp, gelişmelerini hızlandırır. bitkileriniz için gübre kullanıyorsanız co2 olmaması halinde yosun problemi kaçınılmazdır. hazır tüplerden alınabileceği gibi evde yapım ile de elde edilebilir.
  malzemeler;
  - 2 lt. klorsuz, dinlenmiş su
  - 1,5 bardak şeker
  - 2- 3 çay kaşığı toz maya

  yapılışı;

  2,5 litrelik pet şişenin içine su, maya ve şekerin yarısı konulur. 5 dakika el ile ağzı kapatılan şişe çalkalanır. 5 dakika sonunda şekerin diğer yarısı da şişeye ilave edilir. önceden çici yardımıyla delinip hazırlanmış, etrafı iyice tutkal, uhu vs. ile yapıştırılmış hava hortumlu kapak sıkıca kapatılır. şişe karanlık, ısıdan uzak ve devrilmeyecek bir yere konur. hava hortumunun diğer ucu iç filtrenin hava çıkış kısmına takılır. 4- 12 saat içinde gaz çıkışı başlayacaktır. hayırlı olsun.
 • icilebilir herhangi bir cesit suya basilip satisa sunuldugunda, o urunun adi soda olur.

  (bkz: maden suyu)
 • soğutma çevrimlerinde kullanımı, küresel ısınma düzenlemeleriyle birlikte artmaktadır. transkritik fazda co2 kullanan soğutma cihazları özellikle süper marketlerin yeni gözdesi olmuş durumdadır. süperkritik fazda ise rankine ve brayton çevrimlerinde kullanılmaktadır. bu yolla nükleer santrallerden enerji eldesi de bir nebze olsun daha güvenli olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap