şükela:  tümü | bugün
 • henri coandanın ismi verilen, akışkanların en yakın yüzeye yapışık şekilde ilerlemesi olayıdır. coanda bunu acı şekilde farketmiş, uçağının egzozundan çıkan sıcak gazlar uçak gövdesini yalamış, yutmuştur.

  silindire doğru yönlendirilen su ve havayla ilgili bu efektin etkileri için bkz: http://www.flugtheorie.de/coanda.gif

  elbette bu yüzeye yapışma durumu sonsuza kadar devam etmemekte; bir noktadan sonra ayrılmaktadır akışkan. ancak su daha ağır olmasına rağmen daha uzun süre yapışık kalmaktadır ki zaten bu durumun ayrı bir isme sahip olması gerektiği fikri burdan çıkmıştır.
  coanda etkisi hakkında (almanca)daha fazla bilgi için http://www.flugtheorie.de/19coanda.htm
 • bu etkiyi gözünde canlandıramayanlar için güzel bir video;

  https://www.youtube.com/watch?v=nvzxkznj7zu
 • f1 araç dizaynında da bu prensipten faydalanılmıştır.
 • kısaca, bir akışkanın üzerinden aktığı dışbükey (convex) bir yüzeye yapışması; bu yüzeyin eğimini (kavisini) takip etmesi olayı.

  isminin geldiği yer ise tabi ki mucidin soyadını vermesiyle oluşuyor, henry coanda. romanyalı aerodinamikçi olan şahs-ı muhterem, söz konusu etkinin patentini alarak belgemiş.

  hava ve sanayi endüstrilerinin yanında birçok alanda da kullanılmıştır. zira tarım arazilerinin sulanması amacıyla avrupa’da su alma yapılarında, kanallarda ve barajlarda etkin olarak kullanılmaktadır. buna ek olarak hidroelektrik santrallerde de suyun iletim kanalına geçişi veya yükleme havuzundan santral binasına geçişinde de kullanılmaktadır. türkiye’de ise henüz daha genç. (bkz: coanda screen)

  görseller ile ve videolar ile daha iyi anlayabiliriz:

  hava

  su
 • coanda etkisi, hızla ilerleyen hava akımının doğru bir yol izlemek yerine, yakınındaki bir düzeye yapışarak, düzeyin eğimlerini izleyerek ilerlemesi olayıdır.
  .
  .
  .
  bu etkinin en yaygın uygulaması havacılıktadır. uçak kanatlarında inerken ve durmak için aşağıya, kalkışta da yukarıya bükülen kanatçıklar bu etki temel alınarak tasarlanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap