şükela:  tümü | bugün soru sor
  • constrained application protocol (coap), ietf tarafından düşük güç, kayıplı iletişim gibi sınırlı kaynaklara sahip düğümler ve ağlar için geliştirilmiş bir web transfer protokolüdür. amacı http'ye fazla yük getirmeden cihazlar ile uygulamalar arasındaki haberleşme ihitiyacını karşılayabilmektir. düğümler genellikle 8 bitlik mikro işlemcilere ve düşük miktarlarda ram ve rom kapasitesine sahiptirler. haberleşme hızı tipik olarak 10kbps değerini aşmaz ve yüksek paket hata oranına sahiptirler. daha çok akıllı bina, akıllı şehir gibi m2m uygulamaları için tasarlanmıştır.

    coap protokolü http'ye benzer fakat tcp yerine udp/multicast kullanır. aynı zamanda iletim sırasındaki ‘header’ bölümünü basitleştirerek kısaltır ve böylece her bir isteğin veri boyunu küçültür. https'e benzer olarak dtls kullanarak iletişim güvenliğini tahsis eder.
  • rest kullanmak ister aslında ama yapamaz. cünkü rest yüzünden sıkıntılar oluyor böyle networklerde. o yüzden aslında rest kullanmak için bi yontem gibi bir şeydir coap. udp üstünde calisir, reliability yi de kendi ack mesajları ile sağlar. güvenlik için tls kullanamaz zira udp üstündedir, o yüzden dtls kullanır.

    http ye cok benzer.