şükela:  tümü | bugün soru sor
  • milattan sonra 575- 850 yılları arasında geçtiği düşünülen rivayete göre yemenli bir çobanın keçilerini otlatması sırasında bir ağacın meyvesini yiyen keçilerin zıpır, hareketli tavırlar sergilemesine şaşıran çoban kaldi fark eder ki keçileri gece pek uyku da tutmaz. kaldi ertesi gün bu ağacın meyvelerini toplar ve buluşunu paylaşmak için sufi dervişlere gider.

    kaldi sufi derviş'ten çekirdeklerin marifetini diler, ancak sufi derviş bu fikri pek onaylamaz. çekirdekleri ateşe atar ve çekirdekler ateşte kavrulmaya başlar. daha sonra kahve kokusu etrafa yayılmaya başlar. yayılan kahve kokusu kaldi ve sufi derviş'e ilham verir. çekirdeklerden güzel bir içecek yapma kararı alırlar. kavrulmuş çekirdekler öğütülür. özünü bırakması için suyla kaynatılır ve bildiğimiz kahve böylece doğar.

    sufi kahveyi içtiğinde gece ayinlerinde kendisini uyanık ve zinde tuttuğunu farkeder. daha sonra diğer dervişlerede bu içeceği tavsiye eder. böylelikle yemen ve arabistan'a bu büyülü içecek yayılmış olur.

    kahve avrupa'ya gelmeden önce yemen valisi tarafından osmanlı hükümdarı'na armağan edilir. daha sonra istanbul ve avrupa'ya yayılır.