şükela:  tümü | bugün
 • bir konaklama eseri. yazin pufur pufur esen ruzgarla basa cikabilecek yegane yerdir.
 • etrafındaki ağaçların kesildiği, çevresinin yollar ile kuşatıldığı, bir kenarındaki boş arazinin otopark haline getirildiği külliye. yazıktır, günahtır ulan, gebzenin üç beş güzel yeri vardı, onun da a..na koydunuz.
 • mimar sinan eseridir. eski bağdat caddesi üzerinde yer alır. kervan yolu üzerinde olduğundan külliye içinde bu cadde yönünde bir kervansaray bulunur. 1961-70 yılları arasında yüksek mimar cahide tamer tarafından restore edilmiştir. bugün ise çevresi niteliksiz belki de gereksiz saçma sapan bir yapılaşma ile çevrilmiştir. çevreden kurtulmak istediğinizde ise kendinizi kapısından içeri atabileceğiniz vahadır.
 • giriş kapısında yazan bilgiye göre 1523 yılında yavuz sultan selim'in damadı ve aynı zamanda kanuni sultan selim'in vezirlerinden olan çoban mustafa paşa tarafından mimar sinan'a yaptırılmıştır. 1529 yılında vefat eden çoban mustafa paşa'nın türbesi de burada bulunur. gebze'de yaşayan birçok kişi bu yapının külliye olduğunu bile bilmemektedir. geçen sene külliyenin üçüncü giriş kapısının üzerinde bulunan 570 yıllık ikinci abdülhamit tuğrası çalınma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış, hırsızlar tuğrayı çalamadan suç üstü yakalanmıştır.
 • şu aralar restorasyon çalışması olan külliyedir, 2014 senesine kadar da devam edecek imiş, külliyenin kız kur'an kursu kısmı, son cemaat yeri ve şadırvanı haricindeki kısımlar şu anda restorasyon aşamasında ve girişe kapalı vaziyette.
  batı cephesindeki kapıdan girince karşınıza merdivenler çıkıyor, merdivenleri çıkınca karşınızda şadırvan, nası bir mantıkla restorasyon yapmışlarsa muslukların bataryalarının tipi de rengi de farklı farklı.merdivenler son cemaat yerini 2 ye bölmüş, sağ taraftaki şu anda ibadete açık vaziyette.o kısmı girip biraz inceledim, 3 tane kolona dayandırılmış, kolonlar da birbirine uzun, ince, taştan, perdemsi yapılarla desteklenmiş.ön ortada mihrap en sağda da minber ufak bir mescid gibi bir yer.kapısından çıkarken hemen kapının üstündeki yazı dikkatimi çekti az önce baktım zenginlik malda değil, gönüldedir mealinde bir hadismiş.
  gelelim esas mevzuya, üzücü nokta, külliyenin gebzenin tam ortasında, yapılaşmanın, esnafın, trafiğin, gürültünün içinde kalmış olması, keşke külliyeyi en azından merkez kabul edip dış duvarlardan 60-70 metresine kadar olan ağaçlık arazi korunup, yapılaşma buradan başlasaymış, külliye de tarihi havasını korumaya devam etseymiş.330bin nüfuslu gebze 60 metre daha dışarı taşsaydı da yapı beton arasında kalmasaydı olmaz mıydı?ilk yapılaşma başladığında bunları kim gözardı etmişse, harbiden hem ayıp hem de tarihe büyük saygısızlık etmiş.
 • kocaeli gebze ilçesi gölcükönü meydanı, bağdat caddesi ile küçük yazı sokağı, çömlekçi bayırı ve odunkapısı sokakları arasında bulunan çoban mustafa paşa külliyesi, kanuni sultan süleyman döneminde yapılmış en büyük külliyelerden birisidir. yapı topluluğu cami, medrese, imaret, kütüphane, dergah, kervansaray, türbe ve paşa odalarından meydana gelmiştir.

  çoban mustafa paşa’nın asıl ismi gazi mustafa bin abdülkerim olup, kapucubaşı görevinde bulunmuş, 1571’de ikinci vezirliğe, 1522’de de mısır beylerbeyliği’ne getirilmiştir. kanuni sultan süleyman’ın kız kardeşi hafsa sultan ile evlenmiş belgrat, rodos seferlerine katılmış, 1529’da viyana seferine gitmek üzere iken ölmüştür. gebze’deki külliyesinin bir bölümünü oluşturan türbesine gömülmüştür.

  çoban mustafa paşa külliyesi’nin yapım tarihi ve mimarı tartışmalıdır. mimar sinan’ın eserlerinin listesini veren tuhfetü’l mimarin’de cami, imaret ve medresenin ismi geçmektedir. cami ve medresenin kapıları üzerinde 1523-1524 tarihleri yazılı ise de mimar sinan 1521’de belgrat, 1522’de rodos seferine katılmıştır. prof.dr.metin sözen yapı topluluğunun tasarım ve uygulamasının tamamen mimar sinan tarafından yapılmasının güç olacağını belirtmektedir. büyük olasılıkla yapı topluluğunun planlarını mimar sinan düzenlemiş, uygulamasını da mimar hüssam ağa yapmıştır. evliya çelebi de bu konuda; “bu camiyi süleymaniye cami-i şerifi’ni yapan koca mimar sinan’ın başhalifesi hüssam kalfa büyük bir maharet ve üstatlıkla yapıp, şirin ve ince fenlerinde büyük sanatını göstermiştir” demektedir.

  yapı topluluğu 117.00x106.10 m. ölçüsünde geniş bir alanı kaplamaktadır. yapı topluluğunun avlusuna dört ayrı kapıdan girilmektedir. külliyenin asıl girişi kütüphane altında olup, gölcükönü meydanı, kervansaray yönünde imaret ile türbe avlusu arkasından da içeriye girilmektedir. bunlardan gölcükönü meydanı’ndaki giriş üzerinde sultan ıı.abdülhamit’in tuğrası ile onarım kitabesi bulunmaktadır.
 • sadece bu eseri görmek için dahi gebzeye gidilir dedirten tarihi mekan.
  camii, yapılar topluluğunun merkezinde ve gebze'ye hakim bir mevkide yer alır.1510 yılında çoban mustafa paşa tarafından yaptırılmıştır.külliyenin yapımının çok önceden planlandığı ve anonim bir çalışmayla ortaya çıkarıldığı anlaşılmaktadır.mustafa paşa mısır'a vali olarak atandığında yapımın sürdüğü bilinmektedir.
  paşa mısır bezemelerinden etkilenerek, camisi için taşınabilir parçaları kahire'de yaptırmıştır. darıca iskelesinden gebze'ye ulaştırılan süsleme öğeleri mısırlı ustalar tarafından yerlerine yerleştirilmiştir. kare planlı, üzeri dört sütunun taşıdığı 24 metre yüksekliğindeki geniş bir kubbe ile örtülüdür. duvarları taş zemin üzerine kesme taş ve muntazam tuğlalarla örülmüştür. ayrıca caminin çevresi 2.5 metre yüksekliğinde oldukça kalın duvarlarla çevrilidir. her cephesinde bir tane olmak üzere, dört giriş kapısı vardır.
  mihrap ve duvarları kufi yazılarla süslenerek, renk düzeni görkemli türk çinileri ile sağlanmıştır.
  bazı araştırmacılar, bu görkemli caminin de bulunduğu külliyenin planının mimar sinan’a çizdirildiğini, baş kalfası hüseyin ağa’ya da inşa ettirildiğini ileri sürmüştür. çoban mustafapaşa külliyesi, cami, medrese, bimarhane, kütüphane, han, hamam, kervansaray, paşa odaları, tekke, arşiv, hela, su kuyusu, şadırvan ve bir türbeden oluşmaktadır.
 • gebze'de bulunan 16. yy'dan kalma bir mimar sinan eseri. yeni tuvalet ve lavabo eklemeleriyle içine edilmiştir şükürler olsun.
 • yanından hızla geçip gitmek zorunda kalanları bile bir bakışta etkileyen, zarif ve vakur bir mimariye sahip olan külliye. kim tarafından yapıldığını bilmiyordum, hattâ o noktada böyle kadim bir eser olduğundan bile haberim yoktu, lakin kıyısından geçerken gözlerime öyle bir dokundu ki, ah dedim, keşke vakit böyle sıkıntılı olmasa da inip bir ziyaret edebilsem şu güzel mekânı. sonra hakkındaki bilgilere baktım ki mimar sinan eseriymiş; insanın ruhuna bu kadar yakın gelmesi boşuna değilmiş dedim.